Licensed to WSY Swimming          HY-TEK's MEET MANAGER 3.0 11/15/2010 12:44 PM
                         WSY Thanksgiving A/BB/C Meet                          
                        at Cumberland Valley Natatorium                        
                                    Results                                    
 
Event 1  Women 9-10 50 Yard Freestyle
===============================================================================
                28.29  AAAA
                29.59  AAA
                30.89  AA
                32.19  A
                35.99  BB
                   --  C
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
A - Division  
  1 Kline, Vyktoria N         10 WSY SWIMMING-MA        30.97      31.59 A      
BB - Division  
  1 Wittorff, Reagan          10 BCY-MA                 32.88      32.24 BB     
  2 Byler, Emily F            10 FSC-MA                 34.22      32.86 BB     
  3 Katch, Lauren E           10 FSSC-MA                34.08      32.93 BB     
  4 DiCamillo, Lauren T       10 BCY-MA                 34.60      33.32 BB     
  5 Bason, Elizabeth I        10 SUNY-MA                34.29      34.81 BB     
C - Division  
  1 Fry, Kylie                10 RY-MA                     NT      32.41 BB     
  2 Gring, Cameron             9 RY-MA                     NT      32.42 BB     
  3 Shay, Brianna A           10 FSC-MA                 37.25      32.78 BB     
  4 Shaffer, Alexis N         10 BSAC-MA                   NT      32.83 BB     
  5 Lee, Nicole A              9 WSY SWIMMING-MA        37.51      35.09 BB     
  6 Scalese, Charlotte M      10 CYA-MA                 37.16      36.03 C      
  7 Doss, Abigail P            9 SUNY-MA                   NT      36.25 C      
  8 Greenly, Hanah N          10 FSSC-MA                39.44      36.58 C      
  9 Markley, Lily G           10 WSY SWIMMING-MA        37.45      37.00 C      
 10 Averill, Karli J           9 COLLEGIATE-MA          36.74      37.25 C      
 11 Sears, Diana              10 BCY-MA                 39.89      38.32 C      
 12 Valudes, Elizabeth A       9 FSSC-MA                   NT      38.50 C      
 13 Campagna, Ashlyn K         9 FSSC-MA                   NT      39.42 C      
 14 LaMarca, Jessica a        10 WSY SWIMMING-MA        38.09      39.59 C      
 15 Secord, Mary T             9 WSY SWIMMING-MA        47.99      40.97 C      
 
Event 2  Men 9-10 50 Yard Freestyle
===============================================================================
                27.99  AAAA
                29.19  AAA
                30.39  AA
                31.59  A
                35.19  BB
                   --  C
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
A - Division  
  1 Lauver, Josiah            10 COLLEGIATE-MA          29.77      29.71 AA     
  2 James, Ryan M              9 PACS-MA                31.52      30.27 AA     
  3 Sensenich, Colin D        10 FSSC-MA                31.41      30.89 A      
  4 Ruby, Collin D             9 HAY-MA                 31.01      31.55 A      
BB - Division  
  1 Liu, NingNing H           10 CVAC-MA                32.50      32.55 BB     
  2 Katch, Bryce J            10 FSSC-MA                32.85      32.68 BB     
  3 Boldaz, Cameron           10 BCY-MA                 35.10      33.69 BB     
  4 Bell, Isaiah J            10 UN-MA                  33.62      33.97 BB     
  5 Ciavarella, Mike M        11 ACWS SWIMMING-MA       34.55      34.16        
  6 Bloom, Christopher S      10 UN-MA                  33.56      34.76 BB     
  7 Kasian, Max M             10 COLLEGIATE-MA          34.16      36.65 C      
C - Division  
  1 Matt, Eric A              10 FSSC-MA                   NT      35.35 C      
  2 Morrow, Andrew t          10 WSY SWIMMING-MA        40.62      37.61 C      
  3 Pickering, Kyle K          9 WSY SWIMMING-MA        39.89      37.86 C      
  4 Tanguay, Joseph R         10 WSY SWIMMING-MA        37.02      38.30 C      
  5 Ireland, Kodi T            9 WSY SWIMMING-MA        42.39      44.36 C      
  6 Schroeder, Aren           10 BCY-MA                 38.26      45.53 C      
 
Event 3  Women 15 & Over 100 Yard Backstroke
===============================================================================
                58.29  AAAA
              1:00.99  AAA
              1:03.79  AA
              1:06.59  A
              1:12.09  BB
                   --  C
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
A - Division  
  1 Hoch, Madeline J          15 WSY SWIMMING-MA        58.40      58.38 AAA    
                  28.78       58.38 (29.60)                                        
  2 Lu, YangYang P            13 CVAC-MA              1:00.01      59.99        
                  29.03       59.99 (30.96)                                        
  3 Dvoryak, Kelly N          18 WSY SWIMMING-MA        58.52    1:01.34 AA     
                  29.64     1:01.34 (31.70)                                        
  4 Evans, Olivia H           15 RY-MA                  58.35    1:02.55 AA     
                  30.35     1:02.55 (32.20)                                        
  5 Shumaker, Emily A         17 BSAC-MA              1:03.12    1:03.38 AA     
                  31.16     1:03.38 (32.22)                                        
  6 Sheriff, Alana n          16 WSY SWIMMING-MA      1:03.24    1:05.56 A      
                  32.29     1:05.56 (33.27)                                        
  7 Burkett, Jessica M        15 WSY SWIMMING-MA      1:02.73    1:05.78 A      
                  32.98     1:05.78 (32.80)                                        
  8 Loht, Claire F            18 WSY SWIMMING-MA      1:01.19    1:06.47 A      
                  32.39     1:06.47 (34.08)                                        
  9 Miller, Rebecca I         15 WSY SWIMMING-MA      1:06.48    1:07.63 BB     
                  33.02     1:07.63 (34.61)                                        
 10 Chyko, Kelsey             15 CCAC-MA              1:05.15    1:08.67 BB     
                  33.50     1:08.67 (35.17)                                        
 11 Dengler, Caroline R       15 WSY SWIMMING-MA      1:03.69    1:09.09 BB     
                  34.17     1:09.09 (34.92)                                        
BB - Division  
  1 Helsel, Caitlin M         15 WSY SWIMMING-MA      1:09.18    1:07.02 BB     
                  31.90     1:07.02 (35.12)                                        
  2 Hoke, Karlee M            17 WSY SWIMMING-MA      1:08.94    1:14.09 C      
                  36.35     1:14.09 (37.74)                                        
C - Division  
  1 Giordani, Michelle        17 SUNY-MA                   NT    1:02.80 AA     
                  31.02     1:02.80 (31.78)                                        
  2 Mallams, Emilee N         18 SUNY-MA                   NT    1:06.11 A      
                  31.95     1:06.11 (34.16)                                        
  3 Doyle, Hailey             16 RY-MA                     NT    1:10.05 BB     
                  33.74     1:10.05 (36.31)                                        
  4 Strahosky, Katherine      16 COLLEGIATE-MA             NT    1:13.15 C      
                  35.74     1:13.15 (37.41)                                        
  5 McCauslin, Taylor E       15 WSY SWIMMING-MA      1:14.01    1:13.59 C      
                  36.86     1:13.59 (36.73)                                        
  6 Stefan, Gwen M            17 SUNY-MA                   NT    1:14.69 C      
                  36.82     1:14.69 (37.87)                                        
  7 Skiptunas, Kate           14 RY-MA                1:20.37    1:20.32        
                  39.36     1:20.32 (40.96)                                        
  8 Wulfers, Maria O          15 ACWS SWIMMING-MA     1:25.71    1:21.78 C      
                  40.29     1:21.78 (41.49)                                        
  9 Drumm, Michaella R        15 MARA-MA                   NT    1:24.88 C      
                  40.36     1:24.88 (44.52)                                        
 -- Kury, Elise               15 UN-MA                     NT         DQ        
      34 Multiple strokes past vertical at turn
 
Event 4  Men 15 & Over 100 Yard Backstroke
===============================================================================
                53.49  AAAA
                55.99  AAA
                58.59  AA
              1:01.09  A
              1:06.19  BB
                   --  C
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
A - Division  
  1 Stewart, Justin J         17 WSY SWIMMING-MA        55.96      53.56 AAA    
                  26.12       53.56 (27.44)                                        
  2 Jumper, Benjamin L        17 WSY SWIMMING-MA        55.07      57.22 AA     
                  28.33       57.22 (28.89)                                        
  3 Metzger, Logan C          17 SUNY-MA                54.41      58.23 AA     
                  28.04       58.23 (30.19)                                        
  4 Martin, Sawyer            17 RY-MA                  58.29      59.09 A      
                  28.77       59.09 (30.32)                                        
  5 Seitz, Nathan N           16 WSY SWIMMING-MA        59.03      59.62 A      
                  28.80       59.62 (30.82)                                        
BB - Division  
  1 Wenner, Seth R            15 WSY SWIMMING-MA      1:01.84    1:00.19 A      
                  29.37     1:00.19 (30.82)                                        
  2 Ashton, Paul M            18 FSSC-MA              1:01.11    1:00.68 A      
                  29.77     1:00.68 (30.91)                                        
  3 Jones, Mike C             18 SUNY-MA              1:01.14    1:00.83 A      
                  29.10     1:00.83 (31.73)                                        
  4 Zartman, Jonathan B       15 FSSC-MA              1:02.12    1:01.02 A      
                  29.67     1:01.02 (31.35)                                        
  5 Fisher, Evan S            17 CYA-MA               1:01.28    1:03.28 BB     
                  29.76     1:03.28 (33.52)                                        
  6 Bason, Matt J             16 SUNY-MA              1:01.18    1:04.83 BB     
                  31.97     1:04.83 (32.86)                                        
C - Division  
  1 Karper, Austin D          17 WSY SWIMMING-MA           NT      57.27 AA     
                  27.08       57.27 (30.19)                                        
  2 Heiden, Sean              16 RY-MA                     NT    1:00.02 A      
                  28.77     1:00.02 (31.25)                                        
  3 Jenkins, Jacob L          15 WSY SWIMMING-MA      1:08.65    1:06.46 C      
                  32.47     1:06.46 (33.99)                                        
  4 Lewis, Alexander R        17 SUNY-MA                   NT    1:09.06 C      
                  33.11     1:09.06 (35.95)                                        
  5 Sheaffer, Conner L        17 WSY SWIMMING-MA      1:11.13    1:11.51 C      
                  34.56     1:11.51 (36.95)                                        
 
Event 5  Women 9-10 100 Yard Backstroke
===============================================================================
              1:10.49  AAAA
              1:14.39  AAA
              1:18.29  AA
              1:22.19  A
              1:33.99  BB
                   --  C
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
BB - Division  
  1 DiCamillo, Lauren T       10 BCY-MA               1:30.42    1:23.55 BB     
                  41.19     1:23.55 (42.36)                                        
  2 Katch, Lauren E           10 FSSC-MA              1:32.26    1:24.38 BB     
                  40.56     1:24.38 (43.82)                                        
C - Division  
  1 Ober, Lauryn A            10 FSSC-MA                   NT    1:24.03 BB     
                  41.69     1:24.03 (42.34)                                        
  2 Bason, Elizabeth I        10 SUNY-MA                   NT    1:29.12 BB     
                  42.21     1:29.12 (46.91)                                        
  3 Byler, Emily F            10 FSC-MA                    NT    1:29.21 BB     
                  42.84     1:29.21 (46.37)                                        
  4 Shay, Brianna A           10 FSC-MA                    NT    1:30.01 BB     
                  44.13     1:30.01 (45.88)                                        
  5 Shoemaker, Amanda N       10 BSAC-MA              1:42.20    1:30.06 BB     
                  42.87     1:30.06 (47.19)                                        
  6 Lee, Nicole A              9 WSY SWIMMING-MA           NT    1:32.33 BB     
                  44.06     1:32.33 (48.27)                                        
  7 Averill, Karli J           9 COLLEGIATE-MA             NT    1:35.54 C      
                  46.67     1:35.54 (48.87)                                        
  8 LaMarca, Jessica a        10 WSY SWIMMING-MA      1:43.50    1:39.91 C      
                  47.56     1:39.91 (52.35)                                        
  9 Greenly, Hanah N          10 FSSC-MA                   NT    1:43.83 C      
                  49.98     1:43.83 (53.85)                                        
 10 Valudes, Elizabeth A       9 FSSC-MA                   NT    1:49.36 C      
                  50.20     1:49.36 (59.16)                                        
 11 Campagna, Ashlyn K         9 FSSC-MA                   NT    1:58.18 C      
                  58.75     1:58.18 (59.43)                                        
 -- Markley, Lily G           10 WSY SWIMMING-MA           NT         DQ        
      34 Delay initiating arm pull at turn
                  43.13          DQ (46.12)                                        
 -- Secord, Mary T             9 WSY SWIMMING-MA           NT         DQ        
      34 Multiple strokes past vertical at turn
                  51.97          DQ (55.63)                                        
 -- Doss, Abigail P            9 SUNY-MA                   NT         DQ        
      35 Shoulders past vertical toward breast
                  44.59          DQ (50.91)                                        
 -- Scalese, Charlotte M      10 CYA-MA                    NT         DQ        
      34 Delay initiating arm pull at turn
                  45.12          DQ (46.83)                                        
 
Event 6  Men 9-10 100 Yard Backstroke
===============================================================================
              1:10.49  AAAA
              1:14.09  AAA
              1:17.69  AA
              1:21.29  A
              1:32.09  BB
                   --  C
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
A - Division  
  1 Lance, Oliver P            9 FSSC-MA              1:13.87    1:14.74 AA     
                  37.21     1:14.74 (37.53)                                        
  2 Lauver, Josiah            10 COLLEGIATE-MA        1:18.28    1:18.40 A      
                  37.10     1:18.40 (41.30)                                        
BB - Division  
  1 Sensenich, Colin D        10 FSSC-MA              1:26.02    1:41.59 C      
                1:23.43     1:41.59 (18.16)                                        
C - Division  
  1 Bloom, Christopher S      10 UN-MA                1:33.63    1:27.26 BB     
                  41.10     1:27.26 (46.16)                                        
  2 Katch, Bryce J            10 FSSC-MA              1:34.74    1:31.65 BB     
                  43.47     1:31.65 (48.18)                                        
  3 Pickering, Kyle K          9 WSY SWIMMING-MA           NT    1:42.28 C      
                  49.08     1:42.28 (53.20)                                        
  4 Morrow, Andrew t          10 WSY SWIMMING-MA      1:53.87    1:51.81 C      
                1:52.47         1:51.81 ( )                                        
 -- Matt, Eric A              10 FSSC-MA                   NT         DQ        
      34 Delay initiating turn after past vertical
                  51.12        DQ (1:02.42)                                        
 
Event 7  Women 15 & Over 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
              2:22.49  AAAA
              2:29.29  AAA
              2:35.99  AA
              2:42.79  A
              2:56.39  BB
                   --  C
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
A - Division  
  1 Diller, Katie M           15 FSSC-MA              2:33.48    2:30.71 AA     
                  34.17     1:12.93 (38.76)     1:52.13 (39.20)     2:30.71 (38.58)
  2 Burkett, Jessica M        15 WSY SWIMMING-MA      2:31.59    2:34.07 AA     
                  35.89     1:15.36 (39.47)     1:55.18 (39.82)     2:34.07 (38.89)
  3 Maxwell, Emily A          15 SUNY-MA              2:30.87    2:45.06 BB     
                  35.91     1:17.76 (41.85)     2:01.17 (43.41)     2:45.06 (43.89)
BB - Division  
  1 Atwood, Julia K           16 WSY SWIMMING-MA      2:51.13    2:43.86 BB     
                  36.65     1:18.60 (41.95)     2:02.43 (43.83)     2:43.86 (41.43)
  2 Anderson, Alexis M        16 WSY SWIMMING-MA      2:47.62    2:45.73 BB     
                  37.23     1:19.03 (41.80)     2:02.23 (43.20)     2:45.73 (43.50)
  3 Foley, Emily E            17 SUNY-MA              2:43.08    2:52.69 BB     
                  39.14     1:22.36 (43.22)     2:06.94 (44.58)     2:52.69 (45.75)
C - Division  
  1 Finkbeiner, Caroline M    16 WSY SWIMMING-MA           NT    2:40.66 A      
                  36.95     1:17.54 (40.59)     1:58.83 (41.29)     2:40.66 (41.83)
  2 Arganbright, Jade C       15 UN-MA                     NT    2:44.75 BB     
                  36.27     1:17.05 (40.78)     2:00.68 (43.63)     2:44.75 (44.07)
  3 Lu, YangYang P            13 CVAC-MA                   NT    2:45.09        
                  36.81     1:19.08 (42.27)     2:02.47 (43.39)     2:45.09 (42.62)
  4 Laudermilch, Janelle M    16 UN-MA                     NT    2:46.16 BB     
                  36.32     1:17.91 (41.59)     2:00.10 (42.19)     2:46.16 (46.06)
  5 Loht, Claire F            18 WSY SWIMMING-MA           NT    2:48.79 BB     
                  38.70     1:21.41 (42.71)     2:04.96 (43.55)     2:48.79 (43.83)
  6 Heckel, Morgan M          16 FSSC-MA              3:05.70    2:48.87 BB     
                  39.30     1:22.20 (42.90)     2:05.77 (43.57)     2:48.87 (43.10)
  7 Chyko, Kelsey             15 CCAC-MA                   NT    2:48.91 BB     
                  38.27     1:21.38 (43.11)     2:05.03 (43.65)     2:48.91 (43.88)
  8 DiFilippo, Nicole         15 SUNY-MA              3:16.31    2:55.82 BB     
                  40.27     1:26.04 (45.77)     2:12.47 (46.43)     2:55.82 (43.35)
  9 Houghton, Alison B        15 MARA-MA                   NT    3:13.06 C      
                  42.20     1:30.53 (48.33)     2:22.65 (52.12)     3:13.06 (50.41)
 
Event 8  Men 15 & Over 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
              2:11.39  AAAA
              2:17.59  AAA
              2:23.89  AA
              2:30.09  A
              2:42.59  BB
                   --  C
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
A - Division  
  1 Stephens, Zach J          17 SUNY-MA              2:03.88    2:09.91 AAAA   
                  28.80     1:02.54 (33.74)     1:36.97 (34.43)     2:09.91 (32.94)
  2 Thatcher, Michael T       17 WSY SWIMMING-MA      2:27.44    2:27.98 A      
                  31.33     1:08.27 (36.94)     1:47.71 (39.44)     2:27.98 (40.27)
BB - Division  
  1 Boran, Tommy V            17 RY-MA                2:33.23    2:24.06 A      
                  32.71     1:08.77 (36.06)     1:45.81 (37.04)     2:24.06 (38.25)
  2 Gray, Chance J            16 UN-MA                2:32.24    2:32.40 BB     
                  33.15     1:11.81 (38.66)     1:51.80 (39.99)     2:32.40 (40.60)
  3 Snook, Jake A             16 CYA-MA               2:33.71    2:36.64 BB     
                  35.06     1:14.62 (39.56)     1:55.14 (40.52)     2:36.64 (41.50)
C - Division  
  1 Davis, Cole A             15 WSY SWIMMING-MA           NT    2:31.04 BB     
                  33.40     1:12.64 (39.24)     1:52.98 (40.34)     2:31.04 (38.06)
  2 Zelko, Austin S           16 UN-MA                     NT    2:31.35 BB     
                  32.58     1:11.17 (38.59)     1:51.77 (40.60)     2:31.35 (39.58)
  3 Lewis, Alexander R        17 SUNY-MA                   NT    2:42.69 C      
                  34.64     1:15.13 (40.49)     1:58.37 (43.24)     2:42.69 (44.32)
  4 Horton, David R           16 WSY SWIMMING-MA           NT    2:44.12 C      
                  36.53     1:17.46 (40.93)     2:00.16 (42.70)     2:44.12 (43.96)
 
Event 9  Women 9-10 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
                36.29  AAAA
                38.19  AAA
                40.09  AA
                41.99  A
                47.79  BB
                   --  C
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
A - Division  
  1 Ober, Lauryn A            10 FSSC-MA                39.22      39.69 AA     
  2 Byler, Emily F            10 FSC-MA                 41.03      41.81 A      
BB - Division  
  1 Fry, Kylie                10 RY-MA                  43.20      43.28 BB     
C - Division  
  1 Kline, Vyktoria N         10 WSY SWIMMING-MA        47.95      43.53 BB     
  2 Shaffer, Alexis N         10 BSAC-MA                   NT      44.05 BB     
  3 Gring, Cameron             9 RY-MA                     NT      45.89 BB     
  4 Katch, Lauren E           10 FSSC-MA                48.03      46.34 BB     
  5 Wittorff, Reagan          10 BCY-MA                 51.46      48.50 C      
  6 Sears, Diana              10 BCY-MA                 52.49      50.04 C      
  7 Averill, Karli J           9 COLLEGIATE-MA          49.58      50.24 C      
  8 Greenly, Hanah N          10 FSSC-MA                52.62      50.41 C      
  9 Doss, Abigail P            9 SUNY-MA                   NT      50.67 C      
 10 Lee, Nicole A              9 WSY SWIMMING-MA        53.48      51.14 C      
 11 Markley, Lily G           10 WSY SWIMMING-MA        53.21      51.83 C      
 12 Campagna, Ashlyn K         9 FSSC-MA                   NT      57.77 C      
 13 Valudes, Elizabeth A       9 FSSC-MA                   NT    1:00.94 C      
 
Event 10  Men 9-10 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
                36.49  AAAA
                38.39  AAA
                40.29  AA
                42.19  A
                47.89  BB
                   --  C
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
BB - Division  
  1 Boldaz, Cameron           10 BCY-MA                 42.34      41.85 A      
  2 Lauver, Josiah            10 COLLEGIATE-MA          44.72      43.00 BB     
  3 Kasian, Max M             10 COLLEGIATE-MA          44.60      43.28 BB     
  4 Lance, Oliver P            9 FSSC-MA                43.10      43.63 BB     
  5 Ciavarella, Mike M        11 ACWS SWIMMING-MA       45.18      43.78        
  6 Montisano, Marcus W       10 COLLEGIATE-MA          43.16      43.93 BB     
  7 Bloom, Christopher S      10 UN-MA                  43.30      44.59 BB     
  8 Sensenich, Colin D        10 FSSC-MA                44.95      44.76 BB     
  9 Ruby, Collin D             9 HAY-MA                 42.26      44.84 BB     
 10 James, Ryan M              9 PACS-MA                45.69      44.88 BB     
 11 Katch, Bryce J            10 FSSC-MA                46.13      45.94 BB     
 12 Tanguay, Joseph R         10 WSY SWIMMING-MA        46.82      50.45 C      
C - Division  
  1 Liu, NingNing H           10 CVAC-MA                   NT      46.37 BB     
  2 Schroeder, Aren           10 BCY-MA                 48.74      47.46 BB     
  3 Bell, Isaiah J            10 UN-MA                     NT      49.08 C      
  4 Morrow, Andrew t          10 WSY SWIMMING-MA        59.38    1:00.10 C      
  5 Pickering, Kyle K          9 WSY SWIMMING-MA           NT    1:02.05 C      
  6 Matt, Eric A              10 FSSC-MA                   NT    1:02.78 C      
  7 Ireland, Kodi T            9 WSY SWIMMING-MA           NT    1:08.59 C      
 -- Skiles, Logan G            9 WSY SWIMMING-MA        50.68         DQ        
      11 Arms two strokes underwater
 
Event 11  Women 15 & Over 100 Yard Butterfly
===============================================================================
                57.99  AAAA
              1:00.79  AAA
              1:03.59  AA
              1:06.29  A
              1:11.79  BB
                   --  C
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
A - Division  
  1 Diller, Katie M           15 FSSC-MA                57.79      57.55 AAAA   
                  26.86       57.55 (30.69)                                        
  2 Hoch, Madeline J          15 WSY SWIMMING-MA        58.94      58.73 AAA    
                  27.99       58.73 (30.74)                                        
  3 Finkbeiner, Caroline M    16 WSY SWIMMING-MA        59.67    1:00.30 AAA    
                  29.01     1:00.30 (31.29)                                        
  4 Lu, YangYang P            13 CVAC-MA              1:01.24    1:02.45        
                  29.02     1:02.45 (33.43)                                        
  5 Dvoryak, Kelly N          18 WSY SWIMMING-MA        58.50    1:02.55 AA     
                  28.75     1:02.55 (33.80)                                        
  6 Giordani, Michelle        17 SUNY-MA              1:01.51    1:02.97 AA     
                  30.63     1:02.97 (32.34)                                        
  7 Anderson, Alexis M        16 WSY SWIMMING-MA      1:02.84    1:03.80 A      
                  30.35     1:03.80 (33.45)                                        
  8 Evans, Olivia H           15 RY-MA                  59.60    1:04.00 A      
                  29.99     1:04.00 (34.01)                                        
  9 Sheriff, Alana n          16 WSY SWIMMING-MA      1:02.11    1:04.35 A      
                  29.91     1:04.35 (34.44)                                        
 10 Gasparini, Anna M         15 WSY SWIMMING-MA      1:01.14    1:04.50 A      
                  30.11     1:04.50 (34.39)                                        
 11 Hoke, Karlee M            17 WSY SWIMMING-MA      1:03.26    1:04.85 A      
                  30.52     1:04.85 (34.33)                                        
BB - Division  
  1 Schouten, Madeline H      15 FSSC-MA              1:11.20    1:05.43 A      
                  30.39     1:05.43 (35.04)                                        
  2 Rukstalis, Mae E          17 SUNY-MA              1:08.13    1:14.10 C      
                  34.17     1:14.10 (39.93)                                        
  3 Miller, Katelyn E         15 WSY SWIMMING-MA      1:08.59    1:14.29 C      
                  33.25     1:14.29 (41.04)                                        
C - Division  
  1 Grabski, Adriana N        15 SUNY-MA                   NT    1:04.03 A      
                  29.65     1:04.03 (34.38)                                        
  2 Mallams, Emilee N         18 SUNY-MA                   NT    1:07.98 BB     
                  31.47     1:07.98 (36.51)                                        
  3 Helsel, Caitlin M         15 WSY SWIMMING-MA      1:13.09    1:09.29 BB     
                  31.28     1:09.29 (38.01)                                        
  4 Strahosky, Katherine      16 COLLEGIATE-MA        1:13.83    1:11.54 BB     
                  32.52     1:11.54 (39.02)                                        
  5 Heckel, Morgan M          16 FSSC-MA              1:23.89    1:13.61 C      
                  33.84     1:13.61 (39.77)                                        
  6 Luckenbaugh, Madison      15 CYA-MA               1:13.47    1:13.79 C      
                  33.41     1:13.79 (40.38)                                        
  7 Kerchner, Shannen N       15 CYA-MA               1:29.87    1:21.54 C      
                  36.61     1:21.54 (44.93)                                        
  8 Kury, Elise               15 UN-MA                     NT    1:24.60 C      
                1:30.93         1:24.60 ( )                                        
  9 Drumm, Michaella R        15 MARA-MA                   NT    1:28.55 C      
                  40.46     1:28.55 (48.09)                                        
 
Event 12  Men 15 & Over 100 Yard Butterfly
===============================================================================
                52.59  AAAA
                55.09  AAA
                57.59  AA
              1:00.09  A
              1:05.09  BB
                   --  C
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
A - Division  
  1 Stephens, Zach J          17 SUNY-MA                55.12      53.72 AAA    
                  25.66       53.72 (28.06)                                        
  2 Zelko, Austin S           16 UN-MA                  55.62      55.84 AA     
                  25.73       55.84 (30.11)                                        
  3 Wenner, Seth R            15 WSY SWIMMING-MA        57.11      56.96 AA     
                  26.49       56.96 (30.47)                                        
  4 Davis, Cole A             15 WSY SWIMMING-MA        58.95      58.18 A      
                  27.72       58.18 (30.46)                                        
  4 Seitz, Nathan N           16 WSY SWIMMING-MA        58.21      58.18 A      
                  27.19       58.18 (30.99)                                        
  6 LaCroce, Michael V        17 WSY SWIMMING-MA        55.01      58.50 A      
                  27.48       58.50 (31.02)                                        
  7 Jones, Mike C             18 SUNY-MA                56.11      59.84 A      
                  27.50       59.84 (32.34)                                        
  8 Jumper, Benjamin L        17 WSY SWIMMING-MA        56.98    1:00.31 BB     
                  28.20     1:00.31 (32.11)                                        
  9 Boran, Tommy V            17 RY-MA                  58.15    1:02.40 BB     
                  29.25     1:02.40 (33.15)                                        
 10 Thatcher, Michael T       17 WSY SWIMMING-MA        58.17    1:02.52 BB     
                  28.55     1:02.52 (33.97)                                        
BB - Division  
  1 Heiden, Sean              16 RY-MA                1:09.38L     58.28 A      
                  26.74       58.28 (31.54)                                        
  2 Jenkins, Jacob L          15 WSY SWIMMING-MA      1:03.46    1:02.30 BB     
                  28.82     1:02.30 (33.48)                                        
  3 Zartman, Jonathan B       15 FSSC-MA              1:01.09    1:02.46 BB     
                  28.86     1:02.46 (33.60)                                        
  4 Fisher, Evan S            17 CYA-MA               1:04.68    1:07.29 C      
                  30.88     1:07.29 (36.41)                                        
C - Division  
  1 Stewart, Justin J         17 WSY SWIMMING-MA           NT      56.53 AA     
                  25.86       56.53 (30.67)                                        
  2 Kubicki, Kameron L        15 FSSC-MA                   NT      56.88 AA     
                  27.23       56.88 (29.65)                                        
  3 Karper, Austin D          17 WSY SWIMMING-MA           NT      59.84 A      
  4 Schin, Adam W             17 WSY SWIMMING-MA           NT    1:00.32 BB     
                  27.41     1:00.32 (32.91)                                        
  5 Beard, Nicholas B         15 FSSC-MA              1:06.22    1:01.45 BB     
                  28.54     1:01.45 (32.91)                                        
  6 Gray, Chance J            16 UN-MA                1:10.07    1:08.76 C      
                  32.71     1:08.76 (36.05)                                        
  7 Sheaffer, Conner L        17 WSY SWIMMING-MA      1:06.05    1:08.77 C      
                  30.48     1:08.77 (38.29)                                        
 
Event 13  Women 9-10 100 Yard Butterfly
===============================================================================
              1:11.29  AAAA
              1:16.49  AAA
              1:21.59  AA
              1:26.69  A
              1:42.09  BB
                   --  C
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
BB - Division  
  1 Ober, Lauryn A            10 FSSC-MA              1:34.70    1:28.72 BB     
                  40.25     1:28.72 (48.47)                                        
C - Division  
  1 Shay, Brianna A           10 FSC-MA                    NT    1:27.12 BB     
                  39.56     1:27.12 (47.56)                                        
  2 Bason, Elizabeth I        10 SUNY-MA                   NT    1:32.15 BB     
                  41.96     1:32.15 (50.19)                                        
  3 Shoemaker, Amanda N       10 BSAC-MA                   NT    1:37.94 BB     
                  44.81     1:37.94 (53.13)                                        
  4 Doss, Abigail P            9 SUNY-MA                   NT    1:50.42 C      
                  48.82   1:50.42 (1:01.60)                                        
 
Event 14  Men 9-10 100 Yard Butterfly
===============================================================================
              1:10.79  AAAA
              1:15.69  AAA
              1:20.59  AA
              1:25.59  A
              1:40.39  BB
                   --  C
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
A - Division  
  1 Sensenich, Colin D        10 FSSC-MA              1:18.98    1:23.46 A      
                  13.17   1:23.46 (1:10.29)                                        
C - Division  
  1 Ciavarella, Mike M        11 ACWS SWIMMING-MA     1:46.91    1:27.01        
                  12.98   1:27.01 (1:14.03)                                        
 
Event 15  Women 15 & Over 200 Yard IM
===============================================================================
              2:08.69  AAAA
              2:14.79  AAA
              2:20.89  AA
              2:26.99  A
              2:39.29  BB
                   --  C
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
A - Division  
  1 Hoch, Madeline J          15 WSY SWIMMING-MA      2:07.96    2:09.50 AAA    
                  28.14     1:01.04 (32.90)     1:40.56 (39.52)     2:09.50 (28.94)
  2 Diller, Katie M           15 FSSC-MA              2:08.94    2:09.61 AAA    
                  27.84     1:01.75 (33.91)     1:40.60 (38.85)     2:09.61 (29.01)
  3 Dvoryak, Kelly N          18 WSY SWIMMING-MA      2:18.60    2:16.91 AA     
                  29.29     1:03.19 (33.90)     1:45.66 (42.47)     2:16.91 (31.25)
  4 Grabski, Adriana N        15 SUNY-MA              2:12.38    2:21.83 A      
                  28.93     1:07.17 (38.24)     1:50.43 (43.26)     2:21.83 (31.40)
  5 Lu, YangYang P            13 CVAC-MA              2:17.92    2:23.16        
                  30.92     1:06.70 (35.78)     1:50.16 (43.46)     2:23.16 (33.00)
  6 Gasparini, Anna M         15 WSY SWIMMING-MA      2:16.34    2:24.42 A      
                  30.43     1:07.98 (37.55)     1:51.67 (43.69)     2:24.42 (32.75)
  7 Atwood, Julia K           16 WSY SWIMMING-MA      2:25.71    2:25.55 A      
                  32.78     1:11.36 (38.58)     1:52.86 (41.50)     2:25.55 (32.69)
  8 Shumaker, Emily A         17 BSAC-MA              2:25.70    2:26.09 A      
                  31.02     1:07.34 (36.32)     1:51.73 (44.39)     2:26.09 (34.36)
  9 Chyko, Kelsey             15 CCAC-MA              2:21.16    2:27.00 BB     
                  32.40     1:09.94 (37.54)     1:52.87 (42.93)     2:27.00 (34.13)
 10 Maxwell, Emily A          15 SUNY-MA              2:15.82    2:32.30 BB     
                  32.31     1:14.54 (42.23)     1:56.79 (42.25)     2:32.30 (35.51)
 11 Foley, Emily E            17 SUNY-MA              2:20.27    2:33.91 BB     
                  34.80     1:16.03 (41.23)     2:00.50 (44.47)     2:33.91 (33.41)
 12 Miller, Rebecca I         15 WSY SWIMMING-MA      2:25.10    2:35.54 BB     
                  35.94     1:13.59 (37.65)     2:00.89 (47.30)     2:35.54 (34.65)
 13 Dengler, Caroline R       15 WSY SWIMMING-MA      2:26.46    2:35.61 BB     
                  34.56     1:12.19 (37.63)     2:01.51 (49.32)     2:35.61 (34.10)
 14 McCauslin, Taylor E       15 WSY SWIMMING-MA      2:24.86    2:37.92 BB     
                  36.36     1:14.63 (38.27)     2:03.25 (48.62)     2:37.92 (34.67)
BB - Division  
  1 Arganbright, Jade C       15 UN-MA                2:27.35    2:24.63 A      
                  31.35     1:08.63 (37.28)     1:52.19 (43.56)     2:24.63 (32.44)
  2 Schouten, Madeline H      15 FSSC-MA              2:31.89    2:27.33 BB     
                  31.04     1:11.29 (40.25)     1:52.85 (41.56)     2:27.33 (34.48)
  3 Heckel, Morgan M          16 FSSC-MA              2:32.97    2:32.91 BB     
                  34.54     1:13.81 (39.27)     1:58.14 (44.33)     2:32.91 (34.77)
  4 DiFilippo, Nicole         15 SUNY-MA              2:32.17    2:39.40 C      
                  34.32     1:16.56 (42.24)     2:02.04 (45.48)     2:39.40 (37.36)
C - Division  
  1 Mallams, Emilee N         18 SUNY-MA                   NT    2:25.58 A      
                  31.64     1:08.46 (36.82)     1:51.37 (42.91)     2:25.58 (34.21)
  2 Strahosky, Katherine      16 COLLEGIATE-MA             NT    2:33.11 BB     
                  32.35     1:12.34 (39.99)     1:56.12 (43.78)     2:33.11 (36.99)
  3 Stefan, Gwen M            17 SUNY-MA                   NT    2:41.57 C      
                  35.99     1:18.41 (42.42)     2:06.28 (47.87)     2:41.57 (35.29)
  4 Luckenbaugh, Madison      15 CYA-MA               2:45.58    2:42.49 C      
                  34.21     1:18.18 (43.97)     2:08.92 (50.74)     2:42.49 (33.57)
 
