Licensed to WSY Swimming                HY-TEK's Meet Manager 2/8/2009 04:04 PM
                  Welcome to the WSY Valentine 9 & Under Meet                  
                   held at the Cumberland Valley Natatorium                    
                                    Results                                    
 
Event 1  Boys 6 Year Olds 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Shank, Layton A            6 CYAA-MA                   NT         DQ        
      Strokes out of sequence - IM
                1:04.84        DQ (1:18.56)                                        
 
Event 1  Boys 7 Year Olds 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Swist, Brian               7 LPAC                 1:50.40    1:46.96        
                  48.96     1:46.96 (58.00)                                        
  2 Skiles, Logan G            7 WSY SWIMMING-MA           NT    1:48.96        
                  47.86   1:48.96 (1:01.10)                                        
  3 Readinger, Stuart          7 EAC-MA               2:04.00    1:53.03        
                  56.64     1:53.03 (56.39)                                        
  4 Campbell, Brian D          7 LEBY-MA              1:56.15    1:54.18        
                  49.56   1:54.18 (1:04.62)                                        
  5 Drexler, Jacob             7 HERSHEY-MA                NT    1:57.69        
 -- Pickering, Kyle K          7 WSY SWIMMING-MA           NT         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke - breast
                1:04.95        DQ (1:11.24)                                        
 
Event 2  Girls 6 Year Olds 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lauer, Abby                6 SLST-MA              2:05.54    1:57.66        
                  55.63   1:57.66 (1:02.03)                                        
  2 Raab, Shannon              6 HERSHEY-MA                NT    2:00.14        
                  49.71   2:00.14 (1:10.43)                                        
  3 Smith, Aliza               6 CVAC-MA              2:23.67    2:16.46        
                1:00.43   2:16.46 (1:16.03)                                        
 
Event 2  Girls 7 Year Olds 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Luft, Katie M              7 NYAC-MA              1:33.56    1:33.24        
                  41.00     1:33.24 (52.24)                                        
  2 Cunningham, Lindsay N      7 NYAC-MA              1:51.42    1:46.60        
                  46.57   1:46.60 (1:00.03)                                        
  3 Lee, Nicole A              7 WSY SWIMMING-MA      1:50.61    1:53.99        
                  52.94   1:53.99 (1:01.05)                                        
  4 Young, Sierra              7 CYAA-MA              1:52.85    1:59.95        
                  54.23   1:59.95 (1:05.72)                                        
  5 Fink, Erika                7 SMSC-MA              2:13.89    2:20.13        
 -- Johns, Aliza               7 EAC-MA                    NT         DQ        
      Strokes out of sequence - IM
                1:13.45        DQ (1:00.32)                                        
 
Event 3  Boys 8 Year Olds 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Smith, Aaron               8 EAC-MA               1:29.45    1:28.05        
                  39.41     1:28.05 (48.64)                                        
  2 Reed, Noah M               8 COLLEGIATE-MA        1:33.75    1:32.64        
                  41.23     1:32.64 (51.41)                                        
  3 Reznitchenko, Max V        8 WSY SWIMMING-MA      1:38.10    1:35.51        
                  44.66     1:35.51 (50.85)                                        
  4 Smith, Caeden              8 EPAC-MA              1:38.61    1:37.91        
                  44.33     1:37.91 (53.58)                                        
  5 Colestock, Luca L          8 WSY SWIMMING-MA      1:43.32    1:48.67        
                  51.29     1:48.67 (57.38)                                        
  6 Carbaugh, Jacob            8 CVAC-MA              1:59.25    1:54.80        
                  48.41   1:54.80 (1:06.39)                                        
  7 Fink, Dalton               8 SMSC-MA              1:56.54    2:04.57        
                1:02.00   2:04.57 (1:02.57)                                        
 -- Minnick, Quinten G         8 BLUE BOLTS  5A-MA         NT         DQ        
      Scissors kick - breast
                  47.92          DQ (57.12)                                        
 -- Wagaman, Jordan            8 WHITE - 3A-MA             NT         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke - breast
                  59.45        DQ (1:12.25)                                        
 