Event 16  Men 15 & Over 200 Yard IM
===============================================================================
              1:58.29  AAAA
              2:03.89  AAA
              2:09.49  AA
              2:15.09  A
              2:26.39  BB
                   --  C
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
A - Division  
  1 Stephens, Zach J          17 SUNY-MA              1:52.19    1:59.58 AAA    
                  26.61       57.94 (31.33)     1:31.56 (33.62)     1:59.58 (28.02)
  2 Bomberger, Dain A         17 FSSC-MA              1:59.14    2:04.36 AA     
                  27.06       57.74 (30.68)     1:35.07 (37.33)     2:04.36 (29.29)
  3 Ashton, Paul M            18 FSSC-MA              2:12.59    2:10.60 A      
                  26.99     1:02.17 (35.18)     1:39.90 (37.73)     2:10.60 (30.70)
  4 Jumper, Benjamin L        17 WSY SWIMMING-MA      2:14.26    2:12.70 A      
                  28.57     1:02.96 (34.39)     1:44.67 (41.71)     2:12.70 (28.03)
  5 Davis, Cole A             15 WSY SWIMMING-MA      2:13.69    2:13.65 A      
                  28.58     1:03.21 (34.63)     1:42.23 (39.02)     2:13.65 (31.42)
  6 Seitz, Nathan N           16 WSY SWIMMING-MA      2:12.65    2:14.96 A      
                  27.84     1:01.65 (33.81)     1:43.64 (41.99)     2:14.96 (31.32)
  7 Jones, Mike C             18 SUNY-MA              2:04.04    2:19.05 BB     
                  29.05     1:04.08 (35.03)     1:47.59 (43.51)     2:19.05 (31.46)
  8 Bason, Matt J             16 SUNY-MA              2:05.23    2:24.86 BB     
                  31.17     1:08.16 (36.99)     1:50.63 (42.47)     2:24.86 (34.23)
BB - Division  
  1 Jenkins, Jacob L          15 WSY SWIMMING-MA      2:17.81    2:16.50 BB     
                  29.26     1:04.95 (35.69)     1:45.28 (40.33)     2:16.50 (31.22)
  2 LaCroce, Michael V        17 WSY SWIMMING-MA      2:17.67    2:18.58 BB     
                  28.14     1:06.14 (38.00)     1:47.05 (40.91)     2:18.58 (31.53)
C - Division  
  1 Heiden, Sean              16 RY-MA                     NT    2:10.50 A      
                  27.00       59.95 (32.95)     1:40.68 (40.73)     2:10.50 (29.82)
  2 Karper, Austin D          17 WSY SWIMMING-MA           NT    2:14.78 A      
                  27.85     1:02.37 (34.52)     1:44.82 (42.45)     2:14.78 (29.96)
  3 Kubicki, Kameron L        15 FSSC-MA                   NT    2:21.57 BB     
                  28.73     1:05.13 (36.40)     1:48.27 (43.14)     2:21.57 (33.30)
  4 Schin, Adam W             17 WSY SWIMMING-MA           NT    2:21.93 BB     
                  28.64     1:05.88 (37.24)     1:48.55 (42.67)     2:21.93 (33.38)
  5 Sheaffer, Conner L        17 WSY SWIMMING-MA           NT    2:37.68 C      
                  32.25     1:14.08 (41.83)     1:59.64 (45.56)     2:37.68 (38.04)
 
Event 17  Women 9-10 200 Yard IM
===============================================================================
              2:32.69  AAAA
              2:40.39  AAA
              2:48.19  AA
              2:55.99  A
              3:19.39  BB
                   --  C
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
BB - Division  
  1 Kline, Vyktoria N         10 WSY SWIMMING-MA      3:01.89    2:54.93 A      
                  38.25     1:26.09 (47.84)     2:16.07 (49.98)     2:54.93 (38.86)
  2 Ober, Lauryn A            10 FSSC-MA              3:08.97    2:55.88 A      
                  41.30     1:31.88 (50.58)     2:18.57 (46.69)     2:55.88 (37.31)
  3 Katch, Lauren E           10 FSSC-MA              3:16.46    3:13.28 BB     
                  42.04     1:30.77 (48.73)     2:29.91 (59.14)     3:13.28 (43.37)
C - Division  
  1 Scalese, Charlotte M      10 CYA-MA                    NT    3:19.72 C      
                  46.32     1:38.32 (52.00)   2:38.67 (1:00.35)     3:19.72 (41.05)
  2 Greenly, Hanah N          10 FSSC-MA                   NT    3:35.89 C      
                1:48.09   2:48.15 (1:00.06)     3:35.89 (47.74)                    
 -- Sears, Diana              10 BCY-MA                    NT         DQ        
      34 Delay initiating turn after past vertical - back
                  53.24     1:48.53 (55.29)   2:49.36 (1:00.83)          DQ (48.04)
 
Event 18  Men 9-10 200 Yard IM
===============================================================================
              2:32.49  AAAA
              2:40.09  AAA
              2:47.69  AA
              2:55.29  A
              3:18.09  BB
                   --  C
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
BB - Division  
  1 Lance, Oliver P            9 FSSC-MA              2:59.18    2:50.91 A      
                  36.59     1:19.38 (42.79)     2:12.27 (52.89)     2:50.91 (38.64)
C - Division  
  1 Liu, NingNing H           10 CVAC-MA                   NT    2:59.20 BB     
                  40.10     1:23.61 (43.51)     2:18.57 (54.96)     2:59.20 (40.63)
  2 Bell, Isaiah J            10 UN-MA                3:24.04    3:14.18 BB     
                  42.41     1:33.96 (51.55)     2:30.96 (57.00)     3:14.18 (43.22)
  3 Katch, Bryce J            10 FSSC-MA                   NT    3:19.15 C      
                  45.70     1:36.95 (51.25)     2:34.42 (57.47)     3:19.15 (44.73)
 
Event 19  Women 15 & Over 50 Yard Freestyle
===============================================================================
                24.49  AAAA
                25.69  AAA
                26.89  AA
                27.99  A
                30.39  BB
                   --  C
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
A - Division  
  1 Grabski, Adriana N        15 SUNY-MA                25.15      25.46 AAA    
  2 Loht, Claire F            18 WSY SWIMMING-MA        24.82      25.75 AA     
  3 Finkbeiner, Caroline M    16 WSY SWIMMING-MA        24.98      25.78 AA     
  4 Shumaker, Emily A         17 BSAC-MA                25.58      26.01 AA     
  5 Evans, Olivia H           15 RY-MA                  25.01      26.29 AA     
  6 Griest, Emily K           15 FSSC-MA                27.07      26.31 AA     
  7 Strahosky, Katherine      16 COLLEGIATE-MA          27.00      26.51 AA     
  8 Sheriff, Alana n          16 WSY SWIMMING-MA        26.26      26.68 AA     
  9 Atwood, Julia K           16 WSY SWIMMING-MA        26.22      26.70 AA     
 10 Arganbright, Jade C       15 UN-MA                  26.52      26.94 A      
 11 Gasparini, Anna M         15 WSY SWIMMING-MA        25.19      27.07 A      
 12 Helsel, Caitlin M         15 WSY SWIMMING-MA        26.26      27.34 A      
 13 Burkett, Jessica M        15 WSY SWIMMING-MA        26.99      27.43 A      
 14 Anderson, Alexis M        16 WSY SWIMMING-MA        27.66      27.53 A      
 15 Stefan, Gwen M            17 SUNY-MA                26.51      27.71 A      
 16 Maxwell, Emily A          15 SUNY-MA                26.46      27.77 A      
 17 Miller, Katelyn E         15 WSY SWIMMING-MA        26.13      28.04 BB     
 18 Hoke, Karlee M            17 WSY SWIMMING-MA        26.58      28.18 BB     
 19 DiFilippo, Nicole         15 SUNY-MA                26.79      28.27 BB     
 20 Miller, Rebecca I         15 WSY SWIMMING-MA        27.76      28.30 BB     
 21 Dengler, Caroline R       15 WSY SWIMMING-MA        26.82      28.58 BB     
BB - Division  
  1 Schouten, Madeline H      15 FSSC-MA                28.14      27.91 A      
  2 Skiptunas, Kate           14 RY-MA                  28.51      28.12        
  3 Luckenbaugh, Madison      15 CYA-MA                 28.60      28.52 BB     
  4 Wulfers, Maria O          15 ACWS SWIMMING-MA       29.53      29.19 BB     
  5 McCauslin, Taylor E       15 WSY SWIMMING-MA        29.03      29.20 BB     
  6 Foley, Emily E            17 SUNY-MA                28.30      29.28 BB     
  7 Rukstalis, Mae E          17 SUNY-MA                29.12      29.76 BB     
  8 Kerchner, Shannen N       15 CYA-MA                 30.26      30.75 C      
C - Division  
  1 Doyle, Hailey             16 RY-MA                     NT      26.57 AA     
  2 Laudermilch, Janelle M    16 UN-MA                     NT      27.97 A      
  3 Houghton, Alison B        15 MARA-MA                   NT      30.02 BB     
  4 Drumm, Michaella R        15 MARA-MA                   NT      32.13 C      
  5 Kury, Elise               15 UN-MA                     NT      33.39 C      
 
Event 20  Men 15 & Over 50 Yard Freestyle
===============================================================================
                22.19  AAAA
                23.19  AAA
                24.29  AA
                25.29  A
                27.39  BB
                   --  C
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
A - Division  
  1 Bomberger, Dain A         17 FSSC-MA                21.53      21.55 AAAA   
  2 Stephens, Zach J          17 SUNY-MA                21.73      22.02 AAAA   
  3 Stewart, Justin J         17 WSY SWIMMING-MA        22.10      22.10 AAAA   
  4 Wenner, Seth R            15 WSY SWIMMING-MA        22.30      22.48 AAA    
  5 Martin, Sawyer            17 RY-MA                  22.87      22.65 AAA    
  6 Heiden, Sean              16 RY-MA                  25.56L     23.21 AA     
  7 Metzger, Logan C          17 SUNY-MA                23.08      23.23 AA     
  8 Zelko, Austin S           16 UN-MA                  24.33      23.54 AA     
  9 Zartman, Jonathan B       15 FSSC-MA                24.19      23.95 AA     
 10 Jones, Mike C             18 SUNY-MA                24.23      24.30 A      
 11 Seitz, Nathan N           16 WSY SWIMMING-MA        24.18      24.53 A      
 12 Thatcher, Michael T       17 WSY SWIMMING-MA        23.76      24.59 A      
BB - Division  
  1 Snook, Jake A             16 CYA-MA                 26.04      26.10 BB     
  2 Schriner, Doug N          15 ACWS SWIMMING-MA       26.78      26.50 BB     
C - Division  
  1 Karper, Austin D          17 WSY SWIMMING-MA           NT      23.92 AA     
  2 Horton, David R           16 WSY SWIMMING-MA           NT      24.56 A      
  3 Davis, Cole A             15 WSY SWIMMING-MA           NT      25.02 A      
  4 Schin, Adam W             17 WSY SWIMMING-MA           NT      25.23 A      
  5 Gray, Chance J            16 UN-MA                  28.12      27.76 C      
 
Event 21  Women 9-10 500 Yard Freestyle
===============================================================================
              5:57.39  AAAA
              6:14.39  AAA
              6:31.39  AA
              6:48.39  A
              7:39.49  BB
                   --  C
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Shoemaker, Amanda N       10 BSAC-MA              8:04.63    7:05.48 BB     
                  36.01     1:17.89 (41.88)     2:01.76 (43.87)     2:44.59 (42.83)
        3:28.73 (44.14)     4:12.71 (43.98)     4:57.32 (44.61)     5:40.65 (43.33)
        6:24.64 (43.99)     7:05.48 (40.84)                                        
  2 DiCamillo, Lauren T       10 BCY-MA                    NT    7:21.84 BB     
                  37.94     1:23.12 (45.18)                             2:52.97 ( )
        3:39.54 (46.57)     4:25.19 (45.65)     5:10.36 (45.17)     5:55.03 (44.67)
        6:41.43 (46.40)     7:21.84 (40.41)                                        
  3 Shay, Brianna A           10 FSC-MA                    NT    7:41.09 C      
                  39.11     1:26.89 (47.78)     2:13.55 (46.66)     2:58.66 (45.11)
        3:46.59 (47.93)     4:34.18 (47.59)     5:21.98 (47.80)     6:10.28 (48.30)
        6:56.44 (46.16)     7:41.09 (44.65)                                        
  4 Bason, Elizabeth I        10 SUNY-MA                   NT    7:44.80 C      
                  41.51     1:27.19 (45.68)     2:14.87 (47.68)     3:02.69 (47.82)
        3:51.17 (48.48)     4:38.88 (47.71)     5:28.40 (49.52)     6:16.05 (47.65)
        7:00.54 (44.49)     7:44.80 (44.26)                                        
  5 Michaels, Lauren K         9 SUNY-MA                   NT    8:14.41 C      
                  45.73     1:35.90 (50.17)     2:27.05 (51.15)     3:17.67 (50.62)
        4:08.63 (50.96)     5:01.70 (53.07)     5:51.27 (49.57)     6:40.91 (49.64)
        7:28.57 (47.66)     8:14.41 (45.84)                                        
  6 Doss, Abigail P            9 SUNY-MA                   NT    8:29.60 C      
                  42.31     1:32.68 (50.37)     2:23.53 (50.85)     3:16.88 (53.35)
        4:08.42 (51.54)     5:00.32 (51.90)     5:53.36 (53.04)     6:45.95 (52.59)
        7:36.81 (50.86)     8:29.60 (52.79)                                        
 
Event 22  Men 9-10 500 Yard Freestyle
===============================================================================
              5:54.09  AAAA
              6:10.89  AAA
              6:27.79  AA
              6:44.59  A
              7:35.19  BB
                   --  C
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
BB - Division  
  1 James, Ryan M              9 PACS-MA              7:31.16    7:28.68 BB     
                  36.30     1:20.31 (44.01)     2:05.94 (45.63)     2:52.51 (46.57)
        3:39.14 (46.63)     4:26.77 (47.63)     5:13.49 (46.72)     6:00.17 (46.68)
        6:47.73 (47.56)     7:28.68 (40.95)                                        
C - Division  
  1 Liu, NingNing H           10 CVAC-MA                   NT    7:01.76 BB     
                  34.80     1:15.56 (40.76)     1:57.47 (41.91)     2:40.19 (42.72)
        3:23.84 (43.65)     4:08.50 (44.66)     4:53.00 (44.50)     5:37.64 (44.64)
        6:22.24 (44.60)     7:01.76 (39.52)                                        
  2 Montisano, Marcus W       10 COLLEGIATE-MA             NT    7:45.31 C      
                  38.29     1:21.79 (43.50)     2:08.37 (46.58)     2:56.06 (47.69)
        3:44.74 (48.68)     4:33.71 (48.97)     5:23.41 (49.70)     6:12.66 (49.25)
        7:00.52 (47.86)     7:45.31 (44.79)                                        
 
Event 23  Girls 13-14 400 Yard IM
===============================================================================
              4:38.09  13-14 AAAA
              4:51.29  13-14 AAA
              5:04.59  13-14 AA
              5:17.79  13-14 A
              5:44.29  13-14 BB
                   --  13-14 C
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
A - Division  
  1 Mortell, Sabrina S        14 WSY SWIMMING-MA      5:08.63    5:00.97 AA     
                  32.25     1:11.36 (39.11)     1:48.46 (37.10)     2:26.44 (37.98)
        3:11.44 (45.00)     3:57.52 (46.08)     4:29.74 (32.22)     5:00.97 (31.23)
  2 Foley, Caitlin M          13 SUNY-MA              5:17.70    5:02.63 AA     
                  33.16     1:12.48 (39.32)     1:50.62 (38.14)     2:27.25 (36.63)
        3:12.27 (45.02)     3:55.85 (43.58)     4:30.72 (34.87)     5:02.63 (31.91)
  3 Shirtliff, Samantha L     14 WSY SWIMMING-MA      5:12.40    5:04.79 A      
                  32.03     1:10.45 (38.42)     1:48.76 (38.31)     2:24.89 (36.13)
        3:11.99 (47.10)     3:59.84 (47.85)     4:32.87 (33.03)     5:04.79 (31.92)
BB - Division  
  1 Lu, YangYang P            13 CVAC-MA              5:47.35L   4:57.06 AA     
                  30.71     1:06.69 (35.98)     1:45.89 (39.20)     2:23.64 (37.75)
        3:07.23 (43.59)     3:51.22 (43.99)     4:24.74 (33.52)     4:57.06 (32.32)
C - Division  
  1 Evans, Sidney             13 RY-MA                     NT    4:53.33 AA     
                  31.21     1:06.75 (35.54)     1:44.10 (37.35)     2:20.51 (36.41)
        3:03.14 (42.63)     3:46.50 (43.36)     4:20.23 (33.73)     4:53.33 (33.10)
  2 Jenkins, Emily E          13 WSY SWIMMING-MA           NT    5:06.39 A      
                  31.18     1:08.09 (36.91)     1:46.94 (38.85)     2:25.07 (38.13)
        3:10.35 (45.28)     3:55.21 (44.86)     4:31.43 (36.22)     5:06.39 (34.96)
  3 Sinclair, Olivia A        14 WSY SWIMMING-MA           NT    5:07.74 A      
                  32.31     1:10.13 (37.82)     1:48.97 (38.84)     2:26.54 (37.57)
        3:12.96 (46.42)     3:58.69 (45.73)     4:33.00 (34.31)     5:07.74 (34.74)
  4 Foltz, Ashley A           14 WSY SWIMMING-MA           NT    5:13.32 A      
                  32.21     1:10.55 (38.34)     1:51.19 (40.64)     2:30.84 (39.65)
        3:15.46 (44.62)     4:00.88 (45.42)     4:38.16 (37.28)     5:13.32 (35.16)
  5 Reznitchenko, Inna V      13 WSY SWIMMING-MA           NT    5:15.33 A      
                  32.48     1:12.16 (39.68)     1:49.91 (37.75)     2:27.86 (37.95)
        3:16.80 (48.94)     4:05.49 (48.69)     4:40.50 (35.01)     5:15.33 (34.83)
  6 McMahon, Morgan A         14 RY-MA                     NT    5:26.00 BB     
                  33.17     1:15.20 (42.03)     1:54.72 (39.52)     2:35.15 (40.43)
        3:23.99 (48.84)     4:12.69 (48.70)     4:49.69 (37.00)     5:26.00 (36.31)
  7 Burgess, Theresa M        14 CYA-MA               5:49.06    5:50.47 C      
                  36.09     1:19.86 (43.77)     2:02.94 (43.08)     2:46.51 (43.57)
        3:39.25 (52.74)     4:32.30 (53.05)     5:13.59 (41.29)     5:50.47 (36.88)
 -- Adams, Julia T            13 RY-MA                     NT         DQ        
      34 Delay initiating turn after past vertical - back
                  35.00     1:14.50 (39.50)     1:55.61 (41.11)     2:35.14 (39.53)
        3:22.83 (47.69)     4:11.62 (48.79)     4:49.26 (37.64)          DQ (35.90)
 
Event 23  Women 15 & Over 400 Yard IM
===============================================================================
              4:31.19  15&O AAAA
              4:44.09  15&O AAA
              4:56.99  15&O AA
              5:09.89  15&O A
              5:35.69  15&O BB
                   --  15&O C
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
A - Division  
  1 Finkbeiner, Caroline M    16 WSY SWIMMING-MA      4:44.44    4:42.72 AAA    
                  30.03     1:04.01 (33.98)     1:40.51 (36.50)     2:16.13 (35.62)
        2:58.78 (42.65)     3:40.88 (42.10)     4:12.61 (31.73)     4:42.72 (30.11)
  2 Evans, Olivia H           15 RY-MA                4:45.88    4:49.02 AA     
                  30.52     1:05.28 (34.76)     1:41.12 (35.84)     2:15.88 (34.76)
        2:59.79 (43.91)     3:44.91 (45.12)     4:18.02 (33.11)     4:49.02 (31.00)
  3 Loht, Claire F            18 WSY SWIMMING-MA      4:50.61    4:55.07 AA     
                  32.44     1:08.83 (36.39)     1:46.54 (37.71)     2:23.18 (36.64)
        3:06.87 (43.69)     3:51.72 (44.85)     4:24.01 (32.29)     4:55.07 (31.06)
  4 Anderson, Alexis M        16 WSY SWIMMING-MA      5:02.12    5:06.13 A      
                  31.57     1:07.41 (35.84)     1:46.83 (39.42)     2:26.55 (39.72)
        3:10.87 (44.32)     3:56.95 (46.08)     4:31.81 (34.86)     5:06.13 (34.32)
BB - Division  
  1 Miller, Katelyn E         15 WSY SWIMMING-MA      5:35.68    5:34.73 BB     
                  34.28     1:16.44 (42.16)     1:58.44 (42.00)     2:41.44 (43.00)
        3:30.37 (48.93)     4:20.48 (50.11)     4:57.99 (37.51)     5:34.73 (36.74)
C - Division  
  1 Rockett, Ally             15 RY-MA                     NT    4:51.07 AA     
                  30.26     1:08.20 (37.94)     1:46.94 (38.74)     2:23.97 (37.03)
        3:06.83 (42.86)     3:47.83 (41.00)     4:20.77 (32.94)     4:51.07 (30.30)
  2 Sheriff, Alana n          16 WSY SWIMMING-MA           NT    5:00.46 A      
                  31.11     1:06.83 (35.72)     1:45.26 (38.43)     2:22.55 (37.29)
        3:07.73 (45.18)     3:53.47 (45.74)     4:26.89 (33.42)     5:00.46 (33.57)
  3 Rukstalis, Mae E          17 SUNY-MA                   NT    5:31.22 BB     
                  37.24     1:20.24 (43.00)     2:02.14 (41.90)     2:43.20 (41.06)
        3:29.71 (46.51)     4:17.18 (47.47)     4:55.06 (37.88)     5:31.22 (36.16)
  4 Miller, Rebecca I         15 WSY SWIMMING-MA      5:40.93    5:35.50 BB     
                  35.85     1:20.02 (44.17)     2:00.30 (40.28)     2:41.26 (40.96)
        3:32.32 (51.06)     4:22.19 (49.87)     4:59.63 (37.44)     5:35.50 (35.87)
 
Event 24  Men 13-14 400 Yard IM
===============================================================================
              4:22.89  13-14 AAAA
              4:35.49  13-14 AAA
              4:47.99  13-14 AA
              5:00.49  13-14 A
              5:25.49  13-14 BB
                   --  13-14 C
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
A - Division  
  1 Mitchell, Justin S        14 FSSC-MA              4:59.66    4:39.59 AA     
                  29.30     1:03.51 (34.21)     1:39.44 (35.93)     2:13.65 (34.21)
        2:54.41 (40.76)     3:35.66 (41.25)     4:08.69 (33.03)     4:39.59 (30.90)
  2 Johnston, Ben M           13 WSY SWIMMING-MA      4:53.91    4:42.04 AA     
                  30.38     1:05.97 (35.59)     1:41.40 (35.43)     2:18.03 (36.63)
        2:58.52 (40.49)     3:39.72 (41.20)     4:11.38 (31.66)     4:42.04 (30.66)
  3 Krum, Hunter L            13 SUNY-MA              4:50.99    4:44.41 AA     
                  30.93     1:05.46 (34.53)     1:41.63 (36.17)     2:16.31 (34.68)
        2:58.25 (41.94)     3:40.04 (41.79)     4:12.46 (32.42)     4:44.41 (31.95)
  4 Leskowicz, Daniel R       14 UN-MA                4:57.31    4:53.02 A      
                  31.70     1:08.35 (36.65)     1:44.69 (36.34)     2:20.34 (35.65)
        3:04.37 (44.03)     3:48.19 (43.82)     4:21.33 (33.14)     4:53.02 (31.69)
C - Division  
  1 Handley, Liam J           14 WSY SWIMMING-MA           NT    4:46.47 AA     
                  29.25     1:03.06 (33.81)     1:38.18 (35.12)     2:13.14 (34.96)
        2:58.45 (45.31)     3:43.63 (45.18)     4:15.29 (31.66)     4:46.47 (31.18)
  2 Soltanov, Georgiy A       13 FSC-MA                    NT    5:32.59 C      
                  32.85     1:13.46 (40.61)     1:57.47 (44.01)     2:40.51 (43.04)
        3:28.00 (47.49)     4:16.45 (48.45)     4:55.23 (38.78)     5:32.59 (37.36)
 
Event 24  Men 15 & Over 400 Yard IM
===============================================================================
              4:11.89  15&O AAAA
              4:23.89  15&O AAA
              4:35.79  15&O AA
              4:47.79  15&O A
              5:11.79  15&O BB
                   --  15&O C
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
A - Division  
  1 Martin, Sawyer            17 RY-MA                4:41.18    4:29.04 AA     
                  26.51       57.53 (31.02)     1:32.55 (35.02)     2:07.25 (34.70)
        2:46.89 (39.64)     3:26.70 (39.81)     3:58.67 (31.97)     4:29.04 (30.37)
BB - Division  
  1 Beard, Nicholas B         15 FSSC-MA              4:50.34    4:38.75 A      
                  29.67     1:04.91 (35.24)     1:43.62 (38.71)     2:22.30 (38.68)
        2:59.51 (37.21)     3:37.61 (38.10)     4:09.82 (32.21)     4:38.75 (28.93)
  2 Gray, Chance J            16 UN-MA                5:05.90    5:15.40 C      
                  33.49     1:16.69 (43.20)     2:01.02 (44.33)     2:45.59 (44.57)
        3:24.38 (38.79)     4:05.52 (41.14)     4:41.01 (35.49)     5:15.40 (34.39)
C - Division  
  1 Boran, Tommy V            17 RY-MA                     NT    4:37.29 A      
                  29.10     1:03.30 (34.20)     1:39.44 (36.14)     2:15.80 (36.36)
        2:54.18 (38.38)     3:33.60 (39.42)     4:06.38 (32.78)     4:37.29 (30.91)
  2 Jenkins, Jacob L          15 WSY SWIMMING-MA           NT    4:49.79 BB     
                  30.49     1:05.73 (35.24)     1:43.91 (38.18)     2:20.67 (36.76)
        3:02.81 (42.14)     3:45.88 (43.07)     4:19.40 (33.52)     4:49.79 (30.39)
  3 Averill, Ricky P          12 COLLEGIATE-MA             NT    5:18.98        
                  35.23     1:17.85 (42.62)     1:58.04 (40.19)     2:38.62 (40.58)
        3:25.33 (46.71)     4:11.69 (46.36)     4:46.57 (34.88)     5:18.98 (32.41)
  4 Anderson, Jarod T         11 WSY SWIMMING-MA      5:58.44    5:26.29        
                  34.76     1:17.02 (42.26)     1:58.64 (41.62)     2:39.72 (41.08)
        3:26.26 (46.54)     4:13.49 (47.23)     4:51.28 (37.79)     5:26.29 (35.01)
 
Event 25  Women 11-12 500 Yard Freestyle
===============================================================================
              5:23.09  AAAA
              5:38.49  AAA
              5:53.89  AA
              6:09.29  A
              6:40.09  BB
                   --  C
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
A - Division  
  1 Szajnuk, Kimmi A          12 WSY SWIMMING-MA      5:47.44    5:34.53 AAA    
                  31.06     1:04.55 (33.49)     1:38.40 (33.85)     2:12.75 (34.35)
        2:47.23 (34.48)     3:21.06 (33.83)     3:55.17 (34.11)     4:29.28 (34.11)
        5:03.10 (33.82)     5:34.53 (31.43)                                        
  2 Luft, Becca E             12 WSY SWIMMING-MA      6:09.22    5:46.76 AA     
                  29.75     1:03.79 (34.04)     1:39.17 (35.38)     2:15.02 (35.85)
        2:50.75 (35.73)     3:26.94 (36.19)     4:02.73 (35.79)     4:37.88 (35.15)
        5:13.22 (35.34)     5:46.76 (33.54)                                        
  3 Amber-Messick, Sidney A   12 BCY-MA               6:06.74    6:07.36 A      
                  31.77     1:08.78 (37.01)     1:46.92 (38.14)     2:25.25 (38.33)
        3:03.23 (37.98)     3:41.32 (38.09)     4:18.53 (37.21)     4:56.99 (38.46)
        5:32.86 (35.87)     6:07.36 (34.50)                                        
BB - Division  
  1 Schouten, Emma G          12 FSSC-MA              6:39.83    6:03.22 A      
                  32.25     1:08.27 (36.02)     1:45.30 (37.03)     2:22.37 (37.07)
        3:00.36 (37.99)     3:38.05 (37.69)     4:15.22 (37.17)     4:52.65 (37.43)
        5:29.44 (36.79)     6:03.22 (33.78)                                        
  2 Seidt, Jocelyn            12 RY-MA                6:25.02    6:15.29 BB     
                  33.50     1:11.19 (37.69)     1:49.21 (38.02)     2:27.12 (37.91)
        3:05.28 (38.16)     3:43.50 (38.22)     4:22.21 (38.71)     5:01.03 (38.82)
        5:39.14 (38.11)     6:15.29 (36.15)                                        
  3 Durantine, Emma L         11 UN-MA                6:36.78    6:30.39 BB     
                  33.01     1:10.49 (37.48)     1:49.59 (39.10)     2:29.41 (39.82)
        3:10.30 (40.89)     3:49.62 (39.32)     4:30.14 (40.52)     5:10.62 (40.48)
        5:51.05 (40.43)     6:30.39 (39.34)                                        
C - Division  
  1 Zelko, Amber J            12 UN-MA                7:02.10    6:26.70 BB     
                  32.97     1:09.97 (37.00)     1:49.12 (39.15)     2:29.23 (40.11)
        3:09.54 (40.31)     3:49.78 (40.24)     4:29.93 (40.15)     5:10.18 (40.25)
        5:50.61 (40.43)     6:26.70 (36.09)                                        
  2 Sears, Katherine L        12 BCY-MA                    NT    6:28.61 BB     
                  34.80     1:13.85 (39.05)     1:52.97 (39.12)     2:32.59 (39.62)
        3:12.33 (39.74)     3:52.54 (40.21)     4:32.91 (40.37)     5:13.08 (40.17)
        5:52.86 (39.78)     6:28.61 (35.75)                                        
  3 Marley, Callie            11 RY-MA                     NT    6:32.65 BB     
                  34.93     1:14.02 (39.09)     1:53.33 (39.31)     2:33.88 (40.55)
        3:14.37 (40.49)     3:54.83 (40.46)     4:35.33 (40.50)     5:16.67 (41.34)
        5:56.54 (39.87)     6:32.65 (36.11)                                        
  4 Robinson, Colette O       12 UN-MA                     NT    6:36.85 BB     
                  33.89     1:12.55 (38.66)     1:52.55 (40.00)     2:32.83 (40.28)
        3:13.23 (40.40)     3:54.50 (41.27)     4:35.76 (41.26)     5:17.58 (41.82)
        5:58.76 (41.18)     6:36.85 (38.09)                                        
  5 McCracken, Delaney e      12 WSY SWIMMING-MA      6:41.53    6:37.92 BB     
                  32.37     1:10.16 (37.79)     1:50.25 (40.09)     2:31.19 (40.94)
        3:13.67 (42.48)     3:54.43 (40.76)     4:34.57 (40.14)     5:16.88 (42.31)
        5:58.29 (41.41)     6:37.92 (39.63)                                        
  6 Waughen, Amy E            11 UN-MA                6:52.41    6:41.00 C      
                  34.83     1:13.21 (38.38)     1:52.56 (39.35)     2:32.61 (40.05)
        3:14.12 (41.51)     3:55.73 (41.61)     4:38.44 (42.71)     5:20.86 (42.42)
        6:03.32 (42.46)     6:41.00 (37.68)                                        
  7 DiCarlo, Maya F           12 WSY SWIMMING-MA           NT    6:42.12 C      
                  32.23     1:11.77 (39.54)     1:52.95 (41.18)     2:34.82 (41.87)
        3:16.30 (41.48)     3:58.30 (42.00)     4:39.80 (41.50)     5:22.48 (42.68)
        6:03.09 (40.61)     6:42.12 (39.03)                                        
  8 Lammando, Kathryn J       11 UN-MA                     NT    7:20.42 C      
                  36.29     1:19.15 (42.86)                                        
            3:34.20 ( )     4:20.54 (46.34)   7:20.42 (2:59.88)                    
  9 Nikolai, Hannah           11 BCY-MA                    NT    7:33.47 C      
                  39.25     1:22.18 (42.93)     2:08.54 (46.36)     2:53.77 (45.23)
        3:40.82 (47.05)     4:28.53 (47.71)     5:15.46 (46.93)     6:04.61 (49.15)
        6:51.88 (47.27)     7:33.47 (41.59)                                        
 
Event 26  Men 11-12 500 Yard Freestyle
===============================================================================
              5:19.09  AAAA
              5:34.29  AAA
              5:49.49  AA
              6:04.69  A
              6:35.09  BB
                   --  C
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
A - Division  
  1 Apa, Alex M               11 WSY SWIMMING-MA      5:48.85    5:46.81 AA     
                  29.80     1:03.70 (33.90)     1:39.45 (35.75)     2:15.51 (36.06)
        2:51.23 (35.72)     3:27.37 (36.14)     4:02.99 (35.62)     4:38.27 (35.28)
        5:13.14 (34.87)     5:46.81 (33.67)                                        
BB - Division  
  1 Griest, Tim D             12 FSSC-MA              6:26.07    5:54.74 A      
                  31.17     1:06.47 (35.30)     1:42.06 (35.59)     2:18.07 (36.01)
        2:54.70 (36.63)     3:31.54 (36.84)     4:07.98 (36.44)     4:44.74 (36.76)
        5:20.92 (36.18)     5:54.74 (33.82)                                        
C - Division  
  1 Zappe, Matt C             12 UN-MA                     NT    5:56.62 A      
                  31.18     1:06.10 (34.92)     1:41.96 (35.86)     2:18.27 (36.31)
        2:54.66 (36.39)     3:31.86 (37.20)     4:08.46 (36.60)     4:46.28 (37.82)
        5:22.83 (36.55)     5:56.62 (33.79)                                        
  2 Schroeder, Liam C         12 BCY-MA                    NT    5:57.58 A      
                  31.21     1:06.05 (34.84)     1:42.88 (36.83)     2:19.32 (36.44)
        2:55.32 (36.00)     3:31.58 (36.26)     4:08.78 (37.20)     4:46.35 (37.57)
        5:22.67 (36.32)     5:57.58 (34.91)                                        
  3 Yohe, Joshua S            12 UN-MA                     NT    6:34.59 BB     
                  33.65     1:12.47 (38.82)     1:52.10 (39.63)     2:32.31 (40.21)
        3:13.02 (40.71)     3:54.46 (41.44)     4:35.78 (41.32)     5:16.57 (40.79)
        5:57.95 (41.38)     6:34.59 (36.64)                                        
  4 Vozzella, Anthony         12 MARA-MA                   NT    6:35.26 C      
                  33.85     1:12.33 (38.48)     1:53.00 (40.67)     2:33.84 (40.84)
        3:14.86 (41.02)     3:56.41 (41.55)     4:37.57 (41.16)     5:18.90 (41.33)
        5:57.42 (38.52)     6:35.26 (37.84)                                        
  5 Skiptunas, Charles        12 RY-MA                     NT    6:45.27 C      
                  34.49     1:14.43 (39.94)     1:55.44 (41.01)     2:38.02 (42.58)
        3:19.83 (41.81)     4:02.30 (42.47)     4:44.09 (41.79)     5:25.19 (41.10)
        6:07.56 (42.37)     6:45.27 (37.71)                                        
 
Event 27  Women 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
                55.19  AAAA
                57.79  AAA
              1:00.49  AA
              1:03.09  A
              1:08.29  BB
                   --  C
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
A - Division  
  1 Cook, Cameryn R           12 WSY SWIMMING-MA        59.60      57.27 AAA    
                  27.36       57.27 (29.91)                                        
  2 Shaffer, Autumn           12 RY-MA                  59.87      57.46 AAA    
                  27.32       57.46 (30.14)                                        
  3 Luft, Becca E             12 WSY SWIMMING-MA        59.65      58.51 AA     
                  28.20       58.51 (30.31)                                        
  4 Leisher, Ashley J         12 UN-MA                  59.95      58.94 AA     
                  28.35       58.94 (30.59)                                        
  5 Szajnuk, Kimmi A          12 WSY SWIMMING-MA      1:01.81    1:01.23 A      
                  29.38     1:01.23 (31.85)                                        
BB - Division  
  1 Gring, MacKenzie          12 RY-MA                1:03.69    1:02.31 A      
                  29.32     1:02.31 (32.99)                                        
  2 Gingerich, Marisa H       11 CYA-MA               1:06.64    1:02.65 A      
                  29.13     1:02.65 (33.52)                                        
  3 Nally, Meredith           12 RY-MA                1:03.41    1:02.71 A      
                  29.78     1:02.71 (32.93)                                        
  4 Margraf, Jesse P          11 WSY SWIMMING-MA      1:04.18    1:03.31 BB     
                  30.41     1:03.31 (32.90)                                        
  5 Amber-Messick, Sidney A   12 BCY-MA               1:04.98    1:04.10 BB     
                  30.94     1:04.10 (33.16)                                        
  6 Weeden, Caitlynn R        12 WSY SWIMMING-MA      1:06.65    1:04.53 BB     
                  31.21     1:04.53 (33.32)                                        
  7 Seidt, Jocelyn            12 RY-MA                1:06.62    1:04.92 BB     
                  31.70     1:04.92 (33.22)                                        
  8 Cunningham, Olivia A      12 WSY SWIMMING-MA      1:05.22    1:05.60 BB     
                  31.53     1:05.60 (34.07)                                        
  9 Sekerak, Cassandra R      11 CVAC-MA              1:08.13    1:05.94 BB     
                  31.34     1:05.94 (34.60)                                        
 10 Waughen, Amy E            11 UN-MA                1:06.78    1:06.52 BB     
                  31.82     1:06.52 (34.70)                                        
 11 McCracken, Delaney e      12 WSY SWIMMING-MA      1:08.01    1:06.76 BB     
                  31.74     1:06.76 (35.02)                                        
 12 Marley, Callie            11 RY-MA                1:08.28    1:06.78 BB     
                  31.70     1:06.78 (35.08)                                        
 13 Close, Vivian G           11 UN-MA                1:07.69    1:07.19 BB     
                  32.32     1:07.19 (34.87)                                        
 14 Turner, Samantha          11 RY-MA                1:07.59    1:08.07 BB     
                  32.52     1:08.07 (35.55)                                        
C - Division  
  1 Finnerty, Claire          11 COLLEGIATE-MA        1:08.57    1:06.59 BB     
                  32.17     1:06.59 (34.42)                                        
  2 Newman, Meredith L        12 FSSC-MA                   NT    1:06.70 BB     
                  31.16     1:06.70 (35.54)                                        
  3 Sears, Katherine L        12 BCY-MA               1:10.06    1:07.00 BB     
                  31.99     1:07.00 (35.01)                                        
  4 Zelko, Amber J            12 UN-MA                1:11.07    1:07.15 BB     
                  31.60     1:07.15 (35.55)                                        
  5 Bieber, Brianna           11 RY-MA                     NT    1:07.58 BB     
                  30.98     1:07.58 (36.60)                                        
  6 Reed, Erin N              12 SUNY-MA                   NT    1:07.61 BB     
                  32.30     1:07.61 (35.31)                                        
  7 Hess, Annie E             12 FSSC-MA              1:10.39    1:07.91 BB     
                  31.14     1:07.91 (36.77)                                        
  8 Hills, Caroline T         12 ACWS SWIMMING-MA     1:22.90    1:08.42 C      
                  33.59     1:08.42 (34.83)                                        
  9 Yeager, Rachel E          11 UN-MA                1:11.40    1:09.23 C      
                  33.58     1:09.23 (35.65)                                        
 10 Rowe, Jordyn L            12 FSSC-MA              1:11.55    1:09.27 C      
                  31.69     1:09.27 (37.58)                                        
 11 Thrush, Emily M           12 BSAC-MA              1:13.92    1:09.49 C      
                  33.28     1:09.49 (36.21)                                        
 12 Sturla, Haley E           12 FSSC-MA              1:10.71    1:09.76 C      
                  33.31     1:09.76 (36.45)                                        
 13 DiCarlo, Maya F           12 WSY SWIMMING-MA      1:10.89    1:10.58 C      
                  32.99     1:10.58 (37.59)                                        
 14 Dissinger, Amelia R       12 FSC-MA               1:13.40    1:11.18 C      
                  33.68     1:11.18 (37.50)                                        
 15 Harris, Sarah             11 BCY-MA               1:16.89    1:12.46 C      
                  35.17     1:12.46 (37.29)                                        
 16 Dodd, Sarah M             11 CYA-MA               1:08.90    1:12.96 C      
                  34.05     1:12.96 (38.91)                                        
 17 Duncan, Marlies A         11 BCY-MA               1:10.78    1:13.12 C      
                  33.94     1:13.12 (39.18)                                        
 18 Hoffman, Caroline A       11 UN-MA                1:16.07    1:14.68 C      
                1:14.65      1:14.68 (0.03)                                        
 19 Coldsmith, Christina M    11 BSAC-MA                   NT    1:14.84 C      
                  34.70     1:14.84 (40.14)                                        
 20 Abraham, Carlie           11 RY-MA                1:28.65    1:16.18 C      
                  36.40     1:16.18 (39.78)                                        
 21 Nissley, Amber R          12 FSSC-MA              1:23.24    1:17.76 C      
                  35.72     1:17.76 (42.04)                                        
 22 Gagliardi, Madison E      12 BCY-MA               1:20.60    1:19.33 C      
                  36.82     1:19.33 (42.51)                                        
 23 Monger, Karli S           11 FSSC-MA              1:20.93    1:20.95 C      
                  36.65     1:20.95 (44.30)                                        
 24 Stitzel, Sarah            11 RY-MA                1:10.15    1:21.66 C      
                  38.85     1:21.66 (42.81)                                        
 25 Levitan, Rachael A        11 FSSC-MA              1:23.81    1:21.72 C      
                  38.53     1:21.72 (43.19)                                        
 
Event 28  Men 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
                54.79  AAAA
                57.39  AAA
                59.99  AA
              1:02.69  A
              1:07.89  BB
                   --  C
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
A - Division  
  1 Lauer, Austin G           12 UN-MA                  58.44      56.92 AAA    
                  26.95       56.92 (29.97)                                        
  2 Wen, Shuyang              12 RY-MA                  58.62      57.80 AA     
                  27.76       57.80 (30.04)                                        
  3 Apa, Alex M               11 WSY SWIMMING-MA        59.66      58.75 AA     
                  27.88       58.75 (30.87)                                        
  4 Goodman, max              11 ALBRIGHT-MA          1:01.68    1:01.59 A      
                  28.98     1:01.59 (32.61)                                        
  5 Pompei, Alexander J       12 UN-MA                1:02.16    1:02.18 A      
                  29.45     1:02.18 (32.73)                                        
  6 Mata, Jonathan T          11 UN-MA                1:02.41    1:03.13 BB     
                  30.76     1:03.13 (32.37)                                        
BB - Division  
  1 Zappe, Matt C             12 UN-MA                1:06.00      59.76 AA     
                  28.53       59.76 (31.23)                                        
  2 Jones, Daniel A           12 WSY SWIMMING-MA      1:03.33    1:00.71 A      
                  28.52     1:00.71 (32.19)                                        
  3 Manning, Padraic J        12 WSY SWIMMING-MA      1:05.35    1:01.73 A      
                  28.97     1:01.73 (32.76)                                        
  4 Bloom, Nicholas P         12 UN-MA                1:04.27    1:02.96 BB     
                  30.30     1:02.96 (32.66)                                        
  5 Monger, Isaiah S          12 FSSC-MA              1:06.65    1:05.20 BB     
                  30.97     1:05.20 (34.23)                                        
  6 Cicala, Gabe D            11 FSSC-MA              1:07.83    1:06.66 BB     
                  31.27     1:06.66 (35.39)                                        
  7 Anderson, Jarod T         11 WSY SWIMMING-MA      1:06.38    1:06.98 BB     
                  31.98     1:06.98 (35.00)                                        
  8 Pickering, Quinn K        11 WSY SWIMMING-MA      1:07.70    1:11.62 C      
                  32.98     1:11.62 (38.64)                                        
C - Division  
  1 Yohe, Joshua S            12 UN-MA                     NT    1:03.18 BB     
                  29.43     1:03.18 (33.75)                                        
  2 Saracina, James B         12 BSAC-MA              1:09.48    1:05.36 BB     
                  30.74     1:05.36 (34.62)                                        
  3 Hartzell, Will D          12 CYA-MA               1:08.98    1:08.72 C      
                  32.42     1:08.72 (36.30)                                        
  4 Monroig, Nico R           11 SUNY-MA              1:14.80    1:12.02 C      
                  34.87     1:12.02 (37.15)                                        
  5 Boran, Mark R             12 RY-MA                     NT    1:13.07 C      
                  34.14     1:13.07 (38.93)                                        
  6 Eyster, Andrew K          11 MARA-MA                   NT    1:13.44 C      
                  34.47     1:13.44 (38.97)                                        
  7 Skiptunas, Charles        12 RY-MA                1:14.37    1:16.17 C      
                  35.98     1:16.17 (40.19)                                        
  8 Dengler, Jack T           11 WSY SWIMMING-MA      1:22.84    1:24.31 C      
                  38.59     1:24.31 (45.72)                                        
 
Event 29  Women 13-14 200 Yard Freestyle
===============================================================================
              1:57.09  AAAA
              2:02.69  AAA
              2:08.19  AA
              2:13.79  A
              2:24.99  BB
                   --  C
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
A - Division  
  1 Shirtliff, Samantha L     14 WSY SWIMMING-MA      1:58.84    2:00.07 AAA    
                  27.33       57.52 (30.19)     1:29.26 (31.74)     2:00.07 (30.81)
  2 Marino, Sam               13 RY-MA                2:04.08    2:03.98 AA     
                  27.93       59.40 (31.47)     1:32.13 (32.73)     2:03.98 (31.85)
  3 Cossitor, Kate            14 RY-MA                2:07.33    2:07.58 AA     
                  28.08     1:01.46 (33.38)     1:35.76 (34.30)     2:07.58 (31.82)
  4 Evans, Sidney             13 RY-MA                2:09.25    2:07.59 AA     
                  29.17     1:01.63 (32.46)     1:35.59 (33.96)     2:07.59 (32.00)
  5 Sinclair, Olivia A        14 WSY SWIMMING-MA      2:09.48    2:08.28 A      
                  28.99     1:02.03 (33.04)     1:35.96 (33.93)     2:08.28 (32.32)
  6 Foltz, Ashley A           14 WSY SWIMMING-MA      2:08.10    2:10.75 A      
                  29.60     1:02.96 (33.36)     1:37.53 (34.57)     2:10.75 (33.22)
  7 Byler, Hannah N           14 FSC-MA               2:13.35    2:11.65 A      
                  29.28     1:02.74 (33.46)     1:36.79 (34.05)     2:11.65 (34.86)
BB - Division  
  1 Vaughn, Haley R           14 WSY SWIMMING-MA      2:16.40    2:08.99 A      
                  29.12     1:02.40 (33.28)     1:36.17 (33.77)     2:08.99 (32.82)
  2 Reznitchenko, Inna V      13 WSY SWIMMING-MA      2:14.12    2:09.93 A      
                  29.06     1:01.84 (32.78)     1:36.48 (34.64)     2:09.93 (33.45)
  3 Beltrandi, Kyra L         13 WSY SWIMMING-MA      2:19.03    2:11.85 A      
                  28.92     1:02.14 (33.22)     1:36.79 (34.65)     2:11.85 (35.06)
  4 Burgess, Theresa M        14 CYA-MA               2:22.48    2:13.68 A      
                  30.11     1:04.54 (34.43)     1:39.57 (35.03)     2:13.68 (34.11)
  5 Adams, Julia T            13 RY-MA                2:15.51    2:14.84 BB     
                  31.30     1:05.50 (34.20)     1:41.11 (35.61)     2:14.84 (33.73)
  6 Abraham, Nicki            13 RY-MA                2:18.08    2:17.21 BB     
                  31.10     1:06.36 (35.26)     1:42.73 (36.37)     2:17.21 (34.48)
  7 Hartzell, Brooke A        14 CYA-MA               2:24.68    2:21.83 BB     
                  32.09     1:07.79 (35.70)     1:45.13 (37.34)     2:21.83 (36.70)
  8 Giordani, Lauren          14 SUNY-MA              2:17.73    2:22.75 BB     
                  32.67   1:46.64 (1:13.97)     2:22.75 (36.11)                    
  9 Weeks, Danielle M         13 CYA-MA               2:20.84    2:25.02 C      
                  31.32     1:07.03 (35.71)     1:45.94 (38.91)     2:25.02 (39.08)
C - Division  
  1 Nolter, Kathryn R         13 SUNY-MA                   NT    2:14.94 BB     
                  31.05     1:05.94 (34.89)     1:41.69 (35.75)     2:14.94 (33.25)
  2 Curran, Madison           13 RY-MA                     NT    2:20.99 BB     
                  31.19     1:06.74 (35.55)     1:44.29 (37.55)     2:20.99 (36.70)
  3 Nye, Rachel A             14 UN-MA                2:29.74    2:25.59 C      
                  31.94     1:09.22 (37.28)     1:48.54 (39.32)     2:25.59 (37.05)
  4 Eby, Rachel M             11 WSY SWIMMING-MA      2:27.58    2:26.93        
                  33.36     1:11.15 (37.79)     1:49.36 (38.21)     2:26.93 (37.57)
  5 Powers, Alanna E          13 COLLEGIATE-MA        2:43.11    2:28.79 C      
                  33.97     1:11.49 (37.52)     1:51.02 (39.53)     2:28.79 (37.77)
  6 Morgan, Madison           13 MARA-MA                   NT    2:36.55 C      
                  33.77     1:12.31 (38.54)     1:54.37 (42.06)     2:36.55 (42.18)
 
Event 30  Men 13-14 200 Yard Freestyle
===============================================================================
              1:49.59  AAAA
              1:54.79  AAA
              1:59.99  AA
              2:05.29  A
              2:15.69  BB
                   --  C
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
A - Division  
  1 DiCarlo, Ian A            14 WSY SWIMMING-MA      1:49.62    1:56.37 AA     
                  26.43       55.68 (29.25)     1:26.51 (30.83)     1:56.37 (29.86)
  2 Johnston, Ben M           13 WSY SWIMMING-MA      1:57.95    1:56.92 AA     
                  27.06       56.82 (29.76)     1:27.03 (30.21)     1:56.92 (29.89)
  3 Leskowicz, Daniel R       14 UN-MA                2:02.39    1:58.27 AA     
                  27.13       57.26 (30.13)     1:28.25 (30.99)     1:58.27 (30.02)
  4 Dubbs, Nate B             13 COLLEGIATE-MA        2:00.38    1:59.34 AA     
                  27.58       57.54 (29.96)     1:28.42 (30.88)     1:59.34 (30.92)
  5 Tate, Mason S             14 WSY SWIMMING-MA      2:04.03    1:59.56 AA     
                  27.15       57.31 (30.16)     1:28.57 (31.26)     1:59.56 (30.99)
  6 Groff, Trent D            13 RY-MA                2:03.05    2:01.89 A      
                  27.53       58.05 (30.52)     1:29.97 (31.92)     2:01.89 (31.92)
  7 Krum, Hunter L            13 SUNY-MA              2:04.38    2:02.24 A      
                  28.89       59.74 (30.85)     1:31.21 (31.47)     2:02.24 (31.03)
  8 Devine, Joey              14 BCY-MA               2:02.39    2:05.76 BB     
                  28.66       59.91 (31.25)     1:32.89 (32.98)     2:05.76 (32.87)
BB - Division  
  1 Shubert, Mitchell J       14 SUNY-MA              2:27.61L   2:02.74 A      
                  27.43       58.10 (30.67)     1:29.93 (31.83)     2:02.74 (32.81)
  2 Lauer, Zachary A          14 UN-MA                2:07.95    2:03.00 A      
                  28.17       58.70 (30.53)     1:30.95 (32.25)     2:03.00 (32.05)
  3 Kurtz, Christopher J      14 FSSC-MA              2:10.83    2:03.55 A      
                  28.14       59.96 (31.82)     1:32.59 (32.63)     2:03.55 (30.96)
  4 Handley, Keenan L         13 WSY SWIMMING-MA      2:10.65    2:07.63 BB     
                  29.93     1:02.31 (32.38)     1:35.46 (33.15)     2:07.63 (32.17)
  5 Wendt, Corey J            14 CYA-MA               2:11.74    2:07.65 BB     
                  28.70     1:00.86 (32.16)     1:34.64 (33.78)     2:07.65 (33.01)
  6 Brouse, Thomas J          14 SUNY-MA              2:07.71    2:07.92 BB     
                  29.74     1:01.70 (31.96)     1:34.46 (32.76)     2:07.92 (33.46)
  7 Cicala, Christopher D     13 FSSC-MA              2:11.93    2:08.92 BB     
                  29.50     1:01.95 (32.45)     1:35.78 (33.83)     2:08.92 (33.14)
C - Division  
  1 Mitchell, Justin S        14 FSSC-MA                   NT    1:52.62 AAA    
                  26.70       55.56 (28.86)     1:24.25 (28.69)     1:52.62 (28.37)
  2 Mellinger, Marco          13 UN-MA                     NT    2:06.55 BB     
                  28.67     1:00.34 (31.67)     1:33.43 (33.09)     2:06.55 (33.12)
  3 Barreto, Matthew          13 RY-MA                2:16.08    2:09.14 BB     
                  29.47     1:03.33 (33.86)     1:37.51 (34.18)     2:09.14 (31.63)
  4 Shapiro, Adon L           14 SUNY-MA              2:30.05    2:09.40 BB     
                  30.05     1:03.81 (33.76)     1:37.88 (34.07)     2:09.40 (31.52)
  5 Reinoehl, Parker          14 RY-MA                2:17.88    2:14.97 BB     
                1:05.08     1:39.27 (34.19)     2:15.05 (35.78)         2:14.97 ( )
  6 Heckel, David G           13 FSSC-MA              2:35.53    2:19.43 C      
                  32.16     1:07.78 (35.62)     1:43.85 (36.07)     2:19.43 (35.58)
  7 Koller, Jonny C           14 FSC-MA               2:47.30    2:20.71 C      
                  32.09     1:07.67 (35.58)     1:44.14 (36.47)     2:20.71 (36.57)
  8 Anthony, Evan W           13 FSSC-MA              2:33.90    2:24.12 C      
                  32.10     1:08.26 (36.16)     1:47.71 (39.45)     2:24.12 (36.41)
  9 Dunkelberger, David E     14 BSAC-MA              2:42.36    2:34.96 C      
                  32.54     1:10.93 (38.39)     1:53.13 (42.20)     2:34.96 (41.83)
 10 Frizen, Aleksandr         14 RY-MA                     NT    2:38.58 C      
                  34.49     1:15.86 (41.37)     1:58.15 (42.29)     2:38.58 (40.43)
 
Event 31  Women 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
                29.69  AAAA
                31.09  AAA
                32.49  AA
                33.89  A
                36.79  BB
                   --  C
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
A - Division  
  1 Cornell, Emily B          12 BCY-MA                 27.87      28.49 AAAA   
  2 Shaffer, Autumn           12 RY-MA                  30.38      30.31 AAA    
  3 Cook, Cameryn R           12 WSY SWIMMING-MA        32.72      32.19 AA     
  4 Gingerich, Marisa H       11 CYA-MA                 32.18      32.28 AA     
  5 Gring, MacKenzie          12 RY-MA                  32.77      32.37 AA     
  6 Burkholder, Alexis T      12 UN-MA                  33.08      33.02 A      
  7 Luft, Becca E             12 WSY SWIMMING-MA        32.89      33.07 A      
BB - Division  
  1 Amber-Messick, Sidney A   12 BCY-MA                 34.48      34.48 BB     
  2 Turner, Samantha          11 RY-MA                  34.56      34.72 BB     
  3 Marley, Callie            11 RY-MA                  34.67      34.96 BB     
  4 Cunningham, Olivia A      12 WSY SWIMMING-MA        35.41      35.01 BB     
  5 Margraf, Jesse P          11 WSY SWIMMING-MA        34.96      35.17 BB     
  6 Szajnuk, Kimmi A          12 WSY SWIMMING-MA        34.02      35.25 BB     
  7 DiCarlo, Maya F           12 WSY SWIMMING-MA        36.28      35.41 BB     
  8 Hess, Annie E             12 FSSC-MA                35.57      35.66 BB     
  9 Finnerty, Claire          11 COLLEGIATE-MA          35.75      36.31 BB     
 10 Rowe, Jordyn L            12 FSSC-MA                35.52      36.73 BB     
 11 Ripley, Madison P         12 UN-MA                  36.15      37.29 C      
 12 Dodd, Sarah M             11 CYA-MA                 36.02      38.00 C      
C - Division  
  1 Lance, Anna A             11 FSSC-MA                39.04      34.84 BB     
  2 Newman, Meredith L        12 FSSC-MA                   NT      34.90 BB     
  3 Bieber, Brianna           11 RY-MA                     NT      35.39 BB     
  4 Seidt, Jocelyn            12 RY-MA                     NT      35.44 BB     
  5 Reed, Erin N              12 SUNY-MA                39.22      35.47 BB     
  6 Nally, Meredith           12 RY-MA                     NT      35.52 BB     
  7 Southwick, Ashley         12 RY-MA                     NT      35.67 BB     
  8 Hills, Caroline T         12 ACWS SWIMMING-MA       41.14      37.01 C      
  9 Zelko, Amber J            12 UN-MA                  39.19      37.51 C      
 10 Sears, Katherine L        12 BCY-MA                 38.73      38.22 C      
 11 Duncan, Marlies A         11 BCY-MA                 37.52      38.33 C      
 12 Thrush, Emily M           12 BSAC-MA                39.95      38.54 C      
 13 McDonald, Kailey          11 RY-MA                  39.61      38.81 C      
 14 Lammando, Kathryn J       11 UN-MA                  42.35      39.00 C      
 15 Nissley, Amber R          12 FSSC-MA                43.73      39.82 C      
 16 Dissinger, Amelia R       12 FSC-MA                 44.38      40.31 C      
 17 Hoffman, Caroline A       11 UN-MA                  38.57      40.38 C      
 18 Monger, Karli S           11 FSSC-MA                38.13      41.00 C      
 19 Hudak, Kaitlin M          11 COLLEGIATE-MA          42.68      41.22 C      
 20 Collare, Celine E         12 BSAC-MA                44.81      42.58 C      
 21 Coldsmith, Christina M    11 BSAC-MA                   NT      43.97 C      
 22 Stitzel, Sarah            11 RY-MA                     NT      45.12 C      
 -- Levitan, Rachael A        11 FSSC-MA                46.08         DQ        
      34 Delay initiating turn after past vertical
 
Event 32  Men 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
                28.99  AAAA
                30.49  AAA
                31.99  AA
                33.49  A
                36.49  BB
                   --  C
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
A - Division  
  1 Wen, Shuyang              12 RY-MA                  31.85      32.31 A      
  2 Bloom, Nicholas P         12 UN-MA                  32.96      32.53 A      
  3 Mata, Jonathan T          11 UN-MA                  32.51      32.79 A      
  4 Goodman, max              11 ALBRIGHT-MA            33.10      33.36 A      
BB - Division  
  1 Zappe, Matt C             12 UN-MA                  33.79      32.23 A      
  2 Jones, Daniel A           12 WSY SWIMMING-MA        34.90      32.52 A      
  3 Schroeder, Liam C         12 BCY-MA                 34.87      33.42 A      
  4 Hartzell, Will D          12 CYA-MA                 35.11      34.04 BB     
  5 Averill, Ricky P          12 COLLEGIATE-MA          33.78      34.51 BB     
  6 Walter, Christopher N     11 UN-MA                  35.15      34.69 BB     
  7 Cicala, Gabe D            11 FSSC-MA                34.37      35.70 BB     
  8 Monger, Isaiah S          12 FSSC-MA                35.46      35.97 BB     
  9 Chenot, Devon C           11 UN-MA                  36.43      36.19 BB     
 10 Boran, Mark R             12 RY-MA                  33.66      37.24 C      
C - Division  
  1 Fry, Jace D               11 UN-MA                     NT      34.11 BB     
  2 Yohe, Joshua S            12 UN-MA                     NT      34.38 BB     
  3 Skiptunas, Charles        12 RY-MA                  36.87      38.29 C      
  4 Monroig, Nico R           11 SUNY-MA                39.62      38.36 C      
  5 Dengler, Jack T           11 WSY SWIMMING-MA        38.62      38.94 C      
  6 Beard, Nathaniel L        12 FSSC-MA                39.16      39.39 C      
  7 Eyster, Andrew K          11 MARA-MA                   NT      39.98 C      
  8 Close, Liam P             11 UN-MA                  44.52      40.84 C      
  9 Wisor, Joshua D           11 COLLEGIATE-MA          37.61      41.69 C      
 -- Saracina, James B         12 BSAC-MA                39.65         DQ        
      34 Delay initiating turn after past vertical
 
Event 33  Women 13-14 100 Yard Backstroke
===============================================================================
                59.89  AAAA
              1:02.79  AAA
              1:05.59  AA
              1:08.49  A
              1:14.19  BB
                   --  C
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
A - Division  
  1 Marino, Sam               13 RY-MA                1:02.55    1:03.27 AA     
                  30.41     1:03.27 (32.86)                                        
  2 Sinclair, Olivia A        14 WSY SWIMMING-MA      1:04.64    1:04.03 AA     
                  31.47     1:04.03 (32.56)                                        
  3 Shirtliff, Samantha L     14 WSY SWIMMING-MA      1:04.84    1:04.22 AA     
                  31.68     1:04.22 (32.54)                                        
  4 Foley, Caitlin M          13 SUNY-MA              1:05.74    1:04.66 AA     
                  31.77     1:04.66 (32.89)                                        
  5 Mortell, Sabrina S        14 WSY SWIMMING-MA      1:05.71    1:05.82 A      
                  32.35     1:05.82 (33.47)                                        
  6 Vaughn, Haley R           14 WSY SWIMMING-MA      1:07.76    1:06.50 A      
                  32.13     1:06.50 (34.37)                                        
  7 Byler, Hannah N           14 FSC-MA               1:07.63    1:08.03 A      
                  33.50     1:08.03 (34.53)                                        
  8 McMahon, Morgan A         14 RY-MA                1:05.17    1:08.39 A      
                  33.17     1:08.39 (35.22)                                        
  9 Jenkins, Emily E          13 WSY SWIMMING-MA      1:08.43    1:08.82 BB     
                  33.09     1:08.82 (35.73)                                        
 10 Grazio, Elizabeth E       14 SUNY-MA              1:04.15    1:10.02 BB     
                  34.32     1:10.02 (35.70)                                        
 11 Adams, Julia T            13 RY-MA                1:06.97    1:10.29 BB     
                  34.05     1:10.29 (36.24)                                        
BB - Division  
  1 Bani, Veronica J          13 WSY SWIMMING-MA      1:09.17    1:09.75 BB     
                  34.01     1:09.75 (35.74)                                        
  2 Metz, Karlee N            13 UN-MA                1:12.77    1:12.73 BB     
                  34.84     1:12.73 (37.89)                                        
  3 Cossitor, Kate            14 RY-MA                1:13.92    1:12.82 BB     
                  35.45     1:12.82 (37.37)                                        
  4 Curran, Madison           13 RY-MA                1:11.19    1:13.97 BB     
                  34.89     1:13.97 (39.08)                                        
  5 Ezell, Paige E            14 WSY SWIMMING-MA      1:11.71    1:14.72 C      
                  35.65     1:14.72 (39.07)                                        
 -- Walter, Bethany L         13 UN-MA                1:13.82         DQ        
      60 False start
                  34.54          DQ (35.83)                                        
C - Division  
  1 Evans, Sidney             13 RY-MA                     NT    1:06.63 A      
                  32.90     1:06.63 (33.73)                                        
  2 Haney, Morgan C           14 FSSC-MA                   NT    1:11.29 BB     
                  33.91     1:11.29 (37.38)                                        
  3 Olivieri, Brianna L       14 FSSC-MA              1:14.91    1:12.78 BB     
                  35.33     1:12.78 (37.45)                                        
  4 Hartzell, Brooke A        14 CYA-MA               1:20.39    1:14.85 C      
                  36.23     1:14.85 (38.62)                                        
  5 Lyter, Kelsey J           13 FSC-MA               1:19.80    1:15.02 C      
                  36.70     1:15.02 (38.32)                                        
  6 Fisher, Erin N            13 COLLEGIATE-MA        1:17.18    1:15.21 C      
                  36.55     1:15.21 (38.66)                                        
  7 Burgess, Theresa M        14 CYA-MA               1:16.43    1:17.83 C      
                  38.18     1:17.83 (39.65)                                        
  8 Merlo, Serena A           13 UN-MA                     NT    1:18.77 C      
                  37.82     1:18.77 (40.95)                                        
  9 LaDuke, Maggie A          13 UN-MA                     NT    1:19.28 C      
                  39.51     1:19.28 (39.77)                                        
 10 Kenee, Emma B             13 WSY SWIMMING-MA      1:22.16    1:19.66 C      
                  37.48     1:19.66 (42.18)                                        
 11 Nye, Rachel A             14 UN-MA                1:18.65    1:19.85 C      
                  38.82     1:19.85 (41.03)                                        
 12 Morgan, Madison           13 MARA-MA                   NT    1:20.38 C      
                  38.98     1:20.38 (41.40)                                        
 