Event 4  Girls 8 Year Olds 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Raab, Allie J              8 HERSHEY-MA           1:26.79    1:21.67        
                  37.10     1:21.67 (44.57)                                        
  2 Barone, Kayla              8 CVAC-MA              1:23.28    1:26.40        
                  37.32     1:26.40 (49.08)                                        
  3 Munshower, Alisea R        8 NYAC-MA              1:35.93    1:30.69        
                  38.49     1:30.69 (52.20)                                        
  4 Tafuto, Sally E            8 HERSHEY-MA           1:33.25    1:31.88        
                  40.44     1:31.88 (51.44)                                        
  5 Yoder, Ally                8 LPAC                 1:32.15    1:33.57        
                  44.04     1:33.57 (49.53)                                        
  6 Cramer, Myla A             8 HERSHEY-MA           1:39.42    1:35.45        
                  42.37     1:35.45 (53.08)                                        
  7 Kline, Vyktoria N          8 LEBY-MA              1:34.39    1:36.99        
                  43.28     1:36.99 (53.71)                                        
  8 Posavec, Katie             8 LPAC                 1:32.56    1:37.46        
                  45.70     1:37.46 (51.76)                                        
  9 Oltmans, Lily              8 EAC-MA               1:40.40    1:41.35        
                  44.74     1:41.35 (56.61)                                        
 10 Cook, Calle K              8 WSY SWIMMING-MA           NT    1:49.75        
                  51.22     1:49.75 (58.53)                                        
 11 Strawser, Shay             8 EPAC-MA              1:49.65    1:52.09        
                  49.94   1:52.09 (1:02.15)                                        
 12 Shay, Brianna A            8 PACS-MA              1:59.70    1:52.42        
                  48.07   1:52.42 (1:04.35)                                        
 13 LaMarca, Jessica           8 WSY SWIMMING-MA      1:57.99    1:59.61        
                  50.77   1:59.61 (1:08.84)                                        
 14 Trostle, Shealyn R         8 PACS-MA              2:19.10    2:01.02        
                  52.17   2:01.02 (1:08.85)                                        
 15 Chase, Mimi F              8 WSY SWIMMING-MA      2:03.47    2:03.26        
                  55.70   2:03.26 (1:07.56)                                        
 16 Bickle, Chelsea            8 SMSC-MA              2:11.15    2:09.98        
                1:05.93   2:09.98 (1:04.05)                                        
 -- Weiss, Laura               8 NYAC-MA              1:45.80         DQ        
      Arms underwater recovery - fly
                  47.40          DQ (56.62)                                        
 -- Stevens, Casey E           8 EPAC-MA              1:41.39         DQ        
      One hand touch - breast
                  43.01          DQ (56.28)                                        
 
Event 5  Boys 9 Year Olds 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Deckman, Jacob N           9 CVAC-MA              1:17.23    1:19.71        
                  36.12     1:19.71 (43.59)                                        
  2 Smith, Crawford            9 CVAC-MA              1:21.11    1:21.03        
  3 Anderson, Jarod T          9 WSY SWIMMING-MA      1:22.82    1:22.03        
                  37.87     1:22.03 (44.16)                                        
  4 Pickering, Quinn K         9 WSY SWIMMING-MA      1:34.00    1:31.27        
                  43.21     1:31.27 (48.06)                                        
  5 Fry, Jace                  9 LPAC                      NT    1:32.34        
                  42.09     1:32.34 (50.25)                                        
  6 Boyer, David B             9 NYAC-MA              1:30.06    1:32.98        
                  45.06     1:32.98 (47.92)                                        
  7 Ross, Jackson K            9 WSY SWIMMING-MA           NT    1:41.29        
                  45.96     1:41.29 (55.33)                                        
  8 Aboelenin, Nicholas        9 EAC-MA               1:40.04    1:41.81        
                  46.24     1:41.81 (55.57)                                        
 