Event 34  Men 13-14 100 Yard Backstroke
===============================================================================
                56.19  AAAA
                58.89  AAA
              1:01.49  AA
              1:04.19  A
              1:09.59  BB
                   --  C
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
A - Division  
  1 Brenneman, Jack C         14 WSY SWIMMING-MA        59.78      58.79 AAA    
                  27.93       58.79 (30.86)                                        
  2 Tate, Mason S             14 WSY SWIMMING-MA        59.27      59.74 AA     
                  28.95       59.74 (30.79)                                        
  3 Stewart, Joshua H         14 WSY SWIMMING-MA      1:02.43    1:00.08 AA     
                  28.75     1:00.08 (31.33)                                        
  4 Mitchell, Justin S        14 FSSC-MA              1:02.73    1:01.37 AA     
                  30.24     1:01.37 (31.13)                                        
  5 Apa, Sam S                14 WSY SWIMMING-MA      1:00.12    1:02.59 A      
                  29.85     1:02.59 (32.74)                                        
  6 Kushner, Jack M           13 UN-MA                1:02.69    1:02.79 A      
                  30.81     1:02.79 (31.98)                                        
BB - Division  
  1 Johnston, Ben M           13 WSY SWIMMING-MA      1:04.22    1:00.76 AA     
                  29.96     1:00.76 (30.80)                                        
  2 Krum, Hunter L            13 SUNY-MA              1:06.11    1:04.27 BB     
                  31.69     1:04.27 (32.58)                                        
  3 Lauer, Zachary A          14 UN-MA                1:06.56    1:04.29 BB     
                  31.67     1:04.29 (32.62)                                        
  4 Ruth, Zachary M           13 UN-MA                1:07.93    1:04.41 BB     
                  31.48     1:04.41 (32.93)                                        
  5 Dubbs, Nate B             13 COLLEGIATE-MA        1:05.24    1:04.70 BB     
                  31.13     1:04.70 (33.57)                                        
  6 Leskowicz, Daniel R       14 UN-MA                1:09.11    1:05.93 BB     
                  32.34     1:05.93 (33.59)                                        
  7 McPherson, Will K         14 BCY-MA               1:08.63    1:08.22 BB     
                  33.20     1:08.22 (35.02)                                        
C - Division  
  1 Shubert, Mitchell J       14 SUNY-MA                   NT    1:05.95 BB     
                  32.14     1:05.95 (33.81)                                        
  2 Lance, Jack H             13 FSSC-MA              1:11.05    1:07.64 BB     
                  33.81     1:07.64 (33.83)                                        
  3 Reinoehl, Parker          14 RY-MA                1:11.50    1:10.16 C      
                1:10.25         1:10.16 ( )                                        
  3 Cicala, Christopher D     13 FSSC-MA              1:12.08    1:10.16 C      
                1:10.23         1:10.16 ( )                                        
  5 Wendt, Corey J            14 CYA-MA               1:19.76    1:10.65 C      
                  34.69     1:10.65 (35.96)                                        
  6 Shapiro, Adon L           14 SUNY-MA              1:12.43    1:10.69 C      
                  34.06     1:10.69 (36.63)                                        
  7 Koller, Jonny C           14 FSC-MA               1:20.60    1:15.92 C      
                  37.55     1:15.92 (38.37)                                        
  8 Staniszewski, Matthew     13 BCY-MA                    NT    1:16.42 C      
                  36.65     1:16.42 (39.77)                                        
  9 Brouse, Thomas J          14 SUNY-MA                   NT    1:18.52 C      
                  38.70     1:18.52 (39.82)                                        
 10 Dunkelberger, David E     14 BSAC-MA              1:21.09    1:22.13 C      
                1:22.18         1:22.13 ( )                                        
 -- Heckel, David G           13 FSSC-MA              1:11.56         DQ        
      34 Delay initiating turn after past vertical
                  35.58          DQ (36.67)                                        
 
Event 35  Women 11-12 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
              1:11.49  AAAA
              1:15.09  AAA
              1:18.59  AA
              1:22.19  A
              1:29.29  BB
                   --  C
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
A - Division  
  1 Shaffer, Autumn           12 RY-MA                1:19.68    1:16.53 AA     
                  35.54     1:16.53 (40.99)                                        
  2 Schouten, Emma G          12 FSSC-MA              1:20.90    1:18.09 AA     
                  36.87     1:18.09 (41.22)                                        
BB - Division  
  1 Leisher, Ashley J         12 UN-MA                1:23.65    1:19.36 A      
                  37.16     1:19.36 (42.20)                                        
  2 Yeager, Rachel E          11 UN-MA                1:27.35    1:21.86 A      
                  39.24     1:21.86 (42.62)                                        
  3 Sturla, Haley E           12 FSSC-MA              1:28.78    1:22.73 BB     
                  39.98     1:22.73 (42.75)                                        
  4 Hunt, Megan T             11 WSY SWIMMING-MA      1:23.71    1:22.81 BB     
                  38.85     1:22.81 (43.96)                                        
  5 Burkholder, Alexis T      12 UN-MA                1:24.12    1:23.33 BB     
                  39.72     1:23.33 (43.61)                                        
  6 Hudak, Kaitlin M          11 COLLEGIATE-MA        1:24.82    1:23.53 BB     
                  40.33     1:23.53 (43.20)                                        
  7 Margraf, Jesse P          11 WSY SWIMMING-MA      1:26.89    1:26.83 BB     
                  42.00     1:26.83 (44.83)                                        
C - Division  
  1 Bieber, Brianna           11 RY-MA                     NT    1:21.22 A      
                  37.60     1:21.22 (43.62)                                        
  2 Durantine, Emma L         11 UN-MA                1:29.79    1:23.06 BB     
                  39.93     1:23.06 (43.13)                                        
  3 Lance, Anna A             11 FSSC-MA              1:34.30    1:27.80 BB     
                  42.23     1:27.80 (45.57)                                        
  4 Rowe, Jordyn L            12 FSSC-MA              1:29.83    1:29.07 BB     
                  41.50     1:29.07 (47.57)                                        
  5 Dissinger, Amelia R       12 FSC-MA                    NT    1:29.21 BB     
                  40.92     1:29.21 (48.29)                                        
  6 Hess, Annie E             12 FSSC-MA              1:34.98    1:30.17 C      
                  42.42     1:30.17 (47.75)                                        
  7 McDonald, Kailey          11 RY-MA                1:30.56    1:30.56 C      
                  43.58     1:30.56 (46.98)                                        
  8 Harris, Sarah             11 BCY-MA               1:41.17    1:31.59 C      
                  43.58     1:31.59 (48.01)                                        
  9 Thrush, Emily M           12 BSAC-MA              1:40.34    1:31.88 C      
                  43.41     1:31.88 (48.47)                                        
  9 Robinson, Colette O       12 UN-MA                     NT    1:31.88 C      
                  42.98     1:31.88 (48.90)                                        
 11 Eby, Rachel M             11 WSY SWIMMING-MA      1:30.93    1:32.48 C      
                  43.76     1:32.48 (48.72)                                        
 12 Hoffman, Caroline A       11 UN-MA                1:33.72    1:33.25 C      
                  45.30     1:33.25 (47.95)                                        
 13 McCracken, Delaney e      12 WSY SWIMMING-MA      1:32.47    1:34.51 C      
                  45.09     1:34.51 (49.42)                                        
 14 Cunningham, Olivia A      12 WSY SWIMMING-MA      1:47.27    1:36.93 C      
                  46.07     1:36.93 (50.86)                                        
 15 Abraham, Carlie           11 RY-MA                1:35.79    1:42.18 C      
                  48.68     1:42.18 (53.50)                                        
 16 Stitzel, Sarah            11 RY-MA                     NT    1:43.66 C      
                  49.21     1:43.66 (54.45)                                        
 17 Monger, Karli S           11 FSSC-MA              1:43.74    1:43.72 C      
                  48.34     1:43.72 (55.38)                                        
 -- Levitan, Rachael A        11 FSSC-MA              1:56.07         DQ        
      10 Scissors kick
                  55.64        DQ (1:04.39)                                        
 
Event 36  Men 11-12 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
              1:09.69  AAAA
              1:13.29  AAA
              1:16.89  AA
              1:20.49  A
              1:27.79  BB
                   --  C
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
A - Division  
  1 Lauer, Austin G           12 UN-MA                1:09.51    1:09.18 AAAA   
                  32.54     1:09.18 (36.64)                                        
  2 Zappe, Matt C             12 UN-MA                1:16.06    1:12.24 AAA    
                  33.94     1:12.24 (38.30)                                        
BB - Division  
  1 Averill, Ricky P          12 COLLEGIATE-MA        1:21.97    1:19.98 A      
                  37.74     1:19.98 (42.24)                                        
  2 Anderson, Jarod T         11 WSY SWIMMING-MA      1:23.25    1:23.59 BB     
                  39.31     1:23.59 (44.28)                                        
C - Division  
  1 Saracina, James B         12 BSAC-MA              1:30.82    1:25.62 BB     
                  39.24     1:25.62 (46.38)                                        
  2 Chenot, Devon C           11 UN-MA                     NT    1:26.78 BB     
                  41.32     1:26.78 (45.46)                                        
  3 Pickering, Quinn K        11 WSY SWIMMING-MA      1:32.63    1:28.32 C      
                  41.77     1:28.32 (46.55)                                        
  4 Beard, Nathaniel L        12 FSSC-MA              1:39.37    1:33.47 C      
                  43.76     1:33.47 (49.71)                                        
  5 Skiptunas, Charles        12 RY-MA                1:42.56    1:41.99 C      
                  48.02     1:41.99 (53.97)                                        
 
Event 37  Women 13-14 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
              2:25.89  AAAA
              2:32.89  AAA
              2:39.79  AA
              2:46.79  A
              3:00.69  BB
                   --  C
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
A - Division  
  1 Migatulski, Elizabeth J   14 WSY SWIMMING-MA      2:46.56    2:48.77 BB     
                  37.24     1:20.13 (42.89)     2:04.26 (44.13)     2:48.77 (44.51)
BB - Division  
  1 Abraham, Nicki            13 RY-MA                2:55.74    2:49.78 BB     
                  38.56     1:21.73 (43.17)     2:06.40 (44.67)     2:49.78 (43.38)
  2 Beltrandi, Kyra L         13 WSY SWIMMING-MA      2:55.34    2:50.83 BB     
                  38.91     1:22.33 (43.42)     2:06.74 (44.41)     2:50.83 (44.09)
  3 Giordani, Lauren          14 SUNY-MA              2:58.36    2:52.63 BB     
                  40.60     1:23.84 (43.24)     2:08.72 (44.88)     2:52.63 (43.91)
  4 Haney, Morgan C           14 FSSC-MA              3:00.67    2:55.07 BB     
                  37.75     1:22.61 (44.86)     2:09.74 (47.13)     2:55.07 (45.33)
  5 McMahon, Morgan A         14 RY-MA                2:57.07    2:58.67 BB     
                  40.47     1:25.77 (45.30)     2:12.39 (46.62)     2:58.67 (46.28)
  6 Ezell, Paige E            14 WSY SWIMMING-MA      2:56.33    3:07.50 C      
                  42.63     1:28.32 (45.69)     2:17.44 (49.12)     3:07.50 (50.06)
C - Division  
  1 Powers, Alanna E          13 COLLEGIATE-MA             NT    2:57.44 BB     
                  39.93     1:24.87 (44.94)     2:12.24 (47.37)     2:57.44 (45.20)
  2 Lyter, Kelsey J           13 FSC-MA                    NT    3:05.28 C      
                  12.35       42.78 (30.43)     1:30.16 (47.38)   3:05.28 (1:35.12)
  3 Byler, Hannah N           14 FSC-MA                    NT    3:06.25 C      
                  38.91     1:26.94 (48.03)     2:16.80 (49.86)     3:06.25 (49.45)
  4 Gray, Michelle E          14 FSSC-MA              3:06.13    3:07.57 C      
                  43.01     1:30.55 (47.54)     2:20.23 (49.68)     3:07.57 (47.34)
  5 Morgan, Madison           13 MARA-MA                   NT    3:18.67 C      
                  44.82     1:35.47 (50.65)     2:28.40 (52.93)     3:18.67 (50.27)
  6 Colden, Timia N           14 UN-MA                     NT    3:21.13 C      
                  42.36     1:31.92 (49.56)     2:26.19 (54.27)     3:21.13 (54.94)
 
Event 38  Men 13-14 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
              2:16.79  AAAA
              2:23.29  AAA
              2:29.79  AA
              2:36.29  A
              2:49.39  BB
                   --  C
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
A - Division  
  1 Apa, Sam S                14 WSY SWIMMING-MA      2:16.54    2:24.51 AA     
                  31.16     1:06.99 (35.83)     1:45.58 (38.59)     2:24.51 (38.93)
BB - Division  
  1 Devine, Joey              14 BCY-MA               2:39.56    2:41.97 BB     
                  36.17     1:16.89 (40.72)     1:58.96 (42.07)     2:41.97 (43.01)
C - Division  
  1 Sumfest, Michael R        13 SUNY-MA                   NT    2:34.79 A      
                  35.23     1:15.16 (39.93)     1:55.94 (40.78)     2:34.79 (38.85)
  2 Shubert, Mitchell J       14 SUNY-MA                   NT    2:41.93 BB     
                  35.99     1:17.03 (41.04)     1:59.66 (42.63)     2:41.93 (42.27)
  3 McPherson, Will K         14 BCY-MA               2:50.83    2:42.14 BB     
                  36.13     1:17.15 (41.02)     1:59.40 (42.25)     2:42.14 (42.74)
  4 Leskowicz, Daniel R       14 UN-MA                2:49.45    2:43.89 BB     
                  37.07     1:18.85 (41.78)     2:01.88 (43.03)     2:43.89 (42.01)
  5 Lauer, Zachary A          14 UN-MA                2:51.52    2:46.05 BB     
                  38.91     1:21.48 (42.57)     2:05.85 (44.37)     2:46.05 (40.20)
  6 Soltanov, Georgiy A       13 FSC-MA               3:12.49    2:56.55 C      
                  39.50     1:24.32 (44.82)     2:10.61 (46.29)     2:56.55 (45.94)
  7 Anthony, Evan W           13 FSSC-MA              3:13.95    2:56.56 C      
                  39.13     1:24.49 (45.36)     2:10.44 (45.95)     2:56.56 (46.12)
  8 Frizen, Aleksandr         14 RY-MA                     NT    3:01.62 C      
                  40.32     1:27.29 (46.97)     2:14.79 (47.50)     3:01.62 (46.83)
 
Event 39  Women 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
                28.39  AAAA
                29.69  AAA
                31.09  AA
                32.39  A
                35.09  BB
                   --  C
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
A - Division  
  1 Cornell, Emily B          12 BCY-MA                 29.08      28.75 AAA    
  2 Luft, Becca E             12 WSY SWIMMING-MA        29.46      28.87 AAA    
  3 Cook, Cameryn R           12 WSY SWIMMING-MA        30.16      29.11 AAA    
  4 Evans, Charlotte          12 RY-MA                  31.03      29.63 AAA    
  5 Shaffer, Autumn           12 RY-MA                  30.69      30.42 AA     
  6 Gingerich, Marisa H       11 CYA-MA                 31.45      31.08 AA     
  7 Nally, Meredith           12 RY-MA                  31.56      31.49 A      
  8 Lance, Anna A             11 FSSC-MA                32.04      31.55 A      
  9 Burkholder, Alexis T      12 UN-MA                  32.18      34.22 BB     
BB - Division  
  1 Yeager, Rachel E          11 UN-MA                  32.87      32.92 BB     
  2 Szajnuk, Kimmi A          12 WSY SWIMMING-MA        34.90      33.25 BB     
  3 McCracken, Delaney e      12 WSY SWIMMING-MA        33.48      33.72 BB     
  4 Turner, Samantha          11 RY-MA                  34.41      33.84 BB     
  5 Cunningham, Olivia A      12 WSY SWIMMING-MA        33.95      34.03 BB     
  6 Zelko, Amber J            12 UN-MA                  34.50      34.67 BB     
  7 DiCarlo, Maya F           12 WSY SWIMMING-MA        33.88      35.42 C      
C - Division  
  1 Ripley, Madison P         12 UN-MA                  35.66      33.62 BB     
  2 Newman, Meredith L        12 FSSC-MA                   NT      33.96 BB     
  3 Close, Vivian G           11 UN-MA                  37.07      33.99 BB     
  4 Seidt, Jocelyn            12 RY-MA                     NT      34.20 BB     
  5 Durantine, Emma L         11 UN-MA                     NT      34.41 BB     
  6 Southwick, Ashley         12 RY-MA                     NT      34.49 BB     
  7 Weeden, Caitlynn R        12 WSY SWIMMING-MA        35.86      36.43 C      
  8 Reed, Erin N              12 SUNY-MA                   NT      36.59 C      
  9 McDonald, Kailey          11 RY-MA                  35.95      37.28 C      
 10 Sturla, Haley E           12 FSSC-MA                38.48      38.24 C      
 11 Abraham, Carlie           11 RY-MA                  39.23      39.07 C      
 12 Nikolai, Hannah           11 BCY-MA                 42.95      39.48 C      
 13 Nissley, Amber R          12 FSSC-MA                42.18      39.90 C      
 14 Coldsmith, Christina M    11 BSAC-MA                   NT      40.20 C      
 15 Hunt, Megan T             11 WSY SWIMMING-MA        39.97      40.24 C      
 16 Harris, Sarah             11 BCY-MA                 41.87      40.48 C      
 17 Lammando, Kathryn J       11 UN-MA                  43.94      40.75 C      
 18 Hudak, Kaitlin M          11 COLLEGIATE-MA          42.99      42.88 C      
 19 Collare, Celine E         12 BSAC-MA                47.76      49.63 C      
 
Event 40  Men 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
                27.59  AAAA
                29.09  AAA
                30.59  AA
                32.09  A
                35.19  BB
                   --  C
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
A - Division  
  1 Lauer, Austin G           12 UN-MA                  27.66      28.48 AAA    
  2 Zappe, Matt C             12 UN-MA                  29.95      29.66 AA     
  3 Jones, Daniel A           12 WSY SWIMMING-MA        30.02      29.99 AA     
  4 Bloom, Nicholas P         12 UN-MA                  30.90      31.80 A      
BB - Division  
  1 Shutt, Kyle W             12 SUNY-MA                33.10      31.48 A      
  2 Manning, Padraic J        12 WSY SWIMMING-MA        33.23      31.95 A      
  3 Apa, Alex M               11 WSY SWIMMING-MA        32.34      32.05 A      
  4 Pompei, Alexander J       12 UN-MA                  32.25      32.64 BB     
  5 Anderson, Jarod T         11 WSY SWIMMING-MA        32.63      33.04 BB     
  6 Mata, Jonathan T          11 UN-MA                  32.11      33.58 BB     
  7 Monger, Isaiah S          12 FSSC-MA                33.41      33.94 BB     
  8 Walter, Christopher N     11 UN-MA                  33.77      33.96 BB     
  9 Cicala, Gabe D            11 FSSC-MA                33.79      35.60 C      
C - Division  
  1 Fry, Jace D               11 UN-MA                     NT      31.41 A      
  2 Wen, Shuyang              12 RY-MA                     NT      33.50 BB     
  3 Goodman, max              11 ALBRIGHT-MA               NT      35.43 C      
  4 Chenot, Devon C           11 UN-MA                  35.42      36.32 C      
  5 Pickering, Quinn K        11 WSY SWIMMING-MA           NT      38.17 C      
  6 Monroig, Nico R           11 SUNY-MA                38.94      38.68 C      
  7 Dengler, Jack T           11 WSY SWIMMING-MA        41.31      41.05 C      
  8 Wisor, Joshua D           11 COLLEGIATE-MA          36.88      41.43 C      
  9 Eyster, Andrew K          11 MARA-MA                   NT      41.70 C      
 10 Beard, Nathaniel L        12 FSSC-MA                42.51      41.99 C      
 -- Boran, Mark R             12 RY-MA                  42.81         DQ        
      21 Arms underwater recovery
 
Event 41  Women 13-14 100 Yard Butterfly
===============================================================================
                59.39  AAAA
              1:02.19  AAA
              1:04.99  AA
              1:07.79  A
              1:13.49  BB
                   --  C
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
A - Division  
  1 Marino, Sam               13 RY-MA                1:03.68    1:03.76 AA     
                  29.48     1:03.76 (34.28)                                        
  2 Evans, Sidney             13 RY-MA                1:05.60    1:06.09 A      
                  31.10     1:06.09 (34.99)                                        
  3 Grazio, Elizabeth E       14 SUNY-MA              1:00.01    1:06.81 A      
                  31.34     1:06.81 (35.47)                                        
  4 Shirtliff, Samantha L     14 WSY SWIMMING-MA      1:06.81    1:10.13 BB     
                  32.16     1:10.13 (37.97)                                        
BB - Division  
  1 Vaughn, Haley R           14 WSY SWIMMING-MA      1:08.81    1:08.00 BB     
                  32.14     1:08.00 (35.86)                                        
  2 Sinclair, Olivia A        14 WSY SWIMMING-MA      1:07.96    1:08.11 BB     
                  31.95     1:08.11 (36.16)                                        
  3 Mortell, Sabrina S        14 WSY SWIMMING-MA      1:07.89    1:08.21 BB     
                  31.79     1:08.21 (36.42)                                        
  4 Gartner, Lexie            14 RY-MA                1:13.10    1:08.31 BB     
                  32.39     1:08.31 (35.92)                                        
  5 Foltz, Ashley A           14 WSY SWIMMING-MA      1:09.35    1:08.38 BB     
                  31.77     1:08.38 (36.61)                                        
  6 Reznitchenko, Inna V      13 WSY SWIMMING-MA      1:11.62    1:08.64 BB     
                  32.02     1:08.64 (36.62)                                        
  7 Adams, Julia T            13 RY-MA                1:08.80    1:08.71 BB     
                  32.86     1:08.71 (35.85)                                        
  8 Nolter, Kathryn R         13 SUNY-MA              1:12.71    1:09.23 BB     
                  31.95     1:09.23 (37.28)                                        
  9 Cossitor, Kate            14 RY-MA                1:11.62    1:10.13 BB     
                  32.39     1:10.13 (37.74)                                        
 10 Olivieri, Brianna L       14 FSSC-MA              1:11.22    1:10.67 BB     
                  31.83     1:10.67 (38.84)                                        
 11 Bani, Veronica J          13 WSY SWIMMING-MA      1:10.68    1:11.82 BB     
                  33.30     1:11.82 (38.52)                                        
 12 Ezell, Paige E            14 WSY SWIMMING-MA      1:09.87    1:19.07 C      
                  36.53     1:19.07 (42.54)                                        
C - Division  
  1 Jenkins, Emily E          13 WSY SWIMMING-MA      1:15.35    1:10.98 BB     
                  32.66     1:10.98 (38.32)                                        
  2 Foley, Caitlin M          13 SUNY-MA              1:16.80    1:12.63 BB     
                  33.61     1:12.63 (39.02)                                        
  3 Weeks, Danielle M         13 CYA-MA               1:15.43    1:17.13 C      
                  34.49     1:17.13 (42.64)                                        
  4 Abraham, Nicki            13 RY-MA                1:18.95    1:17.19 C      
                  36.36     1:17.19 (40.83)                                        
  5 Walter, Bethany L         13 UN-MA                1:16.41    1:18.34 C      
                  35.78     1:18.34 (42.56)                                        
  6 Gray, Michelle E          14 FSSC-MA              1:20.39    1:20.42 C      
                  39.40     1:20.42 (41.02)                                        
  7 Migatulski, Elizabeth J   14 WSY SWIMMING-MA      1:15.96    1:21.25 C      
                  35.85     1:21.25 (45.40)                                        
  8 Burgess, Theresa M        14 CYA-MA               1:15.86    1:21.68 C      
                  36.52     1:21.68 (45.16)                                        
  9 Kenee, Emma B             13 WSY SWIMMING-MA      1:16.83    1:22.72 C      
                  38.38     1:22.72 (44.34)                                        
 10 Merlo, Serena A           13 UN-MA                     NT    1:23.78 C      
                  39.79     1:23.78 (43.99)                                        
 11 Fisher, Erin N            13 COLLEGIATE-MA        1:25.65    1:27.33 C      
                  40.03     1:27.33 (47.30)                                        
 
Event 42  Men 13-14 100 Yard Butterfly
===============================================================================
                54.99  AAAA
                57.59  AAA
              1:00.29  AA
              1:02.89  A
              1:08.09  BB
                   --  C
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
A - Division  
  1 Brenneman, Jack C         14 WSY SWIMMING-MA        54.23      54.44 AAAA   
                  25.30       54.44 (29.14)                                        
BB - Division  
  1 Kurtz, Christopher J      14 FSSC-MA              1:05.83    1:03.11 BB     
                  28.95     1:03.11 (34.16)                                        
  2 Mellinger, Marco          13 UN-MA                1:07.63    1:04.63 BB     
                  30.49     1:04.63 (34.14)                                        
  3 Brouse, Thomas J          14 SUNY-MA              1:05.80    1:06.09 BB     
                  30.23     1:06.09 (35.86)                                        
  4 Groff, Trent D            13 RY-MA                1:05.40    1:06.49 BB     
                  30.62     1:06.49 (35.87)                                        
C - Division  
  1 Reinoehl, Parker          14 RY-MA                     NT    1:03.76 BB     
                  29.48     1:03.76 (34.28)                                        
  2 Sumfest, Michael R        13 SUNY-MA                   NT    1:04.39 BB     
                  32.16     1:04.39 (32.23)                                        
  3 Johnston, Ben M           13 WSY SWIMMING-MA      1:09.06    1:05.17 BB     
                  30.85     1:05.17 (34.32)                                        
  4 Barreto, Matthew          13 RY-MA                     NT    1:08.11 C      
                  31.95     1:08.11 (36.16)                                        
  5 Shapiro, Adon L           14 SUNY-MA              1:10.16    1:08.18 C      
                  31.36     1:08.18 (36.82)                                        
  6 Handley, Keenan L         13 WSY SWIMMING-MA           NT    1:08.21 C      
                  31.79     1:08.21 (36.42)                                        
  7 Wendt, Corey J            14 CYA-MA               1:18.48    1:09.06 C      
                  31.76     1:09.06 (37.30)                                        
  8 Ruth, Zachary M           13 UN-MA                     NT    1:09.96 C      
                  31.34     1:09.96 (38.62)                                        
  9 Lance, Jack H             13 FSSC-MA              1:23.20    1:13.35 C      
                  35.50     1:13.35 (37.85)                                        
 10 Staniszewski, Matthew     13 BCY-MA               1:21.89    1:19.53 C      
                  37.27     1:19.53 (42.26)                                        
 11 Koller, Jonny C           14 FSC-MA               1:23.76    1:23.62 C      
                  37.44     1:23.62 (46.18)                                        
 12 Anthony, Evan W           13 FSSC-MA                   NT    1:26.44 C      
                  31.10     1:26.44 (55.34)                                        
 13 Dunkelberger, David E     14 BSAC-MA              1:35.65    1:32.98 C      
                  39.63     1:32.98 (53.35)                                        
 
Event 43  Women 11-12 100 Yard IM
===============================================================================
              1:04.69  AAAA
              1:07.79  AAA
              1:10.89  AA
              1:13.99  A
              1:20.09  BB
                   --  C
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
A - Division  
  1 Cornell, Emily B          12 BCY-MA               1:06.99    1:06.37 AAA    
                  29.48     1:06.37 (36.89)                                        
  2 Cook, Cameryn R           12 WSY SWIMMING-MA      1:13.71    1:07.45 AAA    
                  30.46     1:07.45 (36.99)                                        
  3 Luft, Becca E             12 WSY SWIMMING-MA      1:09.55    1:08.99 AA     
                  31.24     1:08.99 (37.75)                                        
  4 Burkholder, Alexis T      12 UN-MA                1:12.16    1:18.01 BB     
                  36.70     1:18.01 (41.31)                                        
BB - Division  
  1 Schouten, Emma G          12 FSSC-MA              1:16.13    1:11.83 A      
                  35.39     1:11.83 (36.44)                                        
  2 Gingerich, Marisa H       11 CYA-MA               1:14.80    1:14.40 BB     
                  33.49     1:14.40 (40.91)                                        
  3 Margraf, Jesse P          11 WSY SWIMMING-MA      1:14.24    1:14.66 BB     
                  34.88     1:14.66 (39.78)                                        
  4 Szajnuk, Kimmi A          12 WSY SWIMMING-MA      1:14.32    1:15.03 BB     
                  35.95     1:15.03 (39.08)                                        
  5 Weeden, Caitlynn R        12 WSY SWIMMING-MA      1:18.61    1:18.17 BB     
                  36.09     1:18.17 (42.08)                                        
  6 Turner, Samantha          11 RY-MA                1:17.70    1:19.12 BB     
                  36.30     1:19.12 (42.82)                                        
  7 Waughen, Amy E            11 UN-MA                1:19.00    1:19.21 BB     
                  37.86     1:19.21 (41.35)                                        
  8 McCracken, Delaney e      12 WSY SWIMMING-MA      1:19.09    1:20.82 C      
                  37.13     1:20.82 (43.69)                                        
C - Division  
  1 Evans, Charlotte          12 RY-MA                     NT    1:10.41 AA     
                  32.73     1:10.41 (37.68)                                        
  2 Gring, MacKenzie          12 RY-MA                     NT    1:13.27 A      
                  32.84     1:13.27 (40.43)                                        
  3 Nally, Meredith           12 RY-MA                     NT    1:14.21 BB     
                  34.13     1:14.21 (40.08)                                        
  4 Lance, Anna A             11 FSSC-MA              1:21.44    1:15.71 BB     
                  35.20     1:15.71 (40.51)                                        
  5 Seidt, Jocelyn            12 RY-MA                1:23.69    1:16.86 BB     
                  34.59     1:16.86 (42.27)                                        
  6 Durantine, Emma L         11 UN-MA                1:21.24    1:17.27 BB     
                  36.82     1:17.27 (40.45)                                        
  7 Newman, Meredith L        12 FSSC-MA                   NT    1:17.83 BB     
                  36.00     1:17.83 (41.83)                                        
  8 Reed, Erin N              12 SUNY-MA                   NT    1:18.27 BB     
                  36.31     1:18.27 (41.96)                                        
  9 Hills, Caroline T         12 ACWS SWIMMING-MA     1:24.66    1:18.31 BB     
                  36.28     1:18.31 (42.03)                                        
 10 Bieber, Brianna           11 RY-MA                     NT    1:18.50 BB     
                  37.80     1:18.50 (40.70)                                        
 11 Sturla, Haley E           12 FSSC-MA              1:24.44    1:20.14 C      
                  40.89     1:20.14 (39.25)                                        
 12 Rowe, Jordyn L            12 FSSC-MA              1:23.98    1:20.68 C      
                  37.59     1:20.68 (43.09)                                        
 13 Hess, Annie E             12 FSSC-MA                   NT    1:20.95 C      
                  35.43     1:20.95 (45.52)                                        
 14 Marley, Callie            11 RY-MA                     NT    1:21.17 C      
                  37.12     1:21.17 (44.05)                                        
 15 Hunt, Megan T             11 WSY SWIMMING-MA      1:23.05    1:21.89 C      
                  40.13     1:21.89 (41.76)                                        
 16 Finnerty, Claire          11 COLLEGIATE-MA        1:22.44    1:22.12 C      
                  40.40     1:22.12 (41.72)                                        
 17 Hudak, Kaitlin M          11 COLLEGIATE-MA        1:20.60    1:23.10 C      
                  42.28     1:23.10 (40.82)                                        
 18 Duncan, Marlies A         11 BCY-MA               1:24.21    1:23.22 C      
                  37.31     1:23.22 (45.91)                                        
 19 Dodd, Sarah M             11 CYA-MA               1:27.07    1:23.37 C      
                  39.80     1:23.37 (43.57)                                        
 20 Eby, Rachel M             11 WSY SWIMMING-MA      1:22.74    1:23.78 C      
                  41.84     1:23.78 (41.94)                                        
 21 McDonald, Kailey          11 RY-MA                1:24.33    1:23.99 C      
                  38.74     1:23.99 (45.25)                                        
 22 Southwick, Ashley         12 RY-MA                     NT    1:24.01 C      
                  36.76     1:24.01 (47.25)                                        
 23 Hoffman, Caroline A       11 UN-MA                1:27.17    1:25.40 C      
                  39.29     1:25.40 (46.11)                                        
 24 Harris, Sarah             11 BCY-MA               1:27.16    1:25.81 C      
                  41.29     1:25.81 (44.52)                                        
 25 Nissley, Amber R          12 FSSC-MA              1:30.19    1:27.08 C      
                  41.13     1:27.08 (45.95)                                        
 26 Abraham, Carlie           11 RY-MA                1:29.09    1:27.93 C      
                  42.34     1:27.93 (45.59)                                        
 27 Gagliardi, Madison E      12 BCY-MA               1:35.14    1:29.02 C      
                  41.28     1:29.02 (47.74)                                        
 28 Monger, Karli S           11 FSSC-MA              1:36.12    1:29.66 C      
                  41.10     1:29.66 (48.56)                                        
 29 Collare, Celine E         12 BSAC-MA              1:46.15    1:35.55 C      
                  47.54     1:35.55 (48.01)                                        
 30 Stitzel, Sarah            11 RY-MA                     NT    1:36.17 C      
                  45.00     1:36.17 (51.17)                                        
 31 Coldsmith, Christina M    11 BSAC-MA                   NT    1:36.40 C      
 