Event 6  Girls 9 Year Olds 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Margraf, Jesse P           9 WSY SWIMMING-MA      1:20.87    1:21.47        
                  37.47     1:21.47 (44.00)                                        
  2 Pokrzywa, Julia            9 SMSC-MA              1:24.50    1:23.18        
                  38.68     1:23.18 (44.50)                                        
  3 Nakano, Tomomi             9 HERSHEY-MA           1:22.89    1:23.41        
                  36.43     1:23.41 (46.98)                                        
  4 Eby, Rachel M              9 WSY SWIMMING-MA      1:28.36    1:24.53        
                  40.41     1:24.53 (44.12)                                        
  5 Fortney, Autumn-Rose       9 LPAC                 1:26.10    1:24.77        
                  36.29     1:24.77 (48.48)                                        
  6 Johns, Abigail X           9 EAC-MA               1:26.12    1:25.76        
                  38.02     1:25.76 (47.74)                                        
  7 Surfus, Taylor M           9 HERSHEY-MA           1:27.05    1:27.68        
                  40.22     1:27.68 (47.46)                                        
  8 Williams, Emma             9 BLUE BOLTS  5A-MA         NT    1:31.34        
                  40.97     1:31.34 (50.37)                                        
  9 Dudenhoeffer, Caroline R   9 GETTYSBURG-MA        1:33.81    1:32.56        
                  42.94     1:32.56 (49.62)                                        
 10 Rippon, Caylene            9 HERSHEY-MA           1:29.88    1:32.69        
                  43.02     1:32.69 (49.67)                                        
 11 Hoffman, Caroline          9 CYAA-MA              1:37.49    1:33.21        
                  42.55     1:33.21 (50.66)                                        
 12 Herring, Leah              9 MARA-MA              1:38.83    1:35.47        
                  43.62     1:35.47 (51.85)                                        
 13 Swist, Emily               9 LPAC                 1:41.73    1:37.78        
                  45.79     1:37.78 (51.99)                                        
 14 Shoemaker, Amanda N        9 GETTYSBURG-MA        1:44.38    1:41.08        
                  48.96     1:41.08 (52.12)                                        
 15 McConnell, Kaitlyn E       9 LEBY-MA              1:49.36    1:41.63        
                  45.26     1:41.63 (56.37)                                        
 16 Macdougall, Larissa M      9 NYAC-MA              1:42.28    1:44.53        
                  43.96   1:44.53 (1:00.57)                                        
 17 Houck, Madilynn            9 CVAC-MA              1:56.18    1:54.74        
                  50.08   1:54.74 (1:04.66)                                        
 -- Grove, Ashton              9 SAC-MA               1:44.86         DQ        
      Scissors kick - breast
                  46.60          DQ (58.34)                                        
 -- Putnam, Kira K             9 GETTYSBURG-MA        1:59.09         DQ        
      Non-simultaneous arms - breast
                  52.85        DQ (1:10.19)                                        
 -- Young, Elizabeth           9 CYAA-MA              1:49.89         DQ        
      Non-simultaneous arms - breast
                  46.83          DQ (52.87)                                        
 
Event 7  Boys 5 & Under 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Yaninek, Zachary J         5 WSY SWIMMING-MA           NT      27.59        
  2 Axtman, Eric               5 LPAC                   41.07      32.01        
  3 Readinger, Reece           5 EAC-MA                 31.36      34.54        
  4 Klinefelter, Steven J      5 PACS-MA                31.75      37.14        
  5 Oltmans, Seth              5 EAC-MA                 38.57      46.90        
 
Event 8  Girls 5 & Under 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tafuto, Tori C             5 HERSHEY-MA             21.52      21.67        
  2 Cunningham, Rachel L       5 NYAC-MA                22.31      22.29        
  3 Herring, Lainey            5 MARA-MA                26.72      30.03        
  4 Ceneviva, Katie J          5 HERSHEY-MA             31.77      31.67        
  5 MacNamara, Sienna          5 CYAA-MA                29.28      33.94        
  6 Som, Cameryn               5 CYAA-MA                33.53      34.33        
  7 Frey, Michaela K           5 WSY SWIMMING-MA           NT      35.52        
  8 Smith, Rylee               5 EAC-MA                 32.70      39.51        
  9 Shoemaker, Jennifer E      4 GETTYSBURG-MA          45.19      54.06        
 10 Hostetter, Kiersten        4 WHITE - 3A-MA             NT    1:07.39        
 