Event 44  Men 11-12 100 Yard IM
===============================================================================
              1:02.39  AAAA
              1:05.39  AAA
              1:08.49  AA
              1:11.49  A
              1:17.59  BB
                   --  C
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
A - Division  
  1 Lauer, Austin G           12 UN-MA                1:08.15    1:06.34 AA     
                  30.12     1:06.34 (36.22)                                        
BB - Division  
  1 Apa, Alex M               11 WSY SWIMMING-MA      1:12.24    1:10.54 A      
                  33.85     1:10.54 (36.69)                                        
  2 Bloom, Nicholas P         12 UN-MA                1:12.55    1:11.68 BB     
                  33.31     1:11.68 (38.37)                                        
  3 Monger, Isaiah S          12 FSSC-MA              1:15.20    1:13.78 BB     
                  35.68     1:13.78 (38.10)                                        
  4 Manning, Padraic J        12 WSY SWIMMING-MA      1:12.90    1:14.56 BB     
                  34.74     1:14.56 (39.82)                                        
  5 Mata, Jonathan T          11 UN-MA                1:14.00    1:15.32 BB     
                  34.78     1:15.32 (40.54)                                        
  6 Goodman, max              11 ALBRIGHT-MA          1:16.15    1:15.40 BB     
                  34.91     1:15.40 (40.49)                                        
  7 Cicala, Gabe D            11 FSSC-MA              1:16.86    1:17.19 BB     
                  36.70     1:17.19 (40.49)                                        
  8 Walter, Christopher N     11 UN-MA                1:17.52    1:17.69 C      
                  34.84     1:17.69 (42.85)                                        
C - Division  
  1 Wen, Shuyang              12 RY-MA                     NT    1:11.45 A      
                  33.40     1:11.45 (38.05)                                        
  2 Schroeder, Liam C         12 BCY-MA               1:17.74    1:12.30 BB     
                  32.66     1:12.30 (39.64)                                        
  3 Shutt, Kyle W             12 SUNY-MA              1:20.17    1:16.31 BB     
                  35.42     1:16.31 (40.89)                                        
  4 Saracina, James B         12 BSAC-MA              1:20.20    1:17.95 C      
                  35.47     1:17.95 (42.48)                                        
  5 Hartzell, Will D          12 CYA-MA               1:19.32    1:20.00 C      
                  36.36     1:20.00 (43.64)                                        
  6 Beard, Nathaniel L        12 FSSC-MA              1:29.19    1:24.93 C      
                  41.06     1:24.93 (43.87)                                        
  7 Close, Liam P             11 UN-MA                1:31.08    1:28.39 C      
                  43.77     1:28.39 (44.62)                                        
  8 Eyster, Andrew K          11 MARA-MA                   NT    1:29.27 C      
                  39.00     1:29.27 (50.27)                                        
  9 Monroig, Nico R           11 SUNY-MA                   NT    1:29.37 C      
                  40.48     1:29.37 (48.89)                                        
 10 Wisor, Joshua D           11 COLLEGIATE-MA        1:23.45    1:33.38 C      
                  43.00     1:33.38 (50.38)                                        
 11 Dengler, Jack T           11 WSY SWIMMING-MA      1:34.94    1:38.93 C      
                1:38.81      1:38.93 (0.12)                                        
 
Event 45  Women 13-14 200 Yard IM
===============================================================================
              2:11.69  AAAA
              2:17.89  AAA
              2:24.19  AA
              2:30.49  A
              2:42.99  BB
                   --  C
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
A - Division  
  1 Mortell, Sabrina S        14 WSY SWIMMING-MA      2:21.81    2:22.69 AA     
                  31.29     1:06.85 (35.56)     1:50.71 (43.86)     2:22.69 (31.98)
  2 Grazio, Elizabeth E       14 SUNY-MA              2:19.47    2:27.30 A      
                  30.90     1:10.99 (40.09)     1:53.68 (42.69)     2:27.30 (33.62)
  3 Foley, Caitlin M          13 SUNY-MA              2:23.52    2:29.08 A      
                  33.62     1:11.27 (37.65)     1:55.22 (43.95)     2:29.08 (33.86)
  4 McMahon, Morgan A         14 RY-MA                2:29.24    2:32.03 BB     
                  32.47     1:11.36 (38.89)     1:58.20 (46.84)     2:32.03 (33.83)
BB - Division  
  1 Foltz, Ashley A           14 WSY SWIMMING-MA      2:31.95    2:27.09 A      
                  31.66     1:11.14 (39.48)     1:53.56 (42.42)     2:27.09 (33.53)
  2 Gartner, Lexie            14 RY-MA                2:33.52    2:27.20 A      
                  33.18     1:10.18 (37.00)     1:54.21 (44.03)     2:27.20 (32.99)
  3 Reznitchenko, Inna V      13 WSY SWIMMING-MA      2:34.32    2:28.68 A      
                  32.95     1:08.78 (35.83)     1:56.53 (47.75)     2:28.68 (32.15)
  4 Cossitor, Kate            14 RY-MA                2:32.83    2:31.79 BB     
                  33.25     1:13.69 (40.44)     1:59.65 (45.96)     2:31.79 (32.14)
  5 Olivieri, Brianna L       14 FSSC-MA              2:38.00    2:32.54 BB     
                  32.14     1:11.60 (39.46)     1:56.48 (44.88)     2:32.54 (36.06)
  6 Beltrandi, Kyra L         13 WSY SWIMMING-MA      2:36.42    2:33.22 BB     
                  35.10     1:15.63 (40.53)     1:59.34 (43.71)     2:33.22 (33.88)
  7 Bani, Veronica J          13 WSY SWIMMING-MA      2:37.68    2:37.59 BB     
                  33.23     1:12.42 (39.19)     2:03.32 (50.90)     2:37.59 (34.27)
  8 Weeks, Danielle M         13 CYA-MA               2:41.21    2:39.63 BB     
                  35.34     1:15.35 (40.01)     2:04.17 (48.82)     2:39.63 (35.46)
  9 Curran, Madison           13 RY-MA                2:33.62    2:45.67 C      
                  34.96     1:15.14 (40.18)     2:06.92 (51.78)     2:45.67 (38.75)
 10 Burgess, Theresa M        14 CYA-MA               2:42.54    2:48.57 C      
                  35.85     1:19.57 (43.72)     2:11.46 (51.89)     2:48.57 (37.11)
C - Division  
  1 Nolter, Kathryn R         13 SUNY-MA                   NT    2:34.08 BB     
                  31.74     1:13.77 (42.03)     2:00.01 (46.24)     2:34.08 (34.07)
  2 Abraham, Nicki            13 RY-MA                2:43.01    2:39.78 BB     
                  35.41     1:19.11 (43.70)     2:05.05 (45.94)     2:39.78 (34.73)
  3 Gray, Michelle E          14 FSSC-MA              2:46.15    2:47.94 C      
                  37.28     1:19.88 (42.60)     2:08.45 (48.57)     2:47.94 (39.49)
  4 Nye, Rachel A             14 UN-MA                3:00.84    2:48.48 C      
                  36.95     1:21.14 (44.19)     2:10.70 (49.56)     2:48.48 (37.78)
  5 Powers, Alanna E          13 COLLEGIATE-MA        3:03.02    2:48.59 C      
                  39.21     1:25.62 (46.41)     2:11.28 (45.66)     2:48.59 (37.31)
  6 Walter, Bethany L         13 UN-MA                2:48.70    2:50.65 C      
                  38.94     1:21.22 (42.28)     2:09.84 (48.62)     2:50.65 (40.81)
  7 Fisher, Erin N            13 COLLEGIATE-MA        3:00.10    2:56.66 C      
                  41.23     1:23.59 (42.36)     2:15.67 (52.08)     2:56.66 (40.99)
  8 Lyter, Kelsey J           13 FSC-MA               3:00.51    2:58.40 C      
                  36.41     1:17.54 (41.13)   2:41.04 (1:23.50)     2:58.40 (17.36)
  9 Kenee, Emma B             13 WSY SWIMMING-MA           NT    2:59.22 C      
                  36.53     1:19.90 (43.37)     2:17.82 (57.92)     2:59.22 (41.40)
 
Event 46  Men 13-14 200 Yard IM
===============================================================================
              2:02.79  AAAA
              2:08.59  AAA
              2:14.39  AA
              2:20.29  A
              2:31.99  BB
                   --  C
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
A - Division  
  1 Apa, Sam S                14 WSY SWIMMING-MA      2:03.90    2:13.82 AA     
                  27.68     1:02.10 (34.42)     1:41.35 (39.25)     2:13.82 (32.47)
  2 Dubbs, Nate B             13 COLLEGIATE-MA        2:18.01    2:20.99 BB     
                  28.74     1:04.43 (35.69)     1:49.24 (44.81)     2:20.99 (31.75)
BB - Division  
  1 Handley, Liam J           14 WSY SWIMMING-MA      2:23.80    2:15.34 A      
                  28.68     1:00.80 (32.12)     1:45.18 (44.38)     2:15.34 (30.16)
  2 Leskowicz, Daniel R       14 UN-MA                2:22.33    2:18.97 A      
                  31.64     1:06.70 (35.06)     1:47.60 (40.90)     2:18.97 (31.37)
  3 Tate, Mason S             14 WSY SWIMMING-MA      2:26.10    2:21.25 BB     
                  29.57     1:05.44 (35.87)     1:48.97 (43.53)     2:21.25 (32.28)
  4 Groff, Trent D            13 RY-MA                2:24.16    2:22.74 BB     
                  30.44     1:09.09 (38.65)     1:51.69 (42.60)     2:22.74 (31.05)
  5 Sumfest, Michael R        13 SUNY-MA              2:25.54    2:23.01 BB     
                  31.57     1:10.70 (39.13)     1:52.42 (41.72)     2:23.01 (30.59)
  6 Wendt, Corey J            14 CYA-MA               2:25.13    2:28.92 BB     
                  31.92     1:11.03 (39.11)     1:53.86 (42.83)     2:28.92 (35.06)
C - Division  
  1 Kushner, Jack M           13 UN-MA                     NT    2:19.60 A      
                  31.36     1:07.19 (35.83)     1:47.28 (40.09)     2:19.60 (32.32)
  2 McPherson, Will K         14 BCY-MA               2:32.55    2:26.20 BB     
                  34.58     1:11.31 (36.73)     1:52.50 (41.19)     2:26.20 (33.70)
  3 Cicala, Christopher D     13 FSSC-MA              2:35.86    2:29.04 BB     
                  32.05     1:10.89 (38.84)     1:56.77 (45.88)     2:29.04 (32.27)
  4 Lance, Jack H             13 FSSC-MA              2:51.32    2:29.71 BB     
                  34.37     1:12.60 (38.23)     1:57.47 (44.87)     2:29.71 (32.24)
  5 Shapiro, Adon L           14 SUNY-MA                   NT    2:31.65 BB     
                  33.22     1:12.79 (39.57)     1:59.55 (46.76)     2:31.65 (32.10)
  6 Barreto, Matthew          13 RY-MA                     NT    2:32.32 C      
                  32.77     1:13.51 (40.74)     2:00.24 (46.73)     2:32.32 (32.08)
  7 Handley, Keenan L         13 WSY SWIMMING-MA           NT    2:32.77 C      
                  32.42     1:11.56 (39.14)     1:59.78 (48.22)     2:32.77 (32.99)
  8 Heckel, David G           13 FSSC-MA              2:57.49    2:40.86 C      
                  36.28     1:16.81 (40.53)     2:04.26 (47.45)     2:40.86 (36.60)
  9 Staniszewski, Matthew     13 BCY-MA                    NT    2:54.25 C      
                1:20.77     2:16.87 (56.10)     2:54.25 (37.38)                    
 10 Anthony, Evan W           13 FSSC-MA              2:52.21    2:54.97 C      
                1:29.77     2:15.92 (46.15)     2:54.77 (38.85)      2:54.97 (0.20)
 10 Frizen, Aleksandr         14 RY-MA                3:05.67    2:54.97 C      
                1:32.74     2:18.60 (45.86)     2:55.05 (36.45)         2:54.97 ( )
 
Event 47  Women 15 & Over 200 Yard Freestyle
===============================================================================
              1:54.09  AAAA
              1:59.49  AAA
              2:04.89  AA
              2:10.39  A
              2:21.19  BB
                   --  C
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
A - Division  
  1 Hoch, Madeline J          15 WSY SWIMMING-MA      1:48.62    1:53.71 AAAA   
                  26.40       54.82 (28.42)     1:24.15 (29.33)     1:53.71 (29.56)
  2 Loht, Claire F            18 WSY SWIMMING-MA      1:50.33    1:54.68 AAA    
                  27.18       55.93 (28.75)     1:25.33 (29.40)     1:54.68 (29.35)
  3 Diller, Katie M           15 FSSC-MA              1:53.56    1:55.10 AAA    
                  27.39       56.87 (29.48)     1:26.30 (29.43)     1:55.10 (28.80)
  4 Finkbeiner, Caroline M    16 WSY SWIMMING-MA      1:51.60    1:55.50 AAA    
                  27.32       56.34 (29.02)     1:25.89 (29.55)     1:55.50 (29.61)
  5 Dvoryak, Kelly N          18 WSY SWIMMING-MA      2:05.07    2:00.14 AA     
                  27.48       58.09 (30.61)     1:29.29 (31.20)     2:00.14 (30.85)
  6 Giordani, Michelle        17 SUNY-MA              1:55.96    2:00.50 AA     
                  28.16       58.80 (30.64)     1:30.05 (31.25)     2:00.50 (30.45)
  7 Timochenko, Erin E        16 RY-MA                1:56.57    2:00.88 AA     
                  27.83       58.61 (30.78)     1:29.80 (31.19)     2:00.88 (31.08)
  8 Evans, Olivia H           15 RY-MA                1:59.38    2:01.83 AA     
                  28.21       59.22 (31.01)     1:31.06 (31.84)     2:01.83 (30.77)
  9 Wingert, Katie P          14 UN-MA                1:59.19    2:02.94        
                  28.46     1:00.18 (31.72)     1:30.97 (30.79)     2:02.94 (31.97)
 10 Gasparini, Anna M         15 WSY SWIMMING-MA      1:56.66    2:03.81 AA     
                  28.30       59.59 (31.29)     1:31.29 (31.70)     2:03.81 (32.52)
 11 Helsel, Caitlin M         15 WSY SWIMMING-MA      2:08.06    2:04.91 A      
                  27.91       59.03 (31.12)     1:32.20 (33.17)     2:04.91 (32.71)
 12 Lu, YangYang P            13 CVAC-MA              2:05.38    2:05.76        
                  29.30     1:01.41 (32.11)     1:34.18 (32.77)     2:05.76 (31.58)
 13 Lelinski, Katie F         17 UN-MA                2:01.55    2:06.56 A      
                  28.59     1:00.73 (32.14)     1:33.77 (33.04)     2:06.56 (32.79)
 14 Sheriff, Alana n          16 WSY SWIMMING-MA      2:07.68    2:07.52 A      
                  28.42     1:00.58 (32.16)     1:33.81 (33.23)     2:07.52 (33.71)
 15 Anderson, Alexis M        16 WSY SWIMMING-MA      2:06.76    2:08.62 A      
                  29.49     1:01.96 (32.47)     1:35.36 (33.40)     2:08.62 (33.26)
 16 Straub, Taylor            17 RY-MA                1:57.97    2:11.67 BB     
                  30.13     1:02.78 (32.65)     1:37.49 (34.71)     2:11.67 (34.18)
 17 Dengler, Caroline R       15 WSY SWIMMING-MA      2:05.65    2:13.29 BB     
                  30.29     1:03.91 (33.62)     1:38.73 (34.82)     2:13.29 (34.56)
 18 Chyko, Kelsey             15 CCAC-MA              2:09.80    2:13.94 BB     
                  30.53     1:04.32 (33.79)     1:39.65 (35.33)     2:13.94 (34.29)
 19 Rukstalis, Mae E          17 SUNY-MA              2:09.31    2:17.92 BB     
                  32.09     1:06.53 (34.44)     1:42.35 (35.82)     2:17.92 (35.57)
BB - Division  
  1 Schouten, Madeline H      15 FSSC-MA              2:11.70    2:08.60 A      
                  29.73     1:02.31 (32.58)     1:35.78 (33.47)     2:08.60 (32.82)
  2 Shumaker, Emily A         17 BSAC-MA              2:10.50    2:08.75 A      
                  29.13     1:01.46 (32.33)     1:34.89 (33.43)     2:08.75 (33.86)
  3 Miller, Katelyn E         15 WSY SWIMMING-MA      2:11.01    2:13.92 BB     
                  29.88     1:04.12 (34.24)     1:39.33 (35.21)     2:13.92 (34.59)
  4 Skiptunas, Kate           14 RY-MA                2:15.06    2:15.57        
                  31.30     1:06.51 (35.21)     1:42.28 (35.77)     2:15.57 (33.29)
  5 Maxwell, Emily A          15 SUNY-MA              2:11.49    2:15.99 BB     
                  30.06     1:04.23 (34.17)     1:40.23 (36.00)     2:15.99 (35.76)
  6 Heckel, Morgan M          16 FSSC-MA              2:18.29    2:16.73 BB     
                  31.95     1:06.59 (34.64)     1:41.78 (35.19)     2:16.73 (34.95)
  7 Sleinkofer, Amanda M      16 RY-MA                2:11.98    2:19.22 BB     
                  32.79     1:08.78 (35.99)     1:44.54 (35.76)     2:19.22 (34.68)
  8 Wulfers, Maria O          15 ACWS SWIMMING-MA     2:20.26    2:23.95 C      
                  32.33     1:08.08 (35.75)     1:45.64 (37.56)     2:23.95 (38.31)
C - Division  
  1 Arganbright, Jade C       15 UN-MA                     NT    2:06.56 A      
                  29.17     1:01.33 (32.16)     1:34.07 (32.74)     2:06.56 (32.49)
  2 Atwood, Julia K           16 WSY SWIMMING-MA      2:27.30    2:08.64 A      
                  29.49     1:02.45 (32.96)     1:35.99 (33.54)     2:08.64 (32.65)
  3 Stefan, Gwen M            17 SUNY-MA                   NT    2:10.43 BB     
                  29.89     1:02.63 (32.74)     1:37.19 (34.56)     2:10.43 (33.24)
  4 Strahosky, Katherine      16 COLLEGIATE-MA             NT    2:11.00 BB     
                  28.99     1:01.64 (32.65)     1:36.52 (34.88)     2:11.00 (34.48)
  5 Doyle, Hailey             16 RY-MA                     NT    2:13.86 BB     
                  28.72     1:01.02 (32.30)     1:37.45 (36.43)     2:13.86 (36.41)
  6 Luckenbaugh, Madison      15 CYA-MA               2:22.93    2:18.56 BB     
                  31.66     1:07.16 (35.50)     1:44.03 (36.87)     2:18.56 (34.53)
  7 Kerchner, Shannen N       15 CYA-MA               2:31.86    2:30.50 C      
                  34.36     1:12.31 (37.95)     1:51.98 (39.67)     2:30.50 (38.52)
 
Event 48  Men 15 & Over 200 Yard Freestyle
===============================================================================
              1:45.09  AAAA
              1:50.09  AAA
              1:55.09  AA
              2:00.09  A
              2:10.09  BB
                   --  C
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
A - Division  
  1 Stewart, Justin J         17 WSY SWIMMING-MA      1:44.50    1:44.73 AAAA   
                  24.26       50.37 (26.11)     1:17.63 (27.26)     1:44.73 (27.10)
  2 Bomberger, Dain A         17 FSSC-MA              1:43.90    1:48.13 AAA    
                  25.08       52.33 (27.25)     1:20.13 (27.80)     1:48.13 (28.00)
  3 Metz, Jordan M            16 UN-MA                1:50.56    1:49.62 AAA    
                  25.61       53.61 (28.00)     1:21.74 (28.13)     1:49.62 (27.88)
  4 Linder, Sam O             16 WSY SWIMMING-MA      1:48.34    1:50.72 AA     
                  25.73       53.22 (27.49)     1:21.88 (28.66)     1:50.72 (28.84)
  5 Jumper, Benjamin L        17 WSY SWIMMING-MA      1:50.34    1:55.23 A      
                  26.23       55.55 (29.32)     1:25.57 (30.02)     1:55.23 (29.66)
  6 Zelko, Austin S           16 UN-MA                1:52.34    1:57.44 A      
                  26.12       55.60 (29.48)     1:26.60 (31.00)     1:57.44 (30.84)
  7 Davis, Cole A             15 WSY SWIMMING-MA      1:59.11    1:57.73 A      
                  27.26       56.93 (29.67)     1:27.93 (31.00)     1:57.73 (29.80)
  8 Zartman, Jonathan B       15 FSSC-MA              1:57.61    1:58.15 A      
                  27.07       57.47 (30.40)     1:28.69 (31.22)     1:58.15 (29.46)
  9 LaCroce, Michael V        17 WSY SWIMMING-MA      1:57.73    1:58.80 A      
                  27.23       56.46 (29.23)     1:27.70 (31.24)     1:58.80 (31.10)
 10 Boran, Tommy V            17 RY-MA                1:55.48    1:59.05 A      
                  27.58       57.74 (30.16)     1:27.84 (30.10)     1:59.05 (31.21)
 11 Wenner, Seth R            15 WSY SWIMMING-MA      1:52.46    2:00.62 BB     
                  25.98       54.84 (28.86)     1:26.83 (31.99)     2:00.62 (33.79)
BB - Division  
  1 Seitz, Nathan N           16 WSY SWIMMING-MA      2:01.07    1:55.20 A      
                  26.22       55.66 (29.44)     1:25.50 (29.84)     1:55.20 (29.70)
  2 Beard, Nicholas B         15 FSSC-MA              2:00.27    1:57.03 A      
                  27.12       56.84 (29.72)     1:27.95 (31.11)     1:57.03 (29.08)
  3 Jenkins, Jacob L          15 WSY SWIMMING-MA      2:06.06    1:59.75 A      
                  27.87       58.45 (30.58)     1:29.54 (31.09)     1:59.75 (30.21)
  4 Thatcher, Michael T       17 WSY SWIMMING-MA      2:07.83    2:01.38 BB     
                  26.55       56.76 (30.21)     1:28.98 (32.22)     2:01.38 (32.40)
C - Division  
  1 Schin, Adam W             17 WSY SWIMMING-MA           NT    2:00.24 BB     
                  27.91       58.38 (30.47)     1:30.31 (31.93)     2:00.24 (29.93)
  2 Kubicki, Kameron L        15 FSSC-MA                   NT    2:03.06 BB     
                  29.11     1:01.03 (31.92)     1:32.50 (31.47)     2:03.06 (30.56)
  3 Schriner, Doug N          15 ACWS SWIMMING-MA          NT    2:08.07 BB     
                  28.83     1:00.85 (32.02)   2:07.99 (1:07.14)      2:08.07 (0.08)
  4 Bragg, William C          15 FSC-MA               2:14.01    2:13.57 C      
                  28.63     1:02.61 (33.98)     1:38.63 (36.02)     2:13.57 (34.94)
 
Event 49  Women 9-10 100 Yard Freestyle
===============================================================================
              1:02.19  AAAA
              1:05.39  AAA
              1:08.69  AA
              1:11.89  A
              1:21.59  BB
                   --  C
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
A - Division  
  1 Oberholtzer, Katie R      10 FSSC-MA              1:09.05    1:08.17 AA     
                  33.40     1:08.17 (34.77)                                        
  2 Kline, Vyktoria N         10 WSY SWIMMING-MA      1:10.16    1:11.72 A      
                  34.37     1:11.72 (37.35)                                        
BB - Division  
  1 Luft, Katie M              9 WSY SWIMMING-MA      1:12.92    1:09.48 A      
                  32.95     1:09.48 (36.53)                                        
  2 Ober, Lauryn A            10 FSSC-MA              1:14.00    1:10.94 A      
                  34.44     1:10.94 (36.50)                                        
  3 Gring, Cameron             9 RY-MA                1:15.05    1:11.48 A      
                  33.53     1:11.48 (37.95)                                        
  4 DiCamillo, Lauren T       10 BCY-MA               1:17.68    1:12.52 BB     
                  34.12     1:12.52 (38.40)                                        
  5 Shay, Brianna A           10 FSC-MA               1:21.24    1:14.71 BB     
                  34.94     1:14.71 (39.77)                                        
  6 Wittorff, Reagan          10 BCY-MA               1:14.99    1:15.60 BB     
                  13.03   1:15.60 (1:02.57)                                        
  7 Katch, Lauren E           10 FSSC-MA              1:16.31    1:16.02 BB     
                  35.12     1:16.02 (40.90)                                        
C - Division  
  1 Shaffer, Alexis N         10 BSAC-MA                   NT    1:13.61 BB     
                  34.98     1:13.61 (38.63)                                        
  2 Byler, Emily F            10 FSC-MA               1:36.41    1:17.34 BB     
                  35.60     1:17.34 (41.74)                                        
  3 Bason, Elizabeth I        10 SUNY-MA              1:25.76    1:17.90 BB     
                  36.95     1:17.90 (40.95)                                        
  4 Scalese, Charlotte M      10 CYA-MA               1:22.43    1:21.66 C      
                  38.68     1:21.66 (42.98)                                        
  5 Lee, Nicole A              9 WSY SWIMMING-MA      1:22.05    1:22.08 C      
                  36.94     1:22.08 (45.14)                                        
  6 Doss, Abigail P            9 SUNY-MA                   NT    1:23.13 C      
                  38.39     1:23.13 (44.74)                                        
  7 Michaels, Lauren K         9 SUNY-MA                   NT    1:23.21 C      
                  39.25     1:23.21 (43.96)                                        
  8 Averill, Karli J           9 COLLEGIATE-MA             NT    1:25.13 C      
                  40.22     1:25.13 (44.91)                                        
  9 Warfel, Ava E             10 FSSC-MA              1:29.34    1:25.64 C      
                  41.08     1:25.64 (44.56)                                        
 10 Chase, Mimi F             10 WSY SWIMMING-MA      1:25.54    1:26.09 C      
                  40.10     1:26.09 (45.99)                                        
 11 Shaub, Erica               9 MARA-MA                   NT    1:32.53 C      
 12 LaMarca, Jessica a        10 WSY SWIMMING-MA      1:31.13    1:33.21 C      
                  42.65     1:33.21 (50.56)                                        
 13 VanScoten, Biz A          10 FSSC-MA              1:43.79    1:33.39 C      
                  42.68     1:33.39 (50.71)                                        
 14 Campagna, Ashlyn K         9 FSSC-MA                   NT    1:34.29 C      
                  43.27     1:34.29 (51.02)                                        
 15 Valudes, Elizabeth A       9 FSSC-MA                   NT    1:34.79 C      
                  43.69     1:34.79 (51.10)                                        
 16 Buckwalter, Alison E      10 FSSC-MA              1:30.26    1:39.14 C      
                  44.54     1:39.14 (54.60)                                        
 
Event 50  Men 9-10 100 Yard Freestyle
===============================================================================
              1:01.49  AAAA
              1:04.59  AAA
              1:07.69  AA
              1:10.79  A
              1:19.99  BB
                   --  C
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
BB - Division  
  1 Katch, Bryce J            10 FSSC-MA              1:11.09    1:09.04 A      
                  32.51     1:09.04 (36.53)                                        
  2 James, Ryan M              9 PACS-MA              1:12.11    1:09.87 A      
                  32.75     1:09.87 (37.12)                                        
  3 Sensenich, Colin D        10 FSSC-MA              1:10.82    1:11.37 BB     
                  33.08     1:11.37 (38.29)                                        
  4 Liu, NingNing H           10 CVAC-MA              1:11.28    1:11.64 BB     
                  33.67     1:11.64 (37.97)                                        
  5 Mills, Justin I           10 COLLEGIATE-MA        1:10.93    1:14.72 BB     
                  35.63     1:14.72 (39.09)                                        
  6 Spahr, Riley R            10 WSY SWIMMING-MA      1:14.74    1:14.91 BB     
                  36.74     1:14.91 (38.17)                                        
  7 Ruby, Collin D             9 HAY-MA               1:16.26    1:16.22 BB     
                  34.16     1:16.22 (42.06)                                        
  8 White, David              10 UN-MA                1:18.07    1:16.61 BB     
                  36.76     1:16.61 (39.85)                                        
  9 O'Neill, Patrick S         9 CYA-MA               1:17.03    1:18.12 BB     
                  35.79     1:18.12 (42.33)                                        
 10 Ciavarella, Mike M        11 ACWS SWIMMING-MA     1:19.03    1:18.94        
                  37.14     1:18.94 (41.80)                                        
C - Division  
  1 Boldaz, Cameron           10 BCY-MA               1:21.36    1:15.37 BB     
                  37.11     1:15.37 (38.26)                                        
  2 Bloom, Christopher S      10 UN-MA                1:20.35    1:18.83 BB     
                  36.50     1:18.83 (42.33)                                        
  3 Skiles, Logan G            9 WSY SWIMMING-MA      1:25.33    1:21.07 C      
                  38.50     1:21.07 (42.57)                                        
  4 Pickering, Kyle K          9 WSY SWIMMING-MA           NT    1:23.66 C      
                  39.96     1:23.66 (43.70)                                        
  5 Tanguay, Joseph R         10 WSY SWIMMING-MA      1:26.27    1:24.12 C      
                  39.51     1:24.12 (44.61)                                        
  6 D'Souza, Shawn K          10 COLLEGIATE-MA        1:29.74    1:25.01 C      
                  40.39     1:25.01 (44.62)                                        
  7 Snyder, Jacob T            9 UN-MA                     NT    1:29.09 C      
                  42.17     1:29.09 (46.92)                                        
 
Event 51  Women 15 & Over 200 Yard Backstroke
===============================================================================
              2:05.89  AAAA
              2:11.89  AAA
              2:17.89  AA
              2:23.89  A
              2:35.89  BB
                   --  C
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
A - Division  
  1 Timochenko, Erin E        16 RY-MA                2:13.42    2:10.86 AAA    
                  31.13     1:04.42 (33.29)     1:38.52 (34.10)     2:10.86 (32.34)
  2 Dvoryak, Kelly N          18 WSY SWIMMING-MA      2:06.66    2:11.50 AAA    
                  30.51     1:03.95 (33.44)     1:37.82 (33.87)     2:11.50 (33.68)
  3 Lu, YangYang P            13 CVAC-MA              2:11.35    2:12.53        
                  31.12     1:05.20 (34.08)     1:39.71 (34.51)     2:12.53 (32.82)
  4 Loht, Claire F            18 WSY SWIMMING-MA      2:13.76    2:16.79 AA     
                  32.89     1:07.01 (34.12)     1:41.89 (34.88)     2:16.79 (34.90)
  5 Sheriff, Alana n          16 WSY SWIMMING-MA      2:18.86    2:21.37 A      
                  33.26     1:08.82 (35.56)     1:45.62 (36.80)     2:21.37 (35.75)
  6 Dengler, Caroline R       15 WSY SWIMMING-MA      2:19.12    2:23.58 A      
                  33.92     1:10.52 (36.60)     1:47.56 (37.04)     2:23.58 (36.02)
  7 Chyko, Kelsey             15 CCAC-MA              2:21.11    2:25.83 BB     
                  34.30     1:10.65 (36.35)     1:48.35 (37.70)     2:25.83 (37.48)
BB - Division  
  1 Finkbeiner, Caroline M    16 WSY SWIMMING-MA      2:25.93    2:19.09 A      
                  33.25     1:08.10 (34.85)     1:43.84 (35.74)     2:19.09 (35.25)
  2 Anderson, Alexis M        16 WSY SWIMMING-MA      2:24.31    2:26.27 BB     
                  34.91     1:11.69 (36.78)     1:49.39 (37.70)     2:26.27 (36.88)
  3 Miller, Rebecca I         15 WSY SWIMMING-MA      2:25.21    2:27.75 BB     
                  34.06     1:11.58 (37.52)     1:50.35 (38.77)     2:27.75 (37.40)
C - Division  
  1 Mallams, Emilee N         18 SUNY-MA                   NT    2:22.52 A      
                  32.76     1:08.22 (35.46)     1:45.08 (36.86)     2:22.52 (37.44)
  2 Straub, Taylor            17 RY-MA                     NT    2:26.30 BB     
                  34.29     1:11.33 (37.04)     1:50.11 (38.78)     2:26.30 (36.19)
  3 Shumaker, Emily A         17 BSAC-MA                   NT    2:29.17 BB     
                  34.18     1:11.60 (37.42)     1:50.45 (38.85)     2:29.17 (38.72)
  4 Klaczak, Angela M         18 PACS-MA              3:10.28L   2:33.02 BB     
                  34.97     1:13.03 (38.06)     1:52.85 (39.82)     2:33.02 (40.17)
 
Event 52  Men 15 & Over 200 Yard Backstroke
===============================================================================
              1:55.79  AAAA
              2:01.29  AAA
              2:06.79  AA
              2:12.39  A
              2:23.39  BB
                   --  C
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
A - Division  
  1 Haney, Zack A             17 SUNY-MA              2:01.74    2:05.59 AA     
                  29.44     1:00.77 (31.33)     1:33.35 (32.58)     2:05.59 (32.24)
  2 Martin, Sawyer            17 RY-MA                2:07.56    2:06.46 AA     
                  29.76     1:01.67 (31.91)     1:34.74 (33.07)     2:06.46 (31.72)
  3 Metzger, Logan C          17 SUNY-MA              2:02.12    2:08.23 A      
                  29.29     1:01.37 (32.08)     1:34.79 (33.42)     2:08.23 (33.44)
  4 Ashton, Paul M            18 FSSC-MA              2:11.54    2:10.95 A      
                  30.53     1:03.77 (33.24)     1:37.64 (33.87)     2:10.95 (33.31)
BB - Division  
  1 Horton, David R           16 WSY SWIMMING-MA      2:17.83    2:17.79 BB     
                  31.61     1:06.23 (34.62)     1:42.12 (35.89)     2:17.79 (35.67)
C - Division  
  1 Jumper, Benjamin L        17 WSY SWIMMING-MA           NT    2:06.49 AA     
                  29.46     1:02.11 (32.65)     1:34.67 (32.56)     2:06.49 (31.82)
  2 Karper, Austin D          17 WSY SWIMMING-MA           NT    2:10.34 A      
                  30.00     1:03.15 (33.15)     1:36.78 (33.63)     2:10.34 (33.56)
  3 Mitchell, Shane A         18 WSY SWIMMING-MA      2:24.27    2:20.31 BB     
                  32.52     1:07.17 (34.65)     1:43.89 (36.72)     2:20.31 (36.42)
  4 Fisher, Evan S            17 CYA-MA               2:31.97    2:21.09 BB     
                  31.39     1:05.93 (34.54)     1:43.08 (37.15)     2:21.09 (38.01)
  5 Beard, Nicholas B         15 FSSC-MA              2:31.98    2:21.85 BB     
                  33.33     1:09.64 (36.31)   2:21.90 (1:12.26)         2:21.85 ( )
 