Event 9  Boys 6 Year Olds 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Axtman, John               6 LPAC                   18.83      17.75        
  2 Posavec, Leo               6 LPAC                   18.89      19.62        
  3 Houck, Stephen             6 CVAC-MA                23.99      22.08        
  4 Buchanan, Cole J           6 HERSHEY-MA             22.62      22.68        
  5 Distenfeld, Tyler          6 CVAC-MA                23.42      23.00        
  6 Shank, Layton A            6 CYAA-MA                   NT      23.22        
  7 Klinefelter, Jason A       6 PACS-MA                20.13      24.31        
  8 Chase, Tommy               6 WSY SWIMMING-MA        24.36      25.26        
  9 Cramer, Andy               6 HERSHEY-MA             28.92      26.12        
 10 Pratheesh, Shravan         6 CVAC-MA                   NT      26.40        
 11 Shell, Mark                6 MARA-MA                27.36      33.48        
 12 Smith, Micah               6 EPAC-MA                32.83      42.87        
 
Event 10  Girls 6 Year Olds 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Raab, Shannon              6 HERSHEY-MA             19.41      19.12        
  2 Landis, Elizabeth M        6 WSY SWIMMING-MA        19.08      19.89        
  3 MacNamara, Delaney         6 CYAA-MA                21.34      19.91        
  4 Mitrovic, Anastasia M      6 HERSHEY-MA             20.17      20.52        
  5 Lauer, Abby                6 SLST-MA                18.73      20.54        
  6 Stevenson, Ava             6 CVAC-MA                22.04      21.18        
  7 Maher, Jillian             6 CVAC-MA                17.92      22.57        
  8 Hostetter, Karin           6 WHITE - 3A-MA          27.14      25.20        
  9 Reed, Emma E               6 COLLEGIATE-MA          25.92      27.44        
 10 Kent, Camille L            6 WSY SWIMMING-MA        26.04      27.89        
 11 Parikh, Anishka            6 CVAC-MA                27.72      28.78        
 12 Seubert, Annelise          6 MARA-MA                25.88      29.82        
 13 Redmond, Emma              6 LVO-MA                 29.41      30.34        
 14 Brubaker, Colleen L        6 NYAC-MA                32.89      32.70        
 15 Hoffman, Grace             6 CYAA-MA                26.53      34.86        
 
Event 11  Boys 7 Year Olds 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Swist, Brian               7 LPAC                   17.78      17.91        
  2 Skiles, Logan G            7 WSY SWIMMING-MA        18.06      18.22        
  3 Lyons, Stephen E           7 PACS-MA                18.24      18.75        
  4 Readinger, Stuart          7 EAC-MA                 17.52      18.76        
  5 Drexler, Jacob             7 HERSHEY-MA             19.53      19.84        
  6 Miller, Zachary            7 LPAC                   22.64      20.19        
  7 Ireland, Kodi T            7 WSY SWIMMING-MA        21.08      20.89        
  8 Carbaugh, Joseph           7 CVAC-MA                23.37      21.01        
  9 Toth, Zachary A            7 PACS-MA                23.21      21.06        
 10 McVeagh, Jordan            7 CVAC-MA                23.38      22.20        
 11 Pickering, Kyle K          7 WSY SWIMMING-MA        21.24      23.56        
 12 Sharp, AJ                  7 CYAA-MA                25.20      24.41        
 13 Jordan, Jaron C            7 NYAC-MA                26.03      24.65        
 14 Marolf, Nolan              7 LPAC                   24.46      25.70        
 15 Vail, Isaac                7 LPAC                      NT      31.04        
 16 Hutton, Jordan             7 CVAC-MA                29.49      31.13        
 
Event 12  Girls 7 Year Olds 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Edwards, Destiny           7 CVAC-MA                18.00      18.22        
  2 Fortney, Alexa             7 LPAC                   17.73      18.25        
  3 Cherry, Madeline           7 LPAC                   17.91      18.26        
  4 Lee, Nicole A              7 WSY SWIMMING-MA        17.96      19.78        
  5 Eby, Lauren E              7 WSY SWIMMING-MA        19.04      20.23        
  6 Johnston, Erin A           7 WSY SWIMMING-MA        20.97      20.31        
  7 Cunningham, Lindsay N      7 NYAC-MA                19.53      20.35        
  8 Wingert, Heidi Luise L     7 HERSHEY-MA             22.34      21.57        
  9 Strayer, Hannah L          7 PACS-MA                21.75      21.60        
 10 Eichman, Olivia A          7 HERSHEY-MA             21.50      22.91        
 11 Fink, Erika                7 SMSC-MA                25.63      24.12        
 12 Johns, Aliza               7 EAC-MA                 23.03      24.15        
 13 Seiders, Shannon           7 NDCY                   26.04      24.96        
 14 Rohner, Kayla              7 LEBY-MA                27.69      25.77        
 15 Ruddle, Jillian            7 HERSHEY-MA             26.11      26.25        
 16 Clawson, Jocelyn           7 CYAA-MA                26.10      27.05        
 17 Wilson, Kayla A            7 COLLEGIATE-MA          25.28      29.55        
 18 Sanghvi, Avni              7 CVAC-MA                35.35      50.22        
 
Event 13  Boys 8 Year Olds 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Smith, Aaron               8 EAC-MA                 16.43      16.16        
  2 Davidson, Talon W          8 WSY SWIMMING-MA        16.45      16.34        
  3 Reznitchenko, Max V        8 WSY SWIMMING-MA        16.50      16.64        
  4 Liu, NingNing              8 CVAC-MA                16.78      16.77        
  5 James, Ryan M              8 PACS-MA                14.96      17.07        
  6 Smith, Caeden              8 EPAC-MA                16.99      17.15        
  7 Spahr, Riley R             8 ACWS-MA                16.48      17.28        
  8 Bloom, Christopher         8 LPAC                   16.79      17.55        
  9 Colestock, Luca L          8 WSY SWIMMING-MA        18.51      17.97        
 10 Plessinger, Jared          8 CVAC-MA                18.02      18.11        
 11 Luttrell, Cole M           8 HERSHEY-MA             17.54      18.40        
 12 Massie, William B          8 WSY SWIMMING-MA        21.58      18.74        
 13 Carbaugh, Jacob            8 CVAC-MA                19.42      19.25        
 14 Martin, Logan C            8 NYAC-MA                18.99      21.22        
 15 Wagaman, Jordan            8 WHITE - 3A-MA          18.92      21.79        
 16 Conway, Brennan T          8 WSY SWIMMING-MA           NT      21.87        
 17 Fackler, Charlie           8 HERSHEY-MA             22.50      22.68        
 18 Ramanathan, Surya          8 CVAC-MA                   NT      34.77        
 
Event 14  Girls 8 Year Olds 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Raab, Allie J              8 HERSHEY-MA             15.13      14.88        
  2 Munshower, Alisea R        8 NYAC-MA                14.73      15.06        
  3 Kline, Vyktoria N          8 LEBY-MA                16.45      16.16        
  4 Tafuto, Sally E            8 HERSHEY-MA             16.87      16.76        
  5 Epler, Lauren N            8 HERSHEY-MA             17.13      17.02        
  6 Yoder, Ally                8 LPAC                   16.85      17.06        
  7 Weiss, Laura               8 NYAC-MA                16.39      17.12        
  8 Young, Maddison            8 CYAA-MA                16.97      17.26        
  9 Berra, Lindsay C           8 WSY SWIMMING-MA        16.67      17.36        
 10 Maloy, Taryn E             8 HERSHEY-MA             17.39      17.69        
 11 Markley, Lily G            8 WSY SWIMMING-MA        18.37      17.90        
 12 Shay, Brianna A            8 PACS-MA                16.66      17.96        
 13 Fackler, Katie             8 HERSHEY-MA             17.73      18.39        
 14 Trostle, Shealyn R         8 PACS-MA                17.30      18.96        
 15 Border, McKenna            8 NDCY                   18.46      19.02        
 16 Wolfe, Paige               8 HERSHEY-MA             19.95      19.27        
 17 Strawser, Shay             8 EPAC-MA                19.21      19.48        
 18 Chase, Mimi F              8 WSY SWIMMING-MA        20.79      21.67        
 19 Seader, Grace              8 CVAC-MA                21.58      22.77        
 20 Fronk, Hannah              8 SMSC-MA                24.12      23.85        
 21 Preston, Amanda E          8 WSY SWIMMING-MA        22.39      24.52        
 22 Ott, Skyler                8 SAC-MA                    NT      24.81        
 23 Hull, Catherine            8 WHITE - 3A-MA          27.81      25.41        
 24 Bickle, Chelsea            8 SMSC-MA                26.50      25.80        
 25 Marathe, Nikita            8 CVAC-MA                29.55      35.15        
 