Event 53  Women 9-10 50 Yard Backstroke
===============================================================================
                32.79  AAAA
                34.59  AAA
                36.39  AA
                38.09  A
                43.49  BB
                   --  C
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
A - Division  
  1 Luft, Katie M              9 WSY SWIMMING-MA        36.34      36.21 AA     
  2 Oberholtzer, Katie R      10 FSSC-MA                37.81      37.49 A      
BB - Division  
  1 Oberholtzer, Emma C        9 FSSC-MA                39.23      38.54 BB     
  2 Dubbs, Karrison            9 RY-MA                  41.09      39.04 BB     
  3 Warfel, Ava E             10 FSSC-MA                40.74      39.30 BB     
  4 DiCamillo, Lauren T       10 BCY-MA                 41.04      39.82 BB     
  5 Byler, Emily F            10 FSC-MA                 40.78      40.04 BB     
  6 Kline, Vyktoria N         10 WSY SWIMMING-MA        40.31      40.19 BB     
  7 Katch, Lauren E           10 FSSC-MA                41.05      40.88 BB     
  8 Wineka, Maggie P          10 CYA-MA                 41.50      41.19 BB     
  9 Chase, Mimi F             10 WSY SWIMMING-MA        42.68      41.28 BB     
 10 Bason, Elizabeth I        10 SUNY-MA                38.81      41.65 BB     
 11 Lee, Nicole A              9 WSY SWIMMING-MA        41.50      42.78 BB     
 12 Averill, Karli J           9 COLLEGIATE-MA          42.33      43.81 C      
C - Division  
  1 Gring, Cameron             9 RY-MA                     NT      38.05 A      
  2 Shay, Brianna A           10 FSC-MA                    NT      40.56 BB     
  3 Smith, Maddie A           10 FSSC-MA                   NT      41.98 BB     
  4 Doss, Abigail P            9 SUNY-MA                   NT      44.25 C      
  5 Scalese, Charlotte M      10 CYA-MA                 45.30      44.70 C      
  6 LaMarca, Jessica a        10 WSY SWIMMING-MA        45.74      46.06 C      
  7 Greenly, Hanah N          10 FSSC-MA                45.97      46.12 C      
  8 Buckwalter, Alison E      10 FSSC-MA                47.01      48.76 C      
  9 Valudes, Elizabeth A       9 FSSC-MA                   NT      50.50 C      
 10 Campagna, Ashlyn K         9 FSSC-MA                   NT      54.49 C      
 
Event 54  Men 9-10 50 Yard Backstroke
===============================================================================
                32.79  AAAA
                34.59  AAA
                36.49  AA
                38.29  A
                43.69  BB
                   --  C
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
A - Division  
  1 Lance, Oliver P            9 FSSC-MA                34.90      35.38 AA     
  2 Liu, NingNing H           10 CVAC-MA                36.77      36.55 A      
BB - Division  
  1 James, Ryan M              9 PACS-MA                39.43      36.70 A      
  2 Sensenich, Colin D        10 FSSC-MA                39.79      38.66 BB     
  3 O'Neill, Patrick S         9 CYA-MA                 39.06      39.98 BB     
  4 Katch, Bryce J            10 FSSC-MA                40.71      42.13 BB     
  5 D'Souza, Shawn K          10 COLLEGIATE-MA          43.14      44.33 C      
  6 Mills, Justin I           10 COLLEGIATE-MA          42.11      44.72 C      
 -- Bloom, Christopher S      10 UN-MA                  40.01         DQ        
      34 Delay initiating arm pull at turn
C - Division  
  1 Burger, Alec M             9 UN-MA                     NT      42.12 BB     
  2 Kasian, Max M             10 COLLEGIATE-MA             NT      45.87 C      
  3 Pickering, Kyle K          9 WSY SWIMMING-MA           NT      46.70 C      
  4 Snyder, Jacob T            9 UN-MA                     NT      46.75 C      
  5 Beck, Cody J               9 CYA-MA               1:01.43      55.50 C      
 
Event 55  Women 15 & Over 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
              1:06.19  AAAA
              1:09.39  AAA
              1:12.49  AA
              1:15.69  A
              1:21.99  BB
                   --  C
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
A - Division  
  1 Diller, Katie M           15 FSSC-MA              1:10.17    1:09.75 AA     
                  32.78     1:09.75 (36.97)                                        
  2 Schouten, Madeline H      15 FSSC-MA              1:12.30    1:11.15 AA     
                  33.04     1:11.15 (38.11)                                        
  3 Atwood, Julia K           16 WSY SWIMMING-MA      1:14.22    1:13.87 A      
                  34.30     1:13.87 (39.57)                                        
  4 DiFilippo, Nicole         15 SUNY-MA              1:12.73    1:16.32 BB     
                  36.45     1:16.32 (39.87)                                        
  5 Maxwell, Emily A          15 SUNY-MA              1:07.55    1:16.35 BB     
                  35.06     1:16.35 (41.29)                                        
BB - Division  
  1 Arganbright, Jade C       15 UN-MA                1:16.06    1:16.11 BB     
                  36.07     1:16.11 (40.04)                                        
  2 Heckel, Morgan M          16 FSSC-MA              1:17.98    1:17.49 BB     
                  37.00     1:17.49 (40.49)                                        
  3 Griest, Emily K           15 FSSC-MA              1:18.97    1:17.60 BB     
                  36.64     1:17.60 (40.96)                                        
  4 Klaczak, Angela M         18 PACS-MA              1:27.15L   1:17.67 BB     
                  37.17     1:17.67 (40.50)                                        
  5 Helsel, Caitlin M         15 WSY SWIMMING-MA      1:20.62    1:18.82 BB     
                  37.24     1:18.82 (41.58)                                        
  6 Evans, Olivia H           15 RY-MA                1:17.70    1:19.31 BB     
                  37.63     1:19.31 (41.68)                                        
  7 Chyko, Kelsey             15 CCAC-MA              1:19.47    1:19.85 BB     
                  38.00     1:19.85 (41.85)                                        
  8 Strahosky, Katherine      16 COLLEGIATE-MA        1:18.44    1:20.20 BB     
                  37.67     1:20.20 (42.53)                                        
  9 Sleinkofer, Amanda M      16 RY-MA                1:16.25    1:20.55 BB     
                  38.88     1:20.55 (41.67)                                        
  9 Miller, Katelyn E         15 WSY SWIMMING-MA      1:20.18    1:20.55 BB     
                  37.70     1:20.55 (42.85)                                        
C - Division  
  1 Laudermilch, Janelle M    16 UN-MA                     NT    1:15.55 A      
                  34.72     1:15.55 (40.83)                                        
  2 Mallams, Emilee N         18 SUNY-MA                   NT    1:16.97 BB     
                  36.08     1:16.97 (40.89)                                        
  3 Rukstalis, Mae E          17 SUNY-MA              1:23.51    1:23.28 C      
                  39.78     1:23.28 (43.50)                                        
  4 Stefan, Gwen M            17 SUNY-MA                   NT    1:23.64 C      
                  39.52     1:23.64 (44.12)                                        
  5 Kraus, Courtney M         16 WSY SWIMMING-MA      1:23.74    1:25.07 C      
                  40.48     1:25.07 (44.59)                                        
  6 Miller, Rebecca I         15 WSY SWIMMING-MA      1:24.92    1:25.52 C      
                  41.31     1:25.52 (44.21)                                        
  7 Houghton, Alison B        15 MARA-MA                   NT    1:25.57 C      
                  39.85     1:25.57 (45.72)                                        
  8 McCauslin, Taylor E       15 WSY SWIMMING-MA      1:25.59    1:25.63 C      
                  40.99     1:25.63 (44.64)                                        
  9 Kerchner, Shannen N       15 CYA-MA               1:28.78    1:27.18 C      
                  41.45     1:27.18 (45.73)                                        
 10 Wulfers, Maria O          15 ACWS SWIMMING-MA     1:24.19    1:29.33 C      
                  41.46     1:29.33 (47.87)                                        
 11 Skiptunas, Kate           14 RY-MA                1:33.76    1:36.40        
                  44.12     1:36.40 (52.28)                                        
 
Event 56  Men 15 & Over 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
              1:00.29  AAAA
              1:03.19  AAA
              1:05.99  AA
              1:08.89  A
              1:14.69  BB
                   --  C
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
A - Division  
  1 Thatcher, Michael T       17 WSY SWIMMING-MA      1:02.96    1:04.06 AA     
                  29.64     1:04.06 (34.42)                                        
  2 Metz, Jordan M            16 UN-MA                1:06.12    1:04.99 AA     
                  30.64     1:04.99 (34.35)                                        
  3 Martin, Sawyer            17 RY-MA                1:06.09    1:05.00 AA     
                  30.96     1:05.00 (34.04)                                        
  4 Boran, Tommy V            17 RY-MA                1:05.80    1:07.53 A      
                  31.94     1:07.53 (35.59)                                        
  5 Linder, Sam O             16 WSY SWIMMING-MA      1:08.53    1:09.20 BB     
                  32.41     1:09.20 (36.79)                                        
  6 Snook, Jake A             16 CYA-MA               1:07.43    1:10.36 BB     
                  33.13     1:10.36 (37.23)                                        
BB - Division  
  1 Davis, Cole A             15 WSY SWIMMING-MA      1:10.04    1:10.16 BB     
                  33.59     1:10.16 (36.57)                                        
  2 LaCroce, Michael V        17 WSY SWIMMING-MA      1:12.93    1:13.36 BB     
                  34.62     1:13.36 (38.74)                                        
  3 Bragg, William C          15 FSC-MA               1:13.42    1:16.83 C      
                  36.35     1:16.83 (40.48)                                        
C - Division  
  1 Haney, Zack A             17 SUNY-MA                   NT    1:09.63 BB     
                  33.19     1:09.63 (36.44)                                        
  2 Kubicki, Kameron L        15 FSSC-MA                   NT    1:14.98 C      
                  36.46     1:14.98 (38.52)                                        
  3 Jenkins, Jacob L          15 WSY SWIMMING-MA      1:16.68    1:17.29 C      
                  36.11     1:17.29 (41.18)                                        
  4 Sheaffer, Conner L        17 WSY SWIMMING-MA           NT    1:19.63 C      
                  37.36     1:19.63 (42.27)                                        
 
Event 57  Women 9-10 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
              1:19.99  AAAA
              1:24.49  AAA
              1:28.89  AA
              1:33.39  A
              1:46.69  BB
                   --  C
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
A - Division  
  1 Ober, Lauryn A            10 FSSC-MA              1:26.53    1:26.62 AA     
                  40.42     1:26.62 (46.20)                                        
  2 Oberholtzer, Emma C        9 FSSC-MA              1:32.68    1:29.74 A      
                  42.99     1:29.74 (46.75)                                        
C - Division  
  1 Byler, Emily F            10 FSC-MA                    NT    1:32.03 A      
                  42.87     1:32.03 (49.16)                                        
  2 Luft, Katie M              9 WSY SWIMMING-MA           NT    1:33.34 A      
                  43.74     1:33.34 (49.60)                                        
  3 Shaffer, Alexis N         10 BSAC-MA                   NT    1:36.01 BB     
                  45.58     1:36.01 (50.43)                                        
  4 Smith, Maddie A           10 FSSC-MA                   NT    1:50.02 C      
                  48.83   1:50.02 (1:01.19)                                        
  5 Greenly, Hanah N          10 FSSC-MA              1:52.95    1:53.96 C      
                  53.03   1:53.96 (1:00.93)                                        
  6 Shaub, Erica               9 MARA-MA                   NT    1:54.97 C      
                  51.85   1:54.97 (1:03.12)                                        
  7 VanScoten, Biz A          10 FSSC-MA                   NT    2:02.98 C      
                  55.89   2:02.98 (1:07.09)                                        
  8 Campagna, Ashlyn K         9 FSSC-MA                   NT    2:05.96 C      
                1:00.28   2:05.96 (1:05.68)                                        
 
Event 58  Men 9-10 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
              1:19.79  AAAA
              1:23.79  AAA
              1:27.79  AA
              1:31.79  A
              1:43.69  BB
                   --  C
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
BB - Division  
  1 Kasian, Max M             10 COLLEGIATE-MA        1:37.30    1:33.70 BB     
                  44.95     1:33.70 (48.75)                                        
  2 Boldaz, Cameron           10 BCY-MA               1:37.17    1:34.30 BB     
                  45.54     1:34.30 (48.76)                                        
  3 White, David              10 UN-MA                1:35.98    1:35.30 BB     
                  45.39     1:35.30 (49.91)                                        
C - Division  
  1 Montisano, Marcus W       10 COLLEGIATE-MA        1:46.24    1:36.90 BB     
                  46.36     1:36.90 (50.54)                                        
  2 Bloom, Christopher S      10 UN-MA                1:43.91    1:37.84 BB     
                  45.74     1:37.84 (52.10)                                        
  3 Ciavarella, Mike M        11 ACWS SWIMMING-MA          NT    1:39.14        
                  44.71     1:39.14 (54.43)                                        
  4 Tanguay, Joseph R         10 WSY SWIMMING-MA           NT    1:48.59 C      
                  52.26     1:48.59 (56.33)                                        
  5 Schroeder, Aren           10 BCY-MA                    NT    1:48.71 C      
                  51.69     1:48.71 (57.02)                                        
 
Event 59  Women 15 & Over 200 Yard Butterfly
===============================================================================
              2:06.39  AAAA
              2:12.39  AAA
              2:18.49  AA
              2:24.49  A
              2:36.49  BB
                   --  C
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
A - Division  
  1 Diller, Katie M           15 FSSC-MA              2:12.15    2:11.71 AAA    
                  28.91     1:02.46 (33.55)     1:36.80 (34.34)     2:11.71 (34.91)
  2 Finkbeiner, Caroline M    16 WSY SWIMMING-MA      2:08.36    2:14.79 AA     
                  30.56     1:04.88 (34.32)     1:39.99 (35.11)     2:14.79 (34.80)
  3 Dvoryak, Kelly N          18 WSY SWIMMING-MA      2:09.46    2:14.93 AA     
                  29.83     1:03.83 (34.00)     1:39.47 (35.64)     2:14.93 (35.46)
  4 Giordani, Michelle        17 SUNY-MA              2:20.77    2:19.32 A      
                  30.31     1:05.42 (35.11)     1:41.84 (36.42)     2:19.32 (37.48)
  5 Lu, YangYang P            13 CVAC-MA              2:19.48    2:27.89        
                  31.02     1:08.19 (37.17)     1:47.90 (39.71)     2:27.89 (39.99)
BB - Division  
  1 Gasparini, Anna M         15 WSY SWIMMING-MA      2:27.14    2:28.32 BB     
                  31.29     1:08.56 (37.27)     1:49.34 (40.78)     2:28.32 (38.98)
 -- Loht, Claire F            18 WSY SWIMMING-MA      2:27.81         DQ        
      20 Alternating Kick
                  32.84     1:09.47 (36.63)     1:47.25 (37.78)          DQ (38.96)
C - Division  
  1 Kraus, Courtney M         16 WSY SWIMMING-MA           NT    2:44.91 C      
                  36.10     1:17.71 (41.61)     2:01.49 (43.78)     2:44.91 (43.42)
  2 Luckenbaugh, Madison      15 CYA-MA                    NT    3:01.15 C      
                  12.79   1:20.15 (1:07.36)     2:08.55 (48.40)     3:01.15 (52.60)
 
Event 60  Men 15 & Over 200 Yard Butterfly
===============================================================================
              1:56.69  AAAA
              2:02.29  AAA
              2:07.79  AA
              2:13.39  A
              2:24.49  BB
                   --  C
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
A - Division  
  1 LaCroce, Michael V        17 WSY SWIMMING-MA      2:05.04    2:09.54 A      
                  29.47     1:02.60 (33.13)     1:36.03 (33.43)     2:09.54 (33.51)
BB - Division  
  1 Zelko, Austin S           16 UN-MA                2:15.58    2:11.60 A      
                  28.29     1:00.84 (32.55)     1:36.08 (35.24)     2:11.60 (35.52)
C - Division  
  1 Davis, Cole A             15 WSY SWIMMING-MA           NT    2:13.73 BB     
                  29.30     1:03.91 (34.61)     1:39.50 (35.59)     2:13.73 (34.23)
  2 Seitz, Nathan N           16 WSY SWIMMING-MA           NT    2:14.40 BB     
                  28.22     1:02.00 (33.78)     1:37.85 (35.85)     2:14.40 (36.55)
  3 Boran, Tommy V            17 RY-MA                     NT    2:16.04 BB     
                  30.34     1:06.31 (35.97)     1:41.62 (35.31)     2:16.04 (34.42)
  4 Wenner, Seth R            15 WSY SWIMMING-MA           NT    2:21.50 BB     
                  27.84     1:02.36 (34.52)     1:41.41 (39.05)     2:21.50 (40.09)
 -- Snook, Jake A             16 CYA-MA                    NT        DNF        
      62 Did not finish
                  31.33     1:11.24 (39.91)                                        
 
Event 61  Women 9-10 50 Yard Butterfly
===============================================================================
                31.49  AAAA
                33.39  AAA
                35.29  AA
                37.29  A
                42.99  BB
                   --  C
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
A - Division  
  1 Kline, Vyktoria N         10 WSY SWIMMING-MA        33.95      34.69 AA     
  2 Dubbs, Karrison            9 RY-MA                  35.30      34.81 AA     
  3 Luft, Katie M              9 WSY SWIMMING-MA        36.67      35.14 AA     
  4 Oberholtzer, Katie R      10 FSSC-MA                34.80      36.15 A      
  5 Ober, Lauryn A            10 FSSC-MA                36.56      37.44 BB     
BB - Division  
  1 Shay, Brianna A           10 FSC-MA                 40.31      35.99 A      
  2 Oberholtzer, Emma C        9 FSSC-MA                39.16      37.43 BB     
  3 Fry, Kylie                10 RY-MA                  41.68      37.97 BB     
  4 Gring, Cameron             9 RY-MA                  37.94      38.00 BB     
  5 Bason, Elizabeth I        10 SUNY-MA                39.62      38.37 BB     
  6 Wittorff, Reagan          10 BCY-MA                 41.13      39.12 BB     
  7 Katch, Lauren E           10 FSSC-MA                38.01      40.08 BB     
C - Division  
  1 Wineka, Maggie P          10 CYA-MA                 43.87      42.88 BB     
  2 Doss, Abigail P            9 SUNY-MA                   NT      46.97 C      
  3 Smith, Maddie A           10 FSSC-MA                43.47      47.08 C      
  4 Warfel, Ava E             10 FSSC-MA                   NT      47.28 C      
  5 Greenly, Hanah N          10 FSSC-MA                44.72      47.45 C      
  6 Chase, Mimi F             10 WSY SWIMMING-MA        49.38      49.85 C      
  7 VanScoten, Biz A          10 FSSC-MA                   NT      51.63 C      
  8 Buckwalter, Alison E      10 FSSC-MA                50.23      59.83 C      
 
Event 62  Men 9-10 50 Yard Butterfly
===============================================================================
                31.29  AAAA
                33.09  AAA
                34.89  AA
                36.69  A
                41.99  BB
                   --  C
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
A - Division  
  1 Sensenich, Colin D        10 FSSC-MA                33.24      33.48 AA     
  2 James, Ryan M              9 PACS-MA                34.94      33.50 AA     
BB - Division  
  1 Lance, Oliver P            9 FSSC-MA                40.96      34.29 AA     
  2 Liu, NingNing H           10 CVAC-MA                36.81      35.57 A      
  3 White, David              10 UN-MA                  38.44      38.36 BB     
  4 Katch, Bryce J            10 FSSC-MA                38.19      39.36 BB     
  5 Spahr, Riley R            10 WSY SWIMMING-MA        39.39      39.92 BB     
  6 Mills, Justin I           10 COLLEGIATE-MA          39.90      42.84 C      
C - Division  
  1 Kasian, Max M             10 COLLEGIATE-MA             NT      42.99 C      
  2 Pickering, Kyle K          9 WSY SWIMMING-MA        52.27      47.05 C      
  3 D'Souza, Shawn K          10 COLLEGIATE-MA             NT      55.44 C      
  4 Beck, Cody J               9 CYA-MA               1:01.74      59.48 C      
 
Event 63  Women 15 & Over 100 Yard Freestyle
===============================================================================
                53.19  AAAA
                55.69  AAA
                58.19  AA
              1:00.79  A
              1:05.79  BB
                   --  C
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
A - Division  
  1 Hoch, Madeline J          15 WSY SWIMMING-MA        50.96      52.64 AAAA   
                  25.44       52.64 (27.20)                                        
  2 Evans, Olivia H           15 RY-MA                  54.34      56.22 AA     
                  27.38       56.22 (28.84)                                        
  3 Griest, Emily K           15 FSSC-MA                58.29      56.90 AA     
                  27.49       56.90 (29.41)                                        
  4 Helsel, Caitlin M         15 WSY SWIMMING-MA        57.33      57.15 AA     
                  27.55       57.15 (29.60)                                        
  5 Shumaker, Emily A         17 BSAC-MA                56.52      57.54 AA     
                  27.73       57.54 (29.81)                                        
  6 Sheriff, Alana n          16 WSY SWIMMING-MA        57.10      57.91 AA     
                  27.83       57.91 (30.08)                                        
  7 Atwood, Julia K           16 WSY SWIMMING-MA        58.17      58.00 AA     
                  27.83       58.00 (30.17)                                        
  8 Lu, YangYang P            13 CVAC-MA                56.45      58.14        
                  28.12       58.14 (30.02)                                        
  9 Strahosky, Katherine      16 COLLEGIATE-MA          59.66      58.58 A      
                  28.01       58.58 (30.57)                                        
 10 Kraus, Courtney M         16 WSY SWIMMING-MA        59.01      59.28 A      
                  28.65       59.28 (30.63)                                        
 11 Stefan, Gwen M            17 SUNY-MA                57.18    1:00.60 A      
                  29.46     1:00.60 (31.14)                                        
 12 Miller, Katelyn E         15 WSY SWIMMING-MA        56.98    1:00.70 A      
                  29.01     1:00.70 (31.69)                                        
 13 DiFilippo, Nicole         15 SUNY-MA              1:00.64    1:01.17 BB     
                  30.06     1:01.17 (31.11)                                        
 14 Miller, Rebecca I         15 WSY SWIMMING-MA        58.85    1:01.19 BB     
                  29.19     1:01.19 (32.00)                                        
 15 Maxwell, Emily A          15 SUNY-MA                56.04    1:01.54 BB     
                  28.60     1:01.54 (32.94)                                        
 16 Dengler, Caroline R       15 WSY SWIMMING-MA        57.05    1:01.71 BB     
                  29.27     1:01.71 (32.44)                                        
BB - Division  
  1 Schouten, Madeline H      15 FSSC-MA              1:00.91      59.67 A      
                  28.75       59.67 (30.92)                                        
  2 McCauslin, Taylor E       15 WSY SWIMMING-MA      1:03.41    1:02.39 BB     
                  30.15     1:02.39 (32.24)                                        
  3 Rukstalis, Mae E          17 SUNY-MA              1:03.19    1:03.89 BB     
                  31.09     1:03.89 (32.80)                                        
  4 Skiptunas, Kate           14 RY-MA                1:03.12    1:04.00        
                  30.45     1:04.00 (33.55)                                        
  5 Luckenbaugh, Madison      15 CYA-MA               1:03.75    1:04.44 BB     
                  30.65     1:04.44 (33.79)                                        
  6 Wulfers, Maria O          15 ACWS SWIMMING-MA     1:02.98    1:05.60 BB     
                  31.98     1:05.60 (33.62)                                        
C - Division  
  1 Arganbright, Jade C       15 UN-MA                     NT      57.95 AA     
                  28.07       57.95 (29.88)                                        
  2 Doyle, Hailey             16 RY-MA                     NT      58.63 A      
                  28.54       58.63 (30.09)                                        
  3 Lelinski, Katie F         17 UN-MA                     NT      59.11 A      
                  28.18       59.11 (30.93)                                        
  4 Mallams, Emilee N         18 SUNY-MA                   NT    1:01.17 BB     
                  29.03     1:01.17 (32.14)                                        
  5 Sleinkofer, Amanda M      16 RY-MA                1:07.55    1:05.51 BB     
                  32.16     1:05.51 (33.35)                                        
  6 Kerchner, Shannen N       15 CYA-MA               1:07.51    1:06.94 C      
                  31.69     1:06.94 (35.25)                                        
  7 Houghton, Alison B        15 MARA-MA                   NT    1:07.11 C      
                  32.00     1:07.11 (35.11)                                        
 
Event 64  Men 15 & Over 100 Yard Freestyle
===============================================================================
                48.29  AAAA
                50.59  AAA
                52.89  AA
                55.19  A
                59.79  BB
                   --  C
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
A - Division  
  1 Stewart, Justin J         17 WSY SWIMMING-MA        46.94      47.40 AAAA   
                  22.97       47.40 (24.43)                                        
  2 Bomberger, Dain A         17 FSSC-MA                47.85      48.04 AAAA   
                  22.88       48.04 (25.16)                                        
  3 Martin, Sawyer            17 RY-MA                  48.89      48.76 AAA    
                  23.46       48.76 (25.30)                                        
  4 Wenner, Seth R            15 WSY SWIMMING-MA        49.74      50.32 AAA    
                  23.75       50.32 (26.57)                                        
  5 Metzger, Logan C          17 SUNY-MA                49.42      50.37 AAA    
                  24.18       50.37 (26.19)                                        
  6 Metz, Jordan M            16 UN-MA                  50.63      50.65 AA     
                  24.19       50.65 (26.46)                                        
  7 Ashton, Paul M            18 FSSC-MA                54.54      51.49 AA     
                  25.09       51.49 (26.40)                                        
  8 Zelko, Austin S           16 UN-MA                  52.91      51.63 AA     
                  24.36       51.63 (27.27)                                        
  9 Jumper, Benjamin L        17 WSY SWIMMING-MA        48.33      51.81 AA     
                  25.02       51.81 (26.79)                                        
 10 Linder, Sam O             16 WSY SWIMMING-MA        52.08      51.88 AA     
                  25.13       51.88 (26.75)                                        
 11 Zartman, Jonathan B       15 FSSC-MA                53.05      52.00 AA     
                  25.09       52.00 (26.91)                                        
 12 Haney, Zack A             17 SUNY-MA                49.81      52.26 AA     
                  25.32       52.26 (26.94)                                        
 13 Davis, Cole A             15 WSY SWIMMING-MA        52.38      52.87 AA     
                  25.55       52.87 (27.32)                                        
 14 Horton, David R           16 WSY SWIMMING-MA        52.29      53.00 A      
                  25.05       53.00 (27.95)                                        
 15 Fisher, Evan S            17 CYA-MA                 51.92      53.28 A      
                  25.16       53.28 (28.12)                                        
 16 Seitz, Nathan N           16 WSY SWIMMING-MA        53.36      54.02 A      
                  25.13       54.02 (28.89)                                        
 17 Thatcher, Michael T       17 WSY SWIMMING-MA        52.35      54.36 A      
                  25.86       54.36 (28.50)                                        
 18 LaCroce, Michael V        17 WSY SWIMMING-MA        53.90      55.04 A      
                  26.47       55.04 (28.57)                                        
BB - Division  
  1 Beard, Nicholas B         15 FSSC-MA                56.62      55.33 BB     
                  26.34       55.33 (28.99)                                        
  2 Mitchell, Shane A         18 WSY SWIMMING-MA        55.96      55.89 BB     
                  26.61       55.89 (29.28)                                        
  3 Jenkins, Jacob L          15 WSY SWIMMING-MA        55.79      55.99 BB     
                  26.77       55.99 (29.22)                                        
  4 Bragg, William C          15 FSC-MA                 58.48      58.73 BB     
                  28.30       58.73 (30.43)                                        
  5 Schriner, Doug N          15 ACWS SWIMMING-MA       58.60      58.79 BB     
                  28.41       58.79 (30.38)                                        
C - Division  
  1 Karper, Austin D          17 WSY SWIMMING-MA           NT      52.31 AA     
                  24.84       52.31 (27.47)                                        
  2 Schin, Adam W             17 WSY SWIMMING-MA           NT      56.10 BB     
                  27.18       56.10 (28.92)                                        
  3 Sheaffer, Conner L        17 WSY SWIMMING-MA      1:00.66    1:01.82 C      
                  29.71     1:01.82 (32.11)                                        
  4 Snook, Jake A             16 CYA-MA               1:00.73    1:02.21 C      
                  30.45     1:02.21 (31.76)                                        
 
Event 65  Women 9-10 100 Yard IM
===============================================================================
              1:11.49  AAAA
              1:15.19  AAA
              1:18.89  AA
              1:22.59  A
              1:33.79  BB
                   --  C
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
A - Division  
  1 Oberholtzer, Katie R      10 FSSC-MA              1:20.59    1:21.28 A      
                  39.00     1:21.28 (42.28)                                        
  2 Oberholtzer, Emma C        9 FSSC-MA              1:21.53    1:21.65 A      
                  39.24     1:21.65 (42.41)                                        
  3 Ober, Lauryn A            10 FSSC-MA              1:19.65    1:21.90 A      
                  42.43     1:21.90 (39.47)                                        
  4 Kline, Vyktoria N         10 WSY SWIMMING-MA      1:19.64    1:23.45 BB     
                  39.44     1:23.45 (44.01)                                        
BB - Division  
  1 Fry, Kylie                10 RY-MA                1:26.47    1:21.33 A      
                  39.07     1:21.33 (42.26)                                        
  2 Gring, Cameron             9 RY-MA                1:23.97    1:21.58 A      
                  38.03     1:21.58 (43.55)                                        
  3 Byler, Emily F            10 FSC-MA               1:29.70    1:29.68 BB     
                  44.11     1:29.68 (45.57)                                        
  4 Katch, Lauren E           10 FSSC-MA              1:33.12    1:30.58 BB     
                  41.36     1:30.58 (49.22)                                        
  5 Chase, Mimi F             10 WSY SWIMMING-MA      1:31.67    1:36.10 C      
                  45.04     1:36.10 (51.06)                                        
C - Division  
  1 Shay, Brianna A           10 FSC-MA               1:35.06    1:27.15 BB     
                  39.34     1:27.15 (47.81)                                        
  2 Wittorff, Reagan          10 BCY-MA                    NT    1:27.57 BB     
                  40.44     1:27.57 (47.13)                                        
  3 Shaffer, Alexis N         10 BSAC-MA                   NT    1:29.36 BB     
                  43.47     1:29.36 (45.89)                                        
  4 Wineka, Maggie P          10 CYA-MA               1:34.46    1:32.83 BB     
                  43.05     1:32.83 (49.78)                                        
  5 Lee, Nicole A              9 WSY SWIMMING-MA      1:36.96    1:35.11 C      
                  43.60     1:35.11 (51.51)                                        
  6 Doss, Abigail P            9 SUNY-MA                   NT    1:35.39 C      
                  44.85     1:35.39 (50.54)                                        
  7 Smith, Maddie A           10 FSSC-MA                   NT    1:37.82 C      
                  45.67     1:37.82 (52.15)                                        
  8 Greenly, Hanah N          10 FSSC-MA              1:49.01    1:38.92 C      
                  45.49     1:38.92 (53.43)                                        
  9 Warfel, Ava E             10 FSSC-MA                   NT    1:40.07 C      
                  40.48     1:40.07 (59.59)                                        
 10 Michaels, Lauren K         9 SUNY-MA                   NT    1:42.15 C      
                  46.09     1:42.15 (56.06)                                        
 11 Averill, Karli J           9 COLLEGIATE-MA        1:39.58    1:42.72 C      
                  48.77     1:42.72 (53.95)                                        
 12 Shaub, Erica               9 MARA-MA                   NT    1:46.74 C      
                  51.34     1:46.74 (55.40)                                        
 13 VanScoten, Biz A          10 FSSC-MA                   NT    1:48.46 C      
                  49.18     1:48.46 (59.28)                                        
 14 Valudes, Elizabeth A       9 FSSC-MA                   NT    1:50.33 C      
                  51.44     1:50.33 (58.89)                                        
 15 Buckwalter, Alison E      10 FSSC-MA              1:59.27    1:54.83 C      
                  51.96   1:54.83 (1:02.87)                                        
 -- Scalese, Charlotte M      10 CYA-MA               1:39.07         DQ        
      32 Not on back off wall - back
                  44.02          DQ (51.83)                                        
 
Event 66  Men 9-10 100 Yard IM
===============================================================================
              1:10.89  AAAA
              1:14.29  AAA
              1:17.69  AA
              1:21.09  A
              1:31.19  BB
                   --  C
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
BB - Division  
  1 James, Ryan M              9 PACS-MA              1:22.99    1:19.10 A      
                  34.16     1:19.10 (44.94)                                        
  2 Lance, Oliver P            9 FSSC-MA              1:29.80    1:19.52 A      
                  37.35     1:19.52 (42.17)                                        
  3 Sensenich, Colin D        10 FSSC-MA              1:26.57    1:20.29 A      
                  37.03     1:20.29 (43.26)                                        
  4 Liu, NingNing H           10 CVAC-MA              1:27.36    1:20.79 A      
                  36.35     1:20.79 (44.44)                                        
  5 Spahr, Riley R            10 WSY SWIMMING-MA      1:24.22    1:25.06 BB     
                  40.61     1:25.06 (44.45)                                        
  6 White, David              10 UN-MA                1:26.46    1:27.75 BB     
                  40.98     1:27.75 (46.77)                                        
  7 Montisano, Marcus W       10 COLLEGIATE-MA        1:30.67    1:28.76 BB     
                  42.16     1:28.76 (46.60)                                        
  8 Ruby, Collin D             9 HAY-MA               1:25.90    1:29.70 BB     
                  41.79     1:29.70 (47.91)                                        
  9 Tanguay, Joseph R         10 WSY SWIMMING-MA      1:29.85    1:39.92 C      
                  47.68     1:39.92 (52.24)                                        
C - Division  
  1 Ciavarella, Mike M        11 ACWS SWIMMING-MA     1:34.72    1:28.32        
                  40.93     1:28.32 (47.39)                                        
  2 Katch, Bryce J            10 FSSC-MA              1:31.78    1:29.92 BB     
                  41.85     1:29.92 (48.07)                                        
  3 Skiles, Logan G            9 WSY SWIMMING-MA      1:33.52    1:31.91 C      
                  12.60   1:31.91 (1:19.31)                                        
  4 Kasian, Max M             10 COLLEGIATE-MA             NT    1:32.81 C      
                  46.28     1:32.81 (46.53)                                        
  5 O'Neill, Patrick S         9 CYA-MA               1:32.12    1:33.96 C      
                  42.52     1:33.96 (51.44)                                        
  6 D'Souza, Shawn K          10 COLLEGIATE-MA             NT    1:40.83 C      
                  47.53     1:40.83 (53.30)                                        
 