Event 15  Boys 9 Year Olds 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Deckman, Jacob N           9 CVAC-MA                30.10      30.37        
  2 Byrne, Jared               9 BLUE BOLTS  5A-MA      31.91      32.20        
  3 Anderson, Jarod T          9 WSY SWIMMING-MA        32.49      32.55        
  4 Smith, Crawford            9 CVAC-MA                33.01      32.76        
  5 Spoerl, Wade               9 WHITE - 3A-MA          33.18      33.42        
  6 Pickering, Quinn K         9 WSY SWIMMING-MA        35.95      33.90        
  7 Roadcap, Mason M           9 COLLEGIATE-MA          34.41      34.62        
  8 Balog, Sam                 9 LPAC                   35.10      34.89        
  9 Fry, Jace                  9 LPAC                   34.54      34.99        
 10 Heinbaugh, Konrad J        9 WSY SWIMMING-MA        37.43      35.04        
 11 Boyer, David B             9 NYAC-MA                37.91      36.04        
 12 Ross, Jackson K            9 WSY SWIMMING-MA        38.08      38.57        
 13 Sheaffer, Brandon M        9 MARA-MA                37.79      38.89        
 14 Young, Jason K             9 HERSHEY-MA             39.36      39.01        
 15 Dengler, Jack T            9 WSY SWIMMING-MA        38.31      41.75        
 16 Readinger, Austin          9 EAC-MA                 40.98      42.95        
 17 Priest, Alexander          9 LPAC                   46.67      44.58        
 18 Klapowski, Myles J         9 WSY SWIMMING-MA        45.59      46.34        
 19 Archuleta, TJ              9 NYAC-MA                47.98      46.36        
 
Event 16  Girls 9 Year Olds 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Schell, Erika I            9 EAC-MA                 32.44      31.21        
  2 Margraf, Jesse P           9 WSY SWIMMING-MA        31.41      31.59        
  3 Nakano, Tomomi             9 HERSHEY-MA             32.46      32.48        
  4 Fortney, Autumn-Rose       9 LPAC                   32.05      33.86        
  5 Howery, Taylor L           9 GETTYSBURG-MA          34.32      33.89        
  6 Johns, Abigail X           9 EAC-MA                 35.46      34.32        
  7 Williams, Emma             9 BLUE BOLTS  5A-MA      37.91      34.66        
  8 Eby, Rachel M              9 WSY SWIMMING-MA        36.16      34.81        
  9 Surfus, Taylor M           9 HERSHEY-MA             35.53      35.21        
 10 Grove, Ashton              9 SAC-MA                 36.30      35.82        
 11 Bixler, Sara E             9 WSY SWIMMING-MA        35.95      36.33        
 12 Herring, Leah              9 MARA-MA                35.64      36.58        
 13 Arnold, Ava c              9 WSY SWIMMING-MA        35.85      37.57        
 14 Swist, Emily               9 LPAC                   36.73      37.69        
 15 Macdougall, Larissa M      9 NYAC-MA                38.63      38.16        
 16 McConnell, Kaitlyn E       9 LEBY-MA                38.86      38.38        
 17 Phillips, Natalia          9 HERSHEY-MA             38.50      38.40        
 18 Sheaffer, Alyssa M         9 NYAC-MA                38.30      38.67        
 19 Labell, Lauren             9 WSY SWIMMING-MA        37.03      38.96        
 20 Sekerak, Cassandra         9 CVAC-MA                38.31      39.07        
 21 McCarty, Katie C           9 WSY SWIMMING-MA        41.57      40.39        
 22 McGill, Makenna B          9 NYAC-MA                39.46      40.42        
 23 Shoemaker, Amanda N        9 GETTYSBURG-MA          40.33      40.61        
 24 Dudenhoeffer, Caroline R   9 GETTYSBURG-MA          41.44      41.57        
 25 Houck, Madilynn            9 CVAC-MA                44.62      45.83        
 26 Aument, Emily S            9 WHITE - 3A-MA          46.47      45.87        
 27 Redmond, Carey             9 HERSHEY-MA             45.72      45.99        
 28 Brosius, Allison P         9 NYAC-MA                48.24      48.82        
 29 Lupi, Emily M              9 WSY SWIMMING-MA           NT      48.99        
 30 Miller, Hope               9 CYAA-MA                56.54      56.33        
 31 Anthony, Kaitlyn           9 CVAC-MA                57.35      56.38        
 