Event 67  Women 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
                25.99  AAAA
                27.09  AAA
                28.29  AA
                29.49  A
                31.89  BB
                   --  C
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
A - Division  
  1 Shaffer, Autumn           12 RY-MA                  27.02      26.11 AAA    
  2 Cornell, Emily B          12 BCY-MA                 26.55      26.45 AAA    
  3 Luft, Becca E             12 WSY SWIMMING-MA        27.59      26.66 AAA    
  4 Leisher, Ashley J         12 UN-MA                  27.63      27.32 AA     
  5 Gingerich, Marisa H       11 CYA-MA                 27.95      27.49 AA     
  6 Szajnuk, Kimmi A          12 WSY SWIMMING-MA        28.68      28.04 AA     
  7 Schouten, Emma G          12 FSSC-MA                28.64      28.30 A      
  8 Nally, Meredith           12 RY-MA                  28.30      28.32 A      
  9 Wallech, Morgan N         12 UN-MA                  28.65      29.13 A      
 10 Amber-Messick, Sidney A   12 BCY-MA                 29.04      29.36 A      
BB - Division  
  1 Weeden, Caitlynn R        12 WSY SWIMMING-MA        29.70      28.97 A      
  2 Ripley, Madison P         12 UN-MA                  30.93      29.04 A      
  3 Lance, Anna A             11 FSSC-MA                30.63      29.23 A      
  4 Close, Vivian G           11 UN-MA                  30.25      29.29 A      
  5 Margraf, Jesse P          11 WSY SWIMMING-MA        29.86      29.31 A      
  6 Burkholder, Alexis T      12 UN-MA                  29.70      29.47 A      
  7 Rowe, Jordyn L            12 FSSC-MA                30.38      29.48 A      
  8 Sears, Katherine L        12 BCY-MA                 30.49      29.70 BB     
  9 Seidt, Jocelyn            12 RY-MA                  30.17      29.91 BB     
 10 Sekerak, Cassandra R      11 CVAC-MA                30.51      29.96 BB     
 11 McCracken, Delaney e      12 WSY SWIMMING-MA        30.47      29.99 BB     
 12 Hills, Caroline T         12 ACWS SWIMMING-MA       31.25      30.02 BB     
 13 Yeager, Rachel E          11 UN-MA                  31.13      30.07 BB     
 14 Waughen, Amy E            11 UN-MA                  31.34      30.08 BB     
 15 Cunningham, Olivia A      12 WSY SWIMMING-MA        31.04      30.25 BB     
 16 DiCarlo, Maya F           12 WSY SWIMMING-MA        31.23      31.11 BB     
 17 Dodd, Sarah M             11 CYA-MA                 30.82      31.82 BB     
C - Division  
  1 Bieber, Brianna           11 RY-MA                     NT      29.50 BB     
  2 Hess, Annie E             12 FSSC-MA                33.29      30.19 BB     
  3 Sturla, Haley E           12 FSSC-MA                33.03      30.44 BB     
  4 Elgin, Maggie             12 RY-MA                     NT      31.00 BB     
  5 Zelko, Amber J            12 UN-MA                  32.89      31.43 BB     
  6 Hunt, Megan T             11 WSY SWIMMING-MA        32.79      31.48 BB     
  7 Hudak, Kaitlin M          11 COLLEGIATE-MA          32.27      31.58 BB     
  8 Thrush, Emily M           12 BSAC-MA                32.87      31.60 BB     
  9 Durantine, Emma L         11 UN-MA                  35.76      31.75 BB     
 10 Hoffman, Caroline A       11 UN-MA                  32.90      32.32 C      
 11 Harris, Sarah             11 BCY-MA                 34.73      33.59 C      
 12 Gagliardi, Madison E      12 BCY-MA                 34.21      34.22 C      
 13 Lammando, Kathryn J       11 UN-MA                  35.01      34.52 C      
 14 Nissley, Amber R          12 FSSC-MA                34.96      34.69 C      
 15 Abraham, Carlie           11 RY-MA                  37.59      34.90 C      
 16 Collare, Celine E         12 BSAC-MA                36.01      37.21 C      
 -- Monger, Karli S           11 FSSC-MA                34.27         DQ        
      60 False start
 
Event 68  Men 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
                25.09  AAAA
                26.19  AAA
                27.39  AA
                28.59  A
                30.99  BB
                   --  C
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
A - Division  
  1 Malafronte, Joseph R      12 SUNY-MA                25.95      24.81 AAAA   
  2 Lauer, Austin G           12 UN-MA                  26.44      25.66 AAA    
  3 Griest, Tim D             12 FSSC-MA                27.85      27.12 AA     
  4 Apa, Alex M               11 WSY SWIMMING-MA        27.27      27.13 AA     
  5 Goodman, max              11 ALBRIGHT-MA            27.76      28.14 A      
  6 Mata, Jonathan T          11 UN-MA                  27.99      28.76 BB     
BB - Division  
  1 Zappe, Matt C             12 UN-MA                  29.21      27.23 AA     
  2 Furcon, Drew A            12 BCY-MA                 28.97      27.36 AA     
  3 Averill, Ricky P          12 COLLEGIATE-MA          29.12      28.18 A      
  4 Pompei, Alexander J       12 UN-MA                  28.90      28.19 A      
  5 Manning, Padraic J        12 WSY SWIMMING-MA        29.30      28.47 A      
  6 Schroeder, Liam C         12 BCY-MA                 29.57      28.55 A      
  7 Bloom, Nicholas P         12 UN-MA                  28.90      28.63 BB     
  8 Monger, Isaiah S          12 FSSC-MA                29.24      28.72 BB     
  9 Shutt, Kyle W             12 SUNY-MA                30.06      29.65 BB     
  9 Anderson, Jarod T         11 WSY SWIMMING-MA        30.73      29.65 BB     
 11 Cicala, Gabe D            11 FSSC-MA                29.56      29.93 BB     
 12 Walter, Christopher N     11 UN-MA                  29.89      29.94 BB     
C - Division  
  1 Wen, Shuyang              12 RY-MA                     NT      25.44 AAA    
  2 Paynter, Christopher M    12 UN-MA                     NT      26.83 AA     
  3 Yohe, Joshua S            12 UN-MA                     NT      28.01 A      
  4 Fry, Jace D               11 UN-MA                     NT      28.65 BB     
  5 Saracina, James B         12 BSAC-MA                31.98      29.65 BB     
  6 Chenot, Devon C           11 UN-MA                  38.93      30.76 BB     
  7 Pickering, Quinn K        11 WSY SWIMMING-MA        31.39      30.90 BB     
  8 Hartzell, Will D          12 CYA-MA                 32.24      31.43 C      
  9 Monroig, Nico R           11 SUNY-MA                31.72      32.00 C      
 10 Beard, Nathaniel L        12 FSSC-MA                33.19      32.55 C      
 11 Dengler, Jack T           11 WSY SWIMMING-MA        32.17      33.10 C      
 12 Close, Liam P             11 UN-MA                  34.85      33.27 C      
 13 Skiptunas, Charles        12 RY-MA                  33.05      33.56 C      
 
Event 69  Women 13-14 100 Yard Freestyle
===============================================================================
                54.39  AAAA
                56.99  AAA
                59.59  AA
              1:02.19  A
              1:07.39  BB
                   --  C
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
A - Division  
  1 Shirtliff, Samantha L     14 WSY SWIMMING-MA        54.41      54.49 AAA    
                  26.20       54.49 (28.29)                                        
  2 Wingert, Katie P          14 UN-MA                  56.86      56.50 AAA    
                  27.55       56.50 (28.95)                                        
  3 Metz, Kylee E             14 UN-MA                  56.48      56.67 AAA    
                  27.10       56.67 (29.57)                                        
  4 Marino, Sam               13 RY-MA                  57.91      57.08 AA     
                  27.56       57.08 (29.52)                                        
  5 Mortell, Sabrina S        14 WSY SWIMMING-MA      1:00.93      57.82 AA     
                  28.33       57.82 (29.49)                                        
  6 Sinclair, Olivia A        14 WSY SWIMMING-MA        59.33      58.26 AA     
                  27.92       58.26 (30.34)                                        
  7 Cossitor, Kate            14 RY-MA                  59.41      58.78 AA     
                  28.42       58.78 (30.36)                                        
  8 Foltz, Ashley A           14 WSY SWIMMING-MA        59.52      58.96 AA     
                  28.37       58.96 (30.59)                                        
  9 Haney, Morgan C           14 FSSC-MA              1:00.03      58.99 AA     
                  28.30       58.99 (30.69)                                        
 10 Foley, Caitlin M          13 SUNY-MA              1:00.35      59.01 AA     
                  28.59       59.01 (30.42)                                        
 11 Dilks, Erica              14 RY-MA                  59.67      59.13 AA     
                  28.34       59.13 (30.79)                                        
 12 Metz, Karlee N            13 UN-MA                1:00.75      59.58 AA     
                  28.77       59.58 (30.81)                                        
 13 Reznitchenko, Inna V      13 WSY SWIMMING-MA      1:01.85      59.95 A      
                  28.77       59.95 (31.18)                                        
 14 Evans, Sidney             13 RY-MA                1:01.02    1:00.02 A      
                  28.72     1:00.02 (31.30)                                        
 15 Blake, Macy E             13 UN-MA                  58.21    1:00.14 A      
                  28.60     1:00.14 (31.54)                                        
 16 Vaughn, Haley R           14 WSY SWIMMING-MA      1:01.04    1:00.76 A      
                  28.96     1:00.76 (31.80)                                        
 17 Migatulski, Elizabeth J   14 WSY SWIMMING-MA        59.80    1:00.99 A      
                  28.85     1:00.99 (32.14)                                        
 18 Bani, Veronica J          13 WSY SWIMMING-MA      1:01.10    1:01.09 A      
                  29.32     1:01.09 (31.77)                                        
 19 Jenkins, Emily E          13 WSY SWIMMING-MA      1:02.04    1:01.94 A      
                  29.99     1:01.94 (31.95)                                        
BB - Division  
  1 Beltrandi, Kyra L         13 WSY SWIMMING-MA      1:02.53    1:01.14 A      
                  29.35     1:01.14 (31.79)                                        
  2 Nolter, Kathryn R         13 SUNY-MA              1:03.70    1:01.43 A      
                  29.16     1:01.43 (32.27)                                        
  3 Burgess, Theresa M        14 CYA-MA               1:03.21    1:02.04 A      
                  29.72     1:02.04 (32.32)                                        
  4 Weeks, Danielle M         13 CYA-MA               1:04.22    1:02.89 BB     
                  29.77     1:02.89 (33.12)                                        
  5 Abraham, Nicki            13 RY-MA                1:05.09    1:02.99 BB     
                  30.46     1:02.99 (32.53)                                        
  6 Lyter, Kelsey J           13 FSC-MA               1:06.64    1:03.78 BB     
                  30.66     1:03.78 (33.12)                                        
  7 Comitale, Ellen E         14 WSY SWIMMING-MA      1:04.38    1:04.39 BB     
                  29.98     1:04.39 (34.41)                                        
  8 Sweigart, Shanna J        13 FSC-MA               1:04.44    1:05.05 BB     
                  31.09     1:05.05 (33.96)                                        
  9 Giordani, Lauren          14 SUNY-MA              1:03.10    1:05.19 BB     
                  31.82     1:05.19 (33.37)                                        
 10 Crownover, Hayley M       14 WSY SWIMMING-MA      1:05.01    1:05.27 BB     
                  31.28     1:05.27 (33.99)                                        
 11 Clauser, Beth L           13 HAY-MA               1:04.57    1:06.88 BB     
                  31.86     1:06.88 (35.02)                                        
 12 Walter, Bethany L         13 UN-MA                1:06.50    1:07.23 BB     
                  31.91     1:07.23 (35.32)                                        
 13 Kenee, Emma B             13 WSY SWIMMING-MA      1:06.17    1:09.92 C      
                  32.16     1:09.92 (37.76)                                        
 14 Merlo, Serena A           13 UN-MA                1:07.23    1:10.36 C      
                  33.64     1:10.36 (36.72)                                        
C - Division  
  1 Koons, Claire E           13 UN-MA                     NT      59.84 A      
                  28.64       59.84 (31.20)                                        
  2 Lesniak, Courtenay A      14 UN-MA                1:08.76    1:05.65 BB     
                  31.73     1:05.65 (33.92)                                        
  3 Hartzell, Brooke A        14 CYA-MA               1:07.96    1:05.82 BB     
                  31.43     1:05.82 (34.39)                                        
  4 Gray, Michelle E          14 FSSC-MA              1:07.75    1:07.32 BB     
                  32.00     1:07.32 (35.32)                                        
  5 Devine, Kara M            13 SUNY-MA              1:13.07    1:07.64 C      
                  32.33     1:07.64 (35.31)                                        
  6 Vickery, Laci R           13 UN-MA                     NT    1:08.00 C      
                  32.93     1:08.00 (35.07)                                        
  7 Eby, Rachel M             11 WSY SWIMMING-MA      1:08.27    1:08.18        
                  32.80     1:08.18 (35.38)                                        
  8 Kowalski, Megan           13 BCY-MA               1:12.50    1:08.23 C      
                  31.67     1:08.23 (36.56)                                        
  9 Paulauskas, Stephanie A   13 WSY SWIMMING-MA      1:08.83    1:09.05 C      
                  33.39     1:09.05 (35.66)                                        
 10 Powers, Alanna E          13 COLLEGIATE-MA        1:09.76    1:09.08 C      
                  33.57     1:09.08 (35.51)                                        
 11 Devine, Erin G            13 SUNY-MA              1:16.81    1:11.61 C      
                  33.83     1:11.61 (37.78)                                        
 12 Fisher, Erin N            13 COLLEGIATE-MA        1:13.37    1:12.19 C      
                  34.03     1:12.19 (38.16)                                        
 13 Colden, Timia N           14 UN-MA                     NT    1:13.15 C      
                  34.80     1:13.15 (38.35)                                        
 14 Waughen, Kelsey E         13 UN-MA                     NT    1:20.57 C      
                1:20.66         1:20.57 ( )                                        
 
Event 70  Men 13-14 100 Yard Freestyle
===============================================================================
                50.29  AAAA
                52.69  AAA
                55.09  AA
                57.39  A
              1:02.19  BB
                   --  C
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
A - Division  
  1 Mitchell, Justin S        14 FSSC-MA                53.91      52.48 AAA    
                  25.42       52.48 (27.06)                                        
  2 Apa, Sam S                14 WSY SWIMMING-MA        52.73      52.87 AA     
                  25.14       52.87 (27.73)                                        
  3 Tanguay, Henry L          14 WSY SWIMMING-MA        55.35      53.85 AA     
                  25.60       53.85 (28.25)                                        
  4 Handley, Liam J           14 WSY SWIMMING-MA        55.41      53.97 AA     
                  26.20       53.97 (27.77)                                        
  5 Tate, Mason S             14 WSY SWIMMING-MA        55.52      54.67 AA     
                  26.27       54.67 (28.40)                                        
  6 Groff, Trent D            13 RY-MA                  56.14      55.50 A      
                  26.79       55.50 (28.71)                                        
  7 Johnston, Ben M           13 WSY SWIMMING-MA        56.09      55.59 A      
                  26.81       55.59 (28.78)                                        
 -- Leskowicz, Daniel R       14 UN-MA                  56.53         DQ        
      60 False start
                  27.14          DQ (29.19)                                        
BB - Division  
  1 Lauer, Zachary A          14 UN-MA                  57.96      55.45 A      
                  27.17       55.45 (28.28)                                        
  2 Perkowski, Evan A         14 UN-MA                  58.81      56.45 A      
                  27.76       56.45 (28.69)                                        
  3 Pompei, Anthony L         14 UN-MA                  59.08      56.69 A      
                  26.77       56.69 (29.92)                                        
  4 Cicala, Christopher D     13 FSSC-MA                59.91      57.79 BB     
                  28.04       57.79 (29.75)                                        
  5 Mellinger, Marco          13 UN-MA                  59.15      57.99 BB     
                  27.52       57.99 (30.47)                                        
  6 Barreto, Matthew          13 RY-MA                1:01.65      58.02 BB     
                  28.14       58.02 (29.88)                                        
  7 Handley, Keenan L         13 WSY SWIMMING-MA        59.77      58.84 BB     
                  28.73       58.84 (30.11)                                        
  7 Wrightstone, Chris J      14 ACWS SWIMMING-MA       58.01      58.84 BB     
                  28.13       58.84 (30.71)                                        
  9 Wendt, Corey J            14 CYA-MA                 59.58      59.07 BB     
                  28.59       59.07 (30.48)                                        
 10 Haywood, Lucas E          13 COLLEGIATE-MA          59.90      59.41 BB     
                  28.55       59.41 (30.86)                                        
 11 Reinoehl, Parker          14 RY-MA                  58.22      59.88 BB     
                  28.33       59.88 (31.55)                                        
C - Division  
  1 Shubert, Mitchell J       14 SUNY-MA              1:06.91      54.71 AA     
                  26.19       54.71 (28.52)                                        
  2 Ruth, Zachary M           13 UN-MA                     NT      58.26 BB     
                  28.11       58.26 (30.15)                                        
  3 Shapiro, Adon L           14 SUNY-MA              1:08.32      58.94 BB     
                  28.24       58.94 (30.70)                                        
  4 Lance, Jack H             13 FSSC-MA              1:03.73    1:00.30 BB     
                  29.26     1:00.30 (31.04)                                        
  5 Heckel, David G           13 FSSC-MA              1:04.43    1:04.21 C      
                  30.90     1:04.21 (33.31)                                        
  6 Koller, Jonny C           14 FSC-MA               1:06.84    1:04.96 C      
                  30.87     1:04.96 (34.09)                                        
  7 Dunkelberger, David E     14 BSAC-MA              1:08.47    1:05.50 C      
                  30.58     1:05.50 (34.92)                                        
  8 Harpel, Ian J             13 FSSC-MA              1:09.75    1:06.68 C      
                  30.89     1:06.68 (35.79)                                        
  9 Staniszewski, Matthew     13 BCY-MA               1:08.97    1:09.23 C      
                  33.32     1:09.23 (35.91)                                        
 10 Frizen, Aleksandr         14 RY-MA                1:14.30    1:10.55 C      
                  32.69     1:10.55 (37.86)                                        
 11 Boldaz, Austin E          13 BCY-MA               1:22.84    1:22.22 C      
                  38.11     1:22.22 (44.11)                                        
 
Event 71  Women 11-12 100 Yard Backstroke
===============================================================================
              1:03.79  AAAA
              1:07.29  AAA
              1:10.69  AA
              1:14.19  A
              1:21.09  BB
                   --  C
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
A - Division  
  1 Cornell, Emily B          12 BCY-MA               1:01.32    1:01.06 AAAA   
                  29.57     1:01.06 (31.49)                                        
  2 Shaffer, Autumn           12 RY-MA                1:07.96    1:06.29 AAA    
                  31.95     1:06.29 (34.34)                                        
BB - Division  
  1 Szajnuk, Kimmi A          12 WSY SWIMMING-MA      1:15.49    1:13.38 A      
                  36.02     1:13.38 (37.36)                                        
  2 Margraf, Jesse P          11 WSY SWIMMING-MA      1:15.78    1:13.91 A      
                  36.08     1:13.91 (37.83)                                        
  3 Turner, Samantha          11 RY-MA                1:18.12    1:14.93 BB     
                  37.16     1:14.93 (37.77)                                        
  4 Seidt, Jocelyn            12 RY-MA                1:17.59    1:15.79 BB     
                  37.19     1:15.79 (38.60)                                        
  5 Hess, Annie E             12 FSSC-MA              1:17.92    1:16.04 BB     
                  35.91     1:16.04 (40.13)                                        
  6 Burkholder, Alexis T      12 UN-MA                1:14.98    1:16.27 BB     
                  38.61     1:16.27 (37.66)                                        
  7 Schouten, Emma G          12 FSSC-MA              1:20.83    1:16.42 BB     
                  37.73     1:16.42 (38.69)                                        
  8 Lance, Anna A             11 FSSC-MA              1:19.68    1:17.01 BB     
                  37.74     1:17.01 (39.27)                                        
  9 Macdougall, Larissa M     11 WSY SWIMMING-MA      1:20.46    1:18.66 BB     
                1:18.68         1:18.66 ( )                                        
 10 Dodd, Sarah M             11 CYA-MA               1:19.68    1:21.14 C      
                  40.04     1:21.14 (41.10)                                        
 -- Amber-Messick, Sidney A   12 BCY-MA               1:14.62         DQ        
      36 Compeletely submerged prior to turn or finish
                  34.79          DQ (37.74)                                        
C - Division  
  1 DiCarlo, Maya F           12 WSY SWIMMING-MA           NT    1:14.31 BB     
                  35.72     1:14.31 (38.59)                                        
  2 Weeden, Caitlynn R        12 WSY SWIMMING-MA           NT    1:18.05 BB     
                  38.08     1:18.05 (39.97)                                        
  3 Robinson, Colette O       12 UN-MA                     NT    1:19.17 BB     
                  38.25     1:19.17 (40.92)                                        
  4 Rowe, Jordyn L            12 FSSC-MA              1:21.58    1:20.60 BB     
                  38.00     1:20.60 (42.60)                                        
  5 Zelko, Amber J            12 UN-MA                1:26.32    1:20.71 BB     
                  39.35     1:20.71 (41.36)                                        
  6 Thrush, Emily M           12 BSAC-MA                   NT    1:21.40 C      
                  39.75     1:21.40 (41.65)                                        
  7 Lammando, Kathryn J       11 UN-MA                1:33.24    1:22.79 C      
                  40.39     1:22.79 (42.40)                                        
  8 Sturla, Haley E           12 FSSC-MA                   NT    1:23.72 C      
                  40.26     1:23.72 (43.46)                                        
  9 Hoffman, Caroline A       11 UN-MA                     NT    1:24.19 C      
                1:24.26         1:24.19 ( )                                        
 10 Nissley, Amber R          12 FSSC-MA              1:37.43    1:24.87 C      
                  41.87     1:24.87 (43.00)                                        
 11 Eby, Rachel M             11 WSY SWIMMING-MA      1:31.69    1:25.48 C      
                  42.73     1:25.48 (42.75)                                        
 12 Collare, Celine E         12 BSAC-MA              1:40.06    1:34.71 C      
                  45.57     1:34.71 (49.14)                                        
 -- Monger, Karli S           11 FSSC-MA              1:24.65         DQ        
      34 Delay initiating turn after past vertical
                  42.19          DQ (45.59)                                        
 -- St Clair, Samantha K      11 UN-MA                     NT         DQ        
      34 Delay initiating turn after past vertical
                  36.99          DQ (40.23)                                        
 
Event 72  Men 11-12 100 Yard Backstroke
===============================================================================
              1:02.19  AAAA
              1:05.59  AAA
              1:08.89  AA
              1:12.29  A
              1:19.09  BB
                   --  C
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
A - Division  
  1 Malafronte, Joseph R      12 SUNY-MA              1:09.94    1:05.49 AAA    
                  32.45     1:05.49 (33.04)                                        
  2 Lauer, Austin G           12 UN-MA                1:08.32    1:07.23 AA     
                  32.41     1:07.23 (34.82)                                        
BB - Division  
  1 Zappe, Matt C             12 UN-MA                1:14.08    1:09.19 A      
                  33.84     1:09.19 (35.35)                                        
  2 Schroeder, Liam C         12 BCY-MA               1:15.84    1:11.75 A      
                  35.29     1:11.75 (36.46)                                        
  3 Bloom, Nicholas P         12 UN-MA                1:13.32    1:12.26 A      
                  35.93     1:12.26 (36.33)                                        
  4 Goodman, max              11 ALBRIGHT-MA          1:14.19    1:12.93 BB     
                  35.17     1:12.93 (37.76)                                        
  5 Walter, Christopher N     11 UN-MA                1:15.91    1:13.33 BB     
                  35.75     1:13.33 (37.58)                                        
  6 Averill, Ricky P          12 COLLEGIATE-MA        1:14.28    1:13.34 BB     
                  36.46     1:13.34 (36.88)                                        
  7 Monger, Isaiah S          12 FSSC-MA              1:15.93    1:16.88 BB     
                  37.20     1:16.88 (39.68)                                        
  7 Cicala, Gabe D            11 FSSC-MA              1:17.08    1:16.88 BB     
                  36.53     1:16.88 (40.35)                                        
 -- Hartzell, Will D          12 CYA-MA               1:16.30         DQ        
      34 Delay initiating turn after past vertical
                  35.61          DQ (38.64)                                        
C - Division  
  1 Wen, Shuyang              12 RY-MA                     NT    1:10.18 A      
                  34.45     1:10.18 (35.73)                                        
  2 Jones, Daniel A           12 WSY SWIMMING-MA           NT    1:11.14 A      
                  34.20     1:11.14 (36.94)                                        
  3 Griest, Tim D             12 FSSC-MA              1:20.01    1:11.66 A      
                  34.36     1:11.66 (37.30)                                        
  4 Furcon, Drew A            12 BCY-MA                    NT    1:12.48 BB     
                  36.10     1:12.48 (36.38)                                        
  5 Yohe, Joshua S            12 UN-MA                     NT    1:13.18 BB     
                  35.82     1:13.18 (37.36)                                        
  6 Mata, Jonathan T          11 UN-MA                1:19.55    1:15.25 BB     
                  36.60     1:15.25 (38.65)                                        
  7 Skiptunas, Charles        12 RY-MA                1:20.31    1:19.01 BB     
                  39.20     1:19.01 (39.81)                                        
  8 Saracina, James B         12 BSAC-MA              1:32.19    1:19.09 BB     
                  37.31     1:19.09 (41.78)                                        
  9 Monroig, Nico R           11 SUNY-MA                   NT    1:23.49 C      
                  41.08     1:23.49 (42.41)                                        
 10 Leavy, James J            12 SUNY-MA                   NT    1:24.40 C      
                  40.29     1:24.40 (44.11)                                        
 11 Pickering, Quinn K        11 WSY SWIMMING-MA      1:26.25    1:24.85 C      
                1:25.38         1:24.85 ( )                                        
 12 Beard, Nathaniel L        12 FSSC-MA              1:29.61    1:25.36 C      
                  42.21     1:25.36 (43.15)                                        
 13 Wisor, Joshua D           11 COLLEGIATE-MA        1:29.09    1:27.05 C      
                  42.52     1:27.05 (44.53)                                        
 14 Dengler, Jack T           11 WSY SWIMMING-MA      1:31.26    1:28.69 C      
                  43.01     1:28.69 (45.68)                                        
 
Event 73  Women 13-14 200 Yard Backstroke
===============================================================================
              2:08.89  AAAA
              2:14.99  AAA
              2:21.19  AA
              2:27.29  A
              2:39.59  BB
                   --  C
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
A - Division  
  1 Shirtliff, Samantha L     14 WSY SWIMMING-MA      2:16.00    2:14.38 AAA    
                  32.28     1:05.95 (33.67)     1:40.82 (34.87)     2:14.38 (33.56)
  2 Foley, Caitlin M          13 SUNY-MA              2:17.29    2:14.48 AAA    
                  31.95     1:06.01 (34.06)     1:41.04 (35.03)     2:14.48 (33.44)
  3 Marino, Sam               13 RY-MA                2:22.29    2:17.59 AA     
                  31.62     1:06.32 (34.70)     1:42.48 (36.16)     2:17.59 (35.11)
  4 Mortell, Sabrina S        14 WSY SWIMMING-MA      2:21.82    2:19.40 AA     
                  33.50     1:08.80 (35.30)     1:45.10 (36.30)     2:19.40 (34.30)
  5 Sinclair, Olivia A        14 WSY SWIMMING-MA      2:21.05    2:22.06 A      
                  33.18     1:08.33 (35.15)     1:45.74 (37.41)     2:22.06 (36.32)
BB - Division  
  1 Byler, Hannah N           14 FSC-MA               2:38.64    2:27.80 BB     
                  34.45     1:12.59 (38.14)     1:50.38 (37.79)     2:27.80 (37.42)
  2 Blake, Macy E             13 UN-MA                2:28.29    2:31.64 BB     
                  35.30     1:13.05 (37.75)     1:52.90 (39.85)     2:31.64 (38.74)
  3 Bani, Veronica J          13 WSY SWIMMING-MA      2:33.19    2:31.84 BB     
                  36.07   1:54.48 (1:18.41)     2:31.86 (37.38)         2:31.84 ( )
  4 Weeks, Danielle M         13 CYA-MA               2:35.51    2:36.75 BB     
                  35.74     1:14.86 (39.12)     1:56.40 (41.54)     2:36.75 (40.35)
C - Division  
  1 Metz, Kylee E             14 UN-MA                     NT    2:19.38 AA     
                  31.91     1:07.60 (35.69)     1:44.09 (36.49)     2:19.38 (35.29)
  2 Jenkins, Emily E          13 WSY SWIMMING-MA      2:40.03    2:25.85 A      
                  34.66     1:11.77 (37.11)     1:49.90 (38.13)     2:25.85 (35.95)
  3 Walter, Bethany L         13 UN-MA                     NT    2:32.84 BB     
                  35.35     1:13.37 (38.02)     1:54.49 (41.12)     2:32.84 (38.35)
  4 Gray, Michelle E          14 FSSC-MA              2:56.88    2:43.75 C      
                  39.90     1:21.32 (41.42)     2:02.79 (41.47)     2:43.75 (40.96)
  5 Clauser, Beth L           13 HAY-MA               2:43.13    2:47.30 C      
                  40.03     1:23.37 (43.34)     2:07.08 (43.71)     2:47.30 (40.22)
  6 Fisher, Erin N            13 COLLEGIATE-MA             NT    2:47.76 C      
                  40.40     1:23.91 (43.51)     2:07.69 (43.78)     2:47.76 (40.07)
 
Event 74  Men 13-14 200 Yard Backstroke
===============================================================================
              2:00.99  AAAA
              2:06.69  AAA
              2:12.49  AA
              2:18.19  A
              2:29.79  BB
                   --  C
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
A - Division  
  1 Johnston, Ben M           13 WSY SWIMMING-MA      2:12.16    2:08.63 AA     
                  29.96     1:02.69 (32.73)     1:36.42 (33.73)     2:08.63 (32.21)
  2 Mitchell, Justin S        14 FSSC-MA              2:16.92    2:09.50 AA     
                  31.23     1:03.94 (32.71)     1:37.00 (33.06)     2:09.50 (32.50)
  3 Tate, Mason S             14 WSY SWIMMING-MA      2:14.21    2:15.20 A      
                  30.34     1:04.26 (33.92)     1:40.17 (35.91)     2:15.20 (35.03)
BB - Division  
  1 Leskowicz, Daniel R       14 UN-MA                2:19.77    2:17.74 A      
                  32.52     1:07.22 (34.70)     1:42.70 (35.48)     2:17.74 (35.04)
  2 Kurtz, Christopher J      14 FSSC-MA              2:28.27    2:22.60 BB     
                  31.71     1:07.86 (36.15)     1:45.77 (37.91)     2:22.60 (36.83)
  3 Lauer, Zachary A          14 UN-MA                2:28.60    2:24.43 BB     
                  34.79     1:11.94 (37.15)     1:48.72 (36.78)     2:24.43 (35.71)
  4 Dubbs, Nate B             13 COLLEGIATE-MA        2:24.14    2:26.34 BB     
                  33.10     1:09.69 (36.59)     1:47.82 (38.13)     2:26.34 (38.52)
C - Division  
  1 Handley, Liam J           14 WSY SWIMMING-MA           NT    2:09.57 AA     
                  29.93     1:02.04 (32.11)     1:35.76 (33.72)     2:09.57 (33.81)
  2 Lance, Jack H             13 FSSC-MA              2:30.13    2:26.05 BB     
                  35.69     1:13.39 (37.70)     1:50.74 (37.35)     2:26.05 (35.31)
  3 Reinoehl, Parker          14 RY-MA                2:37.90    2:28.28 BB     
                                1:14.41 ( )   2:28.34 (1:13.93)         2:28.28 ( )
  4 Cicala, Christopher D     13 FSSC-MA                   NT    2:30.06 C      
                1:14.91     1:53.82 (38.91)     2:30.16 (36.34)         2:30.06 ( )
  5 Handley, Keenan L         13 WSY SWIMMING-MA      2:36.49    2:30.31 C      
                  36.03     1:13.80 (37.77)     1:52.69 (38.89)     2:30.31 (37.62)
  6 Heckel, David G           13 FSSC-MA                   NT    2:36.44 C      
                  37.86     1:17.18 (39.32)     1:57.84 (40.66)     2:36.44 (38.60)
 -- Shapiro, Adon L           14 SUNY-MA                   NT         DQ        
      34 Delay initiating arm pull at turn
                  35.08     1:13.65 (38.57)     1:53.07 (39.42)          DQ (38.35)
 
Event 75  Women 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
                33.09  AAAA
                34.59  AAA
                36.19  AA
                37.79  A
                40.89  BB
                   --  C
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
A - Division  
  1 Shaffer, Autumn           12 RY-MA                  35.36      34.73 AA     
  2 Schouten, Emma G          12 FSSC-MA                37.26      35.67 AA     
  3 Luft, Becca E             12 WSY SWIMMING-MA        37.64      35.95 AA     
  4 Burkholder, Alexis T      12 UN-MA                  36.24      37.34 A      
BB - Division  
  1 Sturla, Haley E           12 FSSC-MA                37.92      37.06 A      
  2 Hudak, Kaitlin M          11 COLLEGIATE-MA          38.75      37.25 A      
  3 Hunt, Megan T             11 WSY SWIMMING-MA        38.24      37.49 A      
  4 Wallech, Morgan N         12 UN-MA                  39.59      38.28 BB     
  5 Nally, Meredith           12 RY-MA                  38.48      38.69 BB     
  6 Yeager, Rachel E          11 UN-MA                  39.46      38.82 BB     
  7 Rowe, Jordyn L            12 FSSC-MA                40.28      39.52 BB     
  7 Gingerich, Marisa H       11 CYA-MA                 40.29      39.52 BB     
  9 Durantine, Emma L         11 UN-MA                  40.80      39.78 BB     
 10 Szajnuk, Kimmi A          12 WSY SWIMMING-MA        39.98      40.30 BB     
C - Division  
  1 Bieber, Brianna           11 RY-MA                     NT      36.31 A      
  2 Ripley, Madison P         12 UN-MA                  44.64      39.94 BB     
  3 Close, Vivian G           11 UN-MA                  43.88      40.41 BB     
  4 Sekerak, Cassandra R      11 CVAC-MA                41.50      40.62 BB     
  5 Waughen, Amy E            11 UN-MA                  44.59      40.67 BB     
  6 Elgin, Maggie             12 RY-MA                  42.15      40.79 BB     
  7 Turner, Samantha          11 RY-MA                  44.10      40.86 BB     
  8 Eby, Rachel M             11 WSY SWIMMING-MA        42.28      41.24 C      
  9 Harris, Sarah             11 BCY-MA                 43.77      41.92 C      
 10 Hoffman, Caroline A       11 UN-MA                  41.84      42.24 C      
 11 Thrush, Emily M           12 BSAC-MA                43.59      42.30 C      
 12 Hess, Annie E             12 FSSC-MA                43.29      42.47 C      
 12 Seidt, Jocelyn            12 RY-MA                     NT      42.47 C      
 14 DiCarlo, Maya F           12 WSY SWIMMING-MA        44.12      43.19 C      
 15 Cunningham, Olivia A      12 WSY SWIMMING-MA        48.10      43.31 C      
 16 Nissley, Amber R          12 FSSC-MA                46.18      44.25 C      
 17 Monger, Karli S           11 FSSC-MA                46.92      44.49 C      
 18 McCracken, Delaney e      12 WSY SWIMMING-MA        42.74      44.53 C      
 19 Dodd, Sarah M             11 CYA-MA                 45.29      44.83 C      
 20 Zelko, Amber J            12 UN-MA                  49.88      45.42 C      
 21 Abraham, Carlie           11 RY-MA                  44.95      47.10 C      
 22 Collare, Celine E         12 BSAC-MA                55.55      51.14 C      
 23 Lammando, Kathryn J       11 UN-MA                     NT      51.33 C      
 
Event 76  Men 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
                32.09  AAAA
                33.79  AAA
                35.59  AA
                37.29  A
                40.79  BB
                   --  C
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
A - Division  
  1 Lauer, Austin G           12 UN-MA                  31.59      31.28 AAAA   
  2 Zappe, Matt C             12 UN-MA                  33.76      32.66 AAA    
  3 Pompei, Alexander J       12 UN-MA                  36.66      35.36 AA     
  4 Apa, Alex M               11 WSY SWIMMING-MA        35.02      36.50 A      
BB - Division  
  1 Averill, Ricky P          12 COLLEGIATE-MA          37.39      37.43 BB     
  2 Mata, Jonathan T          11 UN-MA                  38.84      37.51 BB     
  3 Anderson, Jarod T         11 WSY SWIMMING-MA        37.81      37.97 BB     
  4 Monger, Isaiah S          12 FSSC-MA                39.63      38.26 BB     
  5 Chenot, Devon C           11 UN-MA                  39.44      38.32 BB     
  6 Griest, Tim D             12 FSSC-MA                40.79      38.43 BB     
  7 Goodman, max              11 ALBRIGHT-MA            39.72      38.65 BB     
  8 Cicala, Gabe D            11 FSSC-MA                39.25      38.81 BB     
  9 Pickering, Quinn K        11 WSY SWIMMING-MA        40.19      40.90 C      
C - Division  
  1 Wen, Shuyang              12 RY-MA                     NT      35.12 AA     
  2 Schroeder, Liam C         12 BCY-MA                 41.66      37.08 A      
  3 Paynter, Christopher M    12 UN-MA                     NT      37.70 BB     
  4 Furcon, Drew A            12 BCY-MA                    NT      37.98 BB     
  5 Saracina, James B         12 BSAC-MA                41.45      38.93 BB     
  6 Manning, Padraic J        12 WSY SWIMMING-MA        41.80      39.41 BB     
  7 Beard, Nathaniel L        12 FSSC-MA                44.41      43.97 C      
  8 Skiptunas, Charles        12 RY-MA                  53.96      45.70 C      
  9 Close, Liam P             11 UN-MA                  49.89      47.88 C      
 10 Leavy, James J            12 SUNY-MA                   NT      49.18 C      
 
Event 77  Women 13-14 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
              1:07.89  AAAA
              1:11.19  AAA
              1:14.39  AA
              1:17.59  A
              1:24.09  BB
                   --  C
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
A - Division  
  1 Dilks, Erica              14 RY-MA                1:15.76    1:16.10 A      
                  35.64     1:16.10 (40.46)                                        
  2 Migatulski, Elizabeth J   14 WSY SWIMMING-MA      1:17.36    1:18.16 BB     
                  37.17     1:18.16 (40.99)                                        
  3 Beltrandi, Kyra L         13 WSY SWIMMING-MA      1:16.32    1:18.65 BB     
                  37.01     1:18.65 (41.64)                                        
BB - Division  
  1 Abraham, Nicki            13 RY-MA                1:19.97    1:17.29 A      
                  36.42     1:17.29 (40.87)                                        
  2 Nolter, Kathryn R         13 SUNY-MA              1:22.73    1:18.43 BB     
                  37.67     1:18.43 (40.76)                                        
  3 Koons, Claire E           13 UN-MA                1:23.56    1:19.47 BB     
                  37.24     1:19.47 (42.23)                                        
  4 Byler, Hannah N           14 FSC-MA               1:21.59    1:20.00 BB     
                  36.78     1:20.00 (43.22)                                        
  5 Comitale, Ellen E         14 WSY SWIMMING-MA      1:18.90    1:20.57 BB     
                  37.42     1:20.57 (43.15)                                        
  6 Paulauskas, Stephanie A   13 WSY SWIMMING-MA      1:20.92    1:21.27 BB     
                  38.53     1:21.27 (42.74)                                        
  7 Haney, Morgan C           14 FSSC-MA              1:19.05    1:21.58 BB     
                  37.92     1:21.58 (43.66)                                        
  8 Giordani, Lauren          14 SUNY-MA              1:23.83    1:21.97 BB     
                  39.08     1:21.97 (42.89)                                        
  9 Vaughn, Haley R           14 WSY SWIMMING-MA      1:19.13    1:22.28 BB     
                  38.24     1:22.28 (44.04)                                        
 10 Crownover, Hayley M       14 WSY SWIMMING-MA      1:21.26    1:23.17 BB     
                  39.36     1:23.17 (43.81)                                        
 11 Ezell, Paige E            14 WSY SWIMMING-MA      1:18.52    1:24.89 C      
                  39.43     1:24.89 (45.46)                                        
C - Division  
  1 Cossitor, Kate            14 RY-MA                1:24.14    1:20.22 BB     
                  37.78     1:20.22 (42.44)                                        
  2 Jenkins, Emily E          13 WSY SWIMMING-MA      1:31.16    1:21.42 BB     
                  38.46     1:21.42 (42.96)                                        
  3 Reznitchenko, Inna V      13 WSY SWIMMING-MA      1:26.95    1:22.59 BB     
                  39.28     1:22.59 (43.31)                                        
  4 Walter, Bethany L         13 UN-MA                1:27.39    1:23.13 BB     
                  39.69     1:23.13 (43.44)                                        
  5 Powers, Alanna E          13 COLLEGIATE-MA        1:26.99    1:23.30 BB     
                  38.64     1:23.30 (44.66)                                        
  6 Kowalski, Megan           13 BCY-MA               1:25.11    1:23.52 BB     
                  38.29     1:23.52 (45.23)                                        
  7 Hartzell, Brooke A        14 CYA-MA               1:25.21    1:24.41 C      
                  39.77     1:24.41 (44.64)                                        
  8 Devine, Kara M            13 SUNY-MA                   NT    1:25.45 C      
                  40.69     1:25.45 (44.76)                                        
  9 Metz, Karlee N            13 UN-MA                1:25.34    1:25.86 C      
                  39.94     1:25.86 (45.92)                                        
 10 LaDuke, Maggie A          13 UN-MA                     NT    1:26.32 C      
                  41.69     1:26.32 (44.63)                                        
 11 Lyter, Kelsey J           13 FSC-MA               1:34.97    1:26.75 C      
                  42.15     1:26.75 (44.60)                                        
 12 Sweigart, Shanna J        13 FSC-MA                    NT    1:27.63 C      
                  39.21     1:27.63 (48.42)                                        
 13 Colden, Timia N           14 UN-MA                1:29.17    1:28.28 C      
                  41.12     1:28.28 (47.16)                                        
 14 Devine, Erin G            13 SUNY-MA              1:37.76    1:28.45 C      
                  40.44     1:28.45 (48.01)                                        
 15 Lesniak, Courtenay A      14 UN-MA                1:32.77    1:28.51 C      
                  42.40     1:28.51 (46.11)                                        
 16 Weeks, Danielle M         13 CYA-MA               1:30.95    1:29.61 C      
                  41.82     1:29.61 (47.79)                                        
 17 Burgess, Theresa M        14 CYA-MA               1:25.80    1:29.72 C      
                  42.06     1:29.72 (47.66)                                        
 18 Gray, Michelle E          14 FSSC-MA              1:28.44    1:29.92 C      
                  41.32     1:29.92 (48.60)                                        
 19 Merlo, Serena A           13 UN-MA                     NT    1:32.87 C      
                  43.42     1:32.87 (49.45)                                        
 20 Fisher, Erin N            13 COLLEGIATE-MA        1:39.35    1:37.07 C      
                  45.94     1:37.07 (51.13)                                        
 21 Clauser, Beth L           13 HAY-MA               1:37.12    1:38.47 C      
                  46.77     1:38.47 (51.70)                                        
 
Event 78  Men 13-14 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
              1:03.09  AAAA
              1:06.09  AAA
              1:09.09  AA
              1:12.09  A
              1:18.09  BB
                   --  C
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
A - Division  
  1 Apa, Sam S                14 WSY SWIMMING-MA      1:01.11    1:03.70 AAA    
                  29.70     1:03.70 (34.00)                                        
  2 Tanguay, Henry L          14 WSY SWIMMING-MA      1:06.73    1:07.75 AA     
                  31.48     1:07.75 (36.27)                                        
  3 Mellinger, Marco          13 UN-MA                1:11.18    1:10.35 A      
                  33.00     1:10.35 (37.35)                                        
  4 Perkowski, Evan A         14 UN-MA                1:10.48    1:10.55 A      
                  32.68     1:10.55 (37.87)                                        
BB - Division  
  1 Sumfest, Michael R        13 SUNY-MA              1:17.69    1:09.01 AA     
                  32.90     1:09.01 (36.11)                                        
  2 Shubert, Mitchell J       14 SUNY-MA              1:12.35    1:09.82 A      
                  33.10     1:09.82 (36.72)                                        
  3 Johnston, Ben M           13 WSY SWIMMING-MA      1:13.57    1:12.27 BB     
                  34.05     1:12.27 (38.22)                                        
  4 Tate, Mason S             14 WSY SWIMMING-MA      1:14.38    1:12.71 BB     
                  34.73     1:12.71 (37.98)                                        
  5 Wendt, Corey J            14 CYA-MA               1:13.76    1:14.46 BB     
                  35.51     1:14.46 (38.95)                                        
C - Division  
  1 Dubbs, Nate B             13 COLLEGIATE-MA        1:18.46    1:15.78 BB     
                  35.08     1:15.78 (40.70)                                        
  2 Lauer, Zachary A          14 UN-MA                     NT    1:16.12 BB     
                  36.75     1:16.12 (39.37)                                        
  3 McPherson, Will K         14 BCY-MA               1:20.06    1:16.32 BB     
                  36.02     1:16.32 (40.30)                                        
  4 Ruth, Zachary M           13 UN-MA                     NT    1:18.70 C      
                  36.97     1:18.70 (41.73)                                        
  5 Leskowicz, Daniel R       14 UN-MA                1:19.88    1:18.93 C      
                  36.89     1:18.93 (42.04)                                        
  6 Cicala, Christopher D     13 FSSC-MA              1:28.84    1:19.23 C      
                  37.50     1:19.23 (41.73)                                        
  7 Shapiro, Adon L           14 SUNY-MA                   NT    1:19.64 C      
                  38.15     1:19.64 (41.49)                                        
  8 Handley, Liam J           14 WSY SWIMMING-MA           NT    1:19.69 C      
                  38.10     1:19.69 (41.59)                                        
  9 Barreto, Matthew          13 RY-MA                1:29.57    1:21.79 C      
                  38.52     1:21.79 (43.27)                                        
 10 Heckel, David G           13 FSSC-MA              1:27.25    1:23.73 C      
                  39.43     1:23.73 (44.30)                                        
 11 Frizen, Aleksandr         14 RY-MA                1:32.16    1:24.02 C      
                  39.80     1:24.02 (44.22)                                        
 12 Haywood, Lucas E          13 COLLEGIATE-MA        1:28.44    1:25.62 C      
                  39.17     1:25.62 (46.45)                                        
 13 Koller, Jonny C           14 FSC-MA               1:29.78    1:28.68 C      
                  42.35     1:28.68 (46.33)                                        
 14 Harpel, Ian J             13 FSSC-MA              1:51.03    1:30.06 C      
                  41.75     1:30.06 (48.31)                                        
 15 Boldaz, Austin E          13 BCY-MA                    NT    1:40.42 C      
                  46.13     1:40.42 (54.29)                                        
 -- Groff, Trent D            13 RY-MA                     NT         DQ        
      60 False start
                  35.81          DQ (39.35)                                        
 
Event 79  Women 11-12 100 Yard Butterfly
===============================================================================
              1:02.79  AAAA
              1:06.29  AAA
              1:09.79  AA
              1:13.19  A
              1:20.19  BB
                   --  C
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
A - Division  
  1 Cornell, Emily B          12 BCY-MA               1:07.95    1:05.49 AAA    
                  30.17     1:05.49 (35.32)                                        
  2 Nally, Meredith           12 RY-MA                1:12.99    1:11.38 A      
                  32.72     1:11.38 (38.66)                                        
BB - Division  
  1 Lance, Anna A             11 FSSC-MA              1:14.45    1:13.66 BB     
                  13.82     1:13.66 (59.84)                                        
  2 Yeager, Rachel E          11 UN-MA                1:15.64    1:14.62 BB     
                  35.95     1:14.62 (38.67)                                        
  3 Gingerich, Marisa H       11 CYA-MA               1:15.73    1:15.41 BB     
                  33.17     1:15.41 (42.24)                                        
  4 McCracken, Delaney e      12 WSY SWIMMING-MA      1:17.51    1:19.43 BB     
                  36.44     1:19.43 (42.99)                                        
  5 Cunningham, Olivia A      12 WSY SWIMMING-MA      1:17.74    1:19.85 BB     
                  38.41     1:19.85 (41.44)                                        
C - Division  
  1 Luft, Becca E             12 WSY SWIMMING-MA      1:30.01    1:03.56 AAA    
                  29.49     1:03.56 (34.07)                                        
  2 Elgin, Maggie             12 RY-MA                     NT    1:16.66 BB     
                  36.69     1:16.66 (39.97)                                        
  3 Turner, Samantha          11 RY-MA                     NT    1:21.45 C      
                  37.49     1:21.45 (43.96)                                        
  4 St Clair, Samantha K      11 UN-MA                     NT    1:22.78 C      
                  37.25     1:22.78 (45.53)                                        
  5 Sears, Katherine L        12 BCY-MA                    NT    1:24.44 C      
                  38.24     1:24.44 (46.20)                                        
  6 Abraham, Carlie           11 RY-MA                     NT    1:40.79 C      
                  45.38     1:40.79 (55.41)                                        
 
Event 80  Men 11-12 100 Yard Butterfly
===============================================================================
              1:01.09  AAAA
              1:04.59  AAA
              1:08.19  AA
              1:11.69  A
              1:18.69  BB
                   --  C
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
A - Division  
  1 Jones, Daniel A           12 WSY SWIMMING-MA      1:07.45    1:06.84 AA     
                  30.87     1:06.84 (35.97)                                        
  2 Zappe, Matt C             12 UN-MA                1:11.35    1:10.53 A      
                  33.13     1:10.53 (37.40)                                        
BB - Division  
  1 Griest, Tim D             12 FSSC-MA              1:11.88    1:09.89 A      
                  32.77     1:09.89 (37.12)                                        
  2 Bloom, Nicholas P         12 UN-MA                1:13.91    1:12.02 BB     
                  34.35     1:12.02 (37.67)                                        
  3 Anderson, Jarod T         11 WSY SWIMMING-MA      1:13.90    1:12.55 BB     
                  34.08     1:12.55 (38.47)                                        
C - Division  
  1 Malafronte, Joseph R      12 SUNY-MA                   NT    1:08.43 A      
                  32.43     1:08.43 (36.00)                                        
  2 Paynter, Christopher M    12 UN-MA                     NT    1:12.49 BB     
                  32.76     1:12.49 (39.73)                                        
  3 Apa, Alex M               11 WSY SWIMMING-MA      1:20.03    1:14.41 BB     
                  33.51     1:14.41 (40.90)                                        
  4 Averill, Ricky P          12 COLLEGIATE-MA             NT    1:14.54 BB     
                  34.28     1:14.54 (40.26)                                        
  5 Shutt, Kyle W             12 SUNY-MA              1:22.65    1:17.61 BB     
                  35.41     1:17.61 (42.20)                                        
 
Event 81  Women 13-14 200 Yard Butterfly
===============================================================================
              2:10.09  AAAA
              2:16.29  AAA
              2:22.39  AA
              2:28.59  A
              2:40.99  BB
                   --  C
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
BB - Division  
  1 Evans, Sidney             13 RY-MA                2:29.91    2:21.32 AA     
                  31.67     1:07.41 (35.74)     1:44.93 (37.52)     2:21.32 (36.39)
  2 Mortell, Sabrina S        14 WSY SWIMMING-MA      2:30.34    2:29.41 BB     
                  33.44     1:12.48 (39.04)     1:51.24 (38.76)     2:29.41 (38.17)
  3 Foltz, Ashley A           14 WSY SWIMMING-MA      2:34.38    2:32.16 BB     
                  33.06     1:11.80 (38.74)     1:51.25 (39.45)     2:32.16 (40.91)
C - Division  
  1 Bani, Veronica J          13 WSY SWIMMING-MA           NT    2:44.62 C      
                  34.91     1:17.49 (42.58)     2:00.74 (43.25)     2:44.62 (43.88)
 
Event 82  Men 13-14 200 Yard Butterfly
===============================================================================
              2:02.79  AAAA
              2:08.59  AAA
              2:14.39  AA
              2:20.29  A
              2:31.99  BB
                   --  C
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
A - Division  
  1 Brenneman, Jack C         14 WSY SWIMMING-MA      2:05.24    2:03.80 AAA    
                  26.70       58.65 (31.95)     1:31.96 (33.31)     2:03.80 (31.84)
 
Event 83  Women 11-12 200 Yard IM
===============================================================================
              2:17.89  AAAA
              2:24.39  AAA
              2:30.99  AA
              2:37.59  A
              2:50.69  BB
                   --  C
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Luft, Becca E             12 WSY SWIMMING-MA      2:31.23    2:23.14 AAA    
                  29.70     1:06.46 (36.76)     1:50.88 (44.42)     2:23.14 (32.26)
  2 Shaffer, Autumn           12 RY-MA                2:31.43    2:24.68 AA     
                  31.13     1:08.67 (37.54)     1:52.20 (43.53)     2:24.68 (32.48)
  3 Szajnuk, Kimmi A          12 WSY SWIMMING-MA      2:36.98    2:36.82 A      
                  36.18     1:16.87 (40.69)     2:04.54 (47.67)     2:36.82 (32.28)
BB - Division  
  1 Schouten, Emma G          12 FSSC-MA              2:38.34    2:33.45 A      
                  34.35     1:13.99 (39.64)     1:58.07 (44.08)     2:33.45 (35.38)
  2 Amber-Messick, Sidney A   12 BCY-MA               2:42.64    2:36.47 A      
                  34.16     1:12.35 (38.19)     2:02.44 (50.09)     2:36.47 (34.03)
  3 Margraf, Jesse P          11 WSY SWIMMING-MA      2:42.22    2:37.63 BB     
                  37.57     1:16.20 (38.63)     2:04.29 (48.09)     2:37.63 (33.34)
  4 Nally, Meredith           12 RY-MA                2:42.69    2:41.35 BB     
                  34.85     1:15.76 (40.91)     2:05.26 (49.50)     2:41.35 (36.09)
  5 Durantine, Emma L         11 UN-MA                2:46.23    2:42.72 BB     
                  35.78     1:17.53 (41.75)     2:04.17 (46.64)     2:42.72 (38.55)
  6 Cunningham, Olivia A      12 WSY SWIMMING-MA      2:50.15    2:44.73 BB     
                  36.88     1:17.95 (41.07)     2:10.19 (52.24)     2:44.73 (34.54)
 -- Elgin, Maggie             12 RY-MA                2:45.75         DQ        
      11 Arms two strokes underwater - breast
                  36.23     1:17.44 (41.21)     2:07.83 (50.39)          DQ (36.83)
C - Division  
  1 Seidt, Jocelyn            12 RY-MA                     NT    2:46.04 BB     
                  36.05     1:17.35 (41.30)     2:09.70 (52.35)     2:46.04 (36.34)
  2 Gingerich, Marisa H       11 CYA-MA                    NT    2:46.66 BB     
                  36.21     1:17.25 (41.04)     2:08.71 (51.46)     2:46.66 (37.95)
  3 Bieber, Brianna           11 RY-MA                     NT    2:47.06 BB     
                  39.64     1:24.63 (44.99)     2:11.27 (46.64)     2:47.06 (35.79)
  4 Hunt, Megan T             11 WSY SWIMMING-MA      2:58.49    2:48.05 BB     
                  41.58     1:25.36 (43.78)     2:11.61 (46.25)     2:48.05 (36.44)
  5 Turner, Samantha          11 RY-MA                2:53.96    2:48.15 BB     
                  37.37     1:19.98 (42.61)     2:11.45 (51.47)     2:48.15 (36.70)
  6 Sturla, Haley E           12 FSSC-MA              3:03.61    2:48.68 BB     
                  38.59     1:23.06 (44.47)     2:10.44 (47.38)     2:48.68 (38.24)
  7 Eby, Rachel M             11 WSY SWIMMING-MA      2:52.47    2:49.44 BB     
                  40.68     1:26.93 (46.25)     2:13.36 (46.43)     2:49.44 (36.08)
  8 Sears, Katherine L        12 BCY-MA               2:52.33    2:49.74 BB     
                  37.71     1:21.83 (44.12)     2:13.66 (51.83)     2:49.74 (36.08)
  9 Robinson, Colette O       12 UN-MA                     NT    2:50.80 C      
                  37.63     1:24.43 (46.80)     2:14.97 (50.54)     2:50.80 (35.83)
 10 Hudak, Kaitlin M          11 COLLEGIATE-MA        3:18.87    2:51.52 C      
                  41.86     1:26.76 (44.90)     2:14.69 (47.93)     2:51.52 (36.83)
 11 Hess, Annie E             12 FSSC-MA                   NT    3:00.21 C      
                1:22.28                             2:16.63 ( )     3:00.21 (43.58)
 12 Macdougall, Larissa M     11 WSY SWIMMING-MA           NT    3:02.13 C      
                  42.32     1:25.80 (43.48)     2:20.64 (54.84)     3:02.13 (41.49)
 13 Nissley, Amber R          12 FSSC-MA                   NT    3:05.58 C      
                  42.30     1:28.48 (46.18)     2:21.97 (53.49)     3:05.58 (43.61)
 14 Abraham, Carlie           11 RY-MA                     NT    3:08.58 C      
                  45.59     1:33.87 (48.28)     2:25.37 (51.50)     3:08.58 (43.21)
 15 Gagliardi, Madison E      12 BCY-MA                    NT    3:22.80 C      
                  46.31     1:36.69 (50.38)   2:38.17 (1:01.48)     3:22.80 (44.63)
 -- St Clair, Samantha K      11 UN-MA                     NT         DQ        
      15 One hand touch - breast
                  38.10     1:24.61 (46.51)     2:18.27 (53.66)          DQ (38.92)
 -- Harris, Sarah             11 BCY-MA                    NT         DQ        
      11 Non-simultaneous arms - breast
                  41.81     1:28.76 (46.95)     2:18.71 (49.95)          DQ (39.88)
 
Event 84  Men 11-12 200 Yard IM
===============================================================================
              2:14.99  AAAA
              2:21.79  AAA
              2:28.69  AA
              2:35.59  A
              2:49.39  BB
                   --  C
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
A - Division  
  1 Malafronte, Joseph R      12 SUNY-MA              2:26.90    2:20.15 AAA    
                  32.79     1:08.97 (36.18)     1:51.32 (42.35)     2:20.15 (28.83)
  2 Lauer, Austin G           12 UN-MA                2:26.32    2:21.49 AAA    
                  30.25     1:06.53 (36.28)     1:47.90 (41.37)     2:21.49 (33.59)
  3 Apa, Alex M               11 WSY SWIMMING-MA      2:34.23    2:32.96 A      
                  33.56     1:12.86 (39.30)     1:58.88 (46.02)     2:32.96 (34.08)
 -- Furcon, Drew A            12 BCY-MA               2:34.09         DQ        
      60 False start - Misc
                  34.81     1:14.47 (39.66)     1:59.30 (44.83)          DQ (31.85)
BB - Division  
  1 Jones, Daniel A           12 WSY SWIMMING-MA      2:36.62    2:31.60 A      
                  31.88     1:10.38 (38.50)     1:57.89 (47.51)     2:31.60 (33.71)
  2 Bloom, Nicholas P         12 UN-MA                2:43.41    2:33.28 A      
                  33.35     1:12.76 (39.41)     1:59.04 (46.28)     2:33.28 (34.24)
  3 Manning, Padraic J        12 WSY SWIMMING-MA      2:37.79    2:36.35 BB     
                  33.88     1:15.57 (41.69)     2:01.72 (46.15)     2:36.35 (34.63)
  4 Anderson, Jarod T         11 WSY SWIMMING-MA      2:39.72    2:37.74 BB     
                  35.05     1:15.68 (40.63)     2:02.72 (47.04)     2:37.74 (35.02)
  5 Monger, Isaiah S          12 FSSC-MA              2:41.74    2:39.50 BB     
                  34.88     1:17.26 (42.38)     2:04.15 (46.89)     2:39.50 (35.35)
  6 Goodman, max              11 ALBRIGHT-MA          2:46.93    2:45.26 BB     
                  37.60     1:17.10 (39.50)     2:09.55 (52.45)     2:45.26 (35.71)
  7 Mata, Jonathan T          11 UN-MA                2:47.69    2:46.71 BB     
                  35.20     1:16.15 (40.95)     2:07.81 (51.66)     2:46.71 (38.90)
C - Division  
  1 Saracina, James B         12 BSAC-MA              2:51.72    2:47.35 BB     
                  36.39     1:18.95 (42.56)     2:09.45 (50.50)     2:47.35 (37.90)
  2 Chenot, Devon C           11 UN-MA                2:49.67    2:48.42 BB     
                  36.85     1:20.11 (43.26)     2:10.71 (50.60)     2:48.42 (37.71)
  3 Wisor, Joshua D           11 COLLEGIATE-MA        3:05.46    3:24.46 C      
                  45.35     1:34.65 (49.30)   2:38.23 (1:03.58)     3:24.46 (46.23)
 -- Leavy, James J            12 SUNY-MA                   NT         DQ        
      21 Non-simultaneous arms - fly
                  44.14                             2:35.72 ( )          DQ (44.68)
 
Event 85  Women 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
                25.09  AAAA
                26.29  AAA
                27.49  AA
                28.69  A
                30.99  BB
                   --  C
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
A - Division  
  1 Shirtliff, Samantha L     14 WSY SWIMMING-MA        25.53      25.64 AAA    
  2 Metz, Kylee E             14 UN-MA                  26.16      25.98 AAA    
  3 Sinclair, Olivia A        14 WSY SWIMMING-MA        26.91      26.15 AAA    
  4 Wingert, Katie P          14 UN-MA                  26.52      26.17 AAA    
  5 Marino, Sam               13 RY-MA                  26.97      26.57 AA     
  6 Koons, Claire E           13 UN-MA                  26.51      26.65 AA     
  7 Byler, Hannah N           14 FSC-MA                 26.65      26.93 AA     
  8 Haney, Morgan C           14 FSSC-MA                28.20      27.04 AA     
  9 Foley, Caitlin M          13 SUNY-MA                27.85      27.46 AA     
 10 Migatulski, Elizabeth J   14 WSY SWIMMING-MA        26.78      27.48 AA     
 10 Metz, Karlee N            13 UN-MA                  27.84      27.48 AA     
 12 Vaughn, Haley R           14 WSY SWIMMING-MA        27.63      27.50 A      
 13 Cossitor, Kate            14 RY-MA                  27.60      27.54 A      
 14 Blake, Macy E             13 UN-MA                  27.32      27.57 A      
 15 Dilks, Erica              14 RY-MA                  27.80      27.93 A      
 16 Reznitchenko, Inna V      13 WSY SWIMMING-MA        28.22      28.09 A      
 17 Foltz, Ashley A           14 WSY SWIMMING-MA        27.77      28.10 A      
 18 Beltrandi, Kyra L         13 WSY SWIMMING-MA        28.56      28.34 A      
 19 Bani, Veronica J          13 WSY SWIMMING-MA        28.35      28.46 A      
BB - Division  
  1 Evans, Sidney             13 RY-MA                  29.19      27.38 AA     
  2 Comitale, Ellen E         14 WSY SWIMMING-MA        28.86      28.61 A      
  2 Burgess, Theresa M        14 CYA-MA                 29.09      28.61 A      
  4 Abraham, Nicki            13 RY-MA                  29.38      29.00 BB     
  5 Lyter, Kelsey J           13 FSC-MA                 30.21      29.11 BB     
  6 Sweigart, Shanna J        13 FSC-MA                 29.18      29.35 BB     
  7 Clauser, Beth L           13 HAY-MA                 28.99      29.40 BB     
  8 Crownover, Hayley M       14 WSY SWIMMING-MA        28.97      29.87 BB     
  9 Giordani, Lauren          14 SUNY-MA                29.22      29.94 BB     
 10 Hartzell, Brooke A        14 CYA-MA                 29.54      30.24 BB     
 11 Kenee, Emma B             13 WSY SWIMMING-MA        30.20      31.53 C      
 12 Lesniak, Courtenay A      14 UN-MA                  30.87      31.74 C      
 13 Colden, Timia N           14 UN-MA                  30.10      31.94 C      
C - Division  
  1 Nolter, Kathryn R         13 SUNY-MA                   NT      28.07 A      
  2 Weeks, Danielle M         13 CYA-MA                    NT      29.28 BB     
  3 Vickery, Laci R           13 UN-MA                     NT      30.00 BB     
  4 Ezell, Paige E            14 WSY SWIMMING-MA           NT      30.13 BB     
  5 Kowalski, Megan           13 BCY-MA                 32.10      30.92 BB     
  6 Devine, Kara M            13 SUNY-MA                   NT      31.00 C      
  7 Paulauskas, Stephanie A   13 WSY SWIMMING-MA        31.55      32.36 C      
  8 Devine, Erin G            13 SUNY-MA                   NT      32.72 C      
  9 Fisher, Erin N            13 COLLEGIATE-MA          32.15      32.89 C      
 10 Waughen, Kelsey E         13 UN-MA                     NT      33.64 C      
 
Event 86  Men 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
                22.99  AAAA
                24.09  AAA
                25.19  AA
                26.29  A
                28.49  BB
                   --  C
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
A - Division  
  1 Brenneman, Jack C         14 WSY SWIMMING-MA        23.02      22.78 AAAA   
  2 Tanguay, Henry L          14 WSY SWIMMING-MA        24.47      24.07 AAA    
  3 Apa, Sam S                14 WSY SWIMMING-MA        24.40      24.63 AA     
  4 Perkowski, Evan A         14 UN-MA                  25.78      25.22 A      
  5 Sumfest, Michael R        13 SUNY-MA                26.03      25.26 A      
  6 Dubbs, Nate B             13 COLLEGIATE-MA          25.25      25.27 A      
  7 Handley, Liam J           14 WSY SWIMMING-MA        25.61      25.38 A      
  8 Pompei, Anthony L         14 UN-MA                  25.26      25.57 A      
  9 Lauer, Zachary A          14 UN-MA                  26.04      25.81 A      
 -- Groff, Trent D            13 RY-MA                  25.76         DQ        
      60 False start
BB - Division  
  1 Kurtz, Christopher J      14 FSSC-MA                27.59      25.83 A      
  2 Ruth, Zachary M           13 UN-MA                  27.57      26.24 A      
  3 Leskowicz, Daniel R       14 UN-MA                  26.71      26.31 BB     
  4 Wrightstone, Chris J      14 ACWS SWIMMING-MA       26.42      26.69 BB     
  5 Barreto, Matthew          13 RY-MA                  28.06      26.76 BB     
  6 Haywood, Lucas E          13 COLLEGIATE-MA          26.98      27.42 BB     
  7 Wendt, Corey J            14 CYA-MA                 27.38      27.50 BB     
  8 Handley, Keenan L         13 WSY SWIMMING-MA        27.18      27.51 BB     
  9 Lance, Jack H             13 FSSC-MA                28.49      28.24 BB     
C - Division  
  1 Shubert, Mitchell J       14 SUNY-MA                   NT      24.74 AA     
  2 Shapiro, Adon L           14 SUNY-MA                30.29      26.63 BB     
  3 Reinoehl, Parker          14 RY-MA                     NT      27.08 BB     
  4 McPherson, Will K         14 BCY-MA                 29.58      27.74 BB     
  5 Dunkelberger, David E     14 BSAC-MA                31.31      29.43 C      
  6 Heckel, David G           13 FSSC-MA                29.89      29.64 C      
  7 Harpel, Ian J             13 FSSC-MA                32.72      29.76 C      
  8 Koller, Jonny C           14 FSC-MA                 29.90      29.88 C      
  9 Frizen, Aleksandr         14 RY-MA                  31.54      30.92 C      
 10 Staniszewski, Matthew     13 BCY-MA                 31.84      31.56 C