Event 17  Boys 5 & Under 25 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Yaninek, Zachary J         5 WSY SWIMMING-MA           NT      31.55        
  2 Axtman, Eric               5 LPAC                   47.88      38.28        
  3 Klinefelter, Steven J      5 PACS-MA                35.50      39.55        
  4 Readinger, Reece           5 EAC-MA                 40.79      44.62        
 -- Oltmans, Seth              5 EAC-MA                 57.96         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast
 
Event 18  Girls 5 & Under 25 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tafuto, Tori C             5 HERSHEY-MA             25.40      25.15        
  2 Cunningham, Rachel L       5 NYAC-MA                26.52      26.97        
  3 Ceneviva, Katie J          5 HERSHEY-MA             36.89      33.17        
  4 Frey, Michaela K           5 WSY SWIMMING-MA           NT      34.50        
  5 Som, Cameryn               5 CYAA-MA                33.58      36.87        
  6 Smith, Rylee               5 EAC-MA                 34.76      37.46        
  7 MacNamara, Sienna          5 CYAA-MA                32.56      43.14        
  8 Shoemaker, Jennifer E      4 GETTYSBURG-MA          42.22      45.94        
  9 Hostetter, Kiersten        4 WHITE - 3A-MA             NT    1:05.82        
 -- Herring, Lainey            5 MARA-MA                30.31         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast
 
Event 19  Boys 6 Year Olds 25 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Posavec, Leo               6 LPAC                   21.92      24.62        
  2 Axtman, John               6 LPAC                   23.13      24.65        
  3 Buchanan, Cole J           6 HERSHEY-MA             24.68      26.09        
  4 Distenfeld, Tyler          6 CVAC-MA                26.94      26.33        
  5 Cramer, Andy               6 HERSHEY-MA             30.99      27.84        
  6 Klinefelter, Jason A       6 PACS-MA                27.46      28.14        
  7 Chase, Tommy               6 WSY SWIMMING-MA        30.83      29.64        
  8 Shank, Layton A            6 CYAA-MA                   NT      29.75        
  9 Shell, Mark                6 MARA-MA                30.74      33.31        
 10 Houck, Stephen             6 CVAC-MA                40.01      34.06        
 11 Pratheesh, Shravan         6 CVAC-MA                   NT      35.92        
 12 Smith, Micah               6 EPAC-MA                37.44      44.17        
 
Event 20  Girls 6 Year Olds 25 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Raab, Shannon              6 HERSHEY-MA             22.32      23.33        
  2 Landis, Elizabeth M        6 WSY SWIMMING-MA        22.27      23.74        
  3 Maher, Jillian             6 CVAC-MA                24.66      23.81        
  4 Mitrovic, Anastasia M      6 HERSHEY-MA             22.34      24.39        
  5 MacNamara, Delaney         6 CYAA-MA                25.04      24.57        
  6 Lauer, Abby                6 SLST-MA                23.62      24.76        
  7 Stevenson, Ava             6 CVAC-MA                27.22      24.81        
  8 Hostetter, Karin           6 WHITE - 3A-MA          31.34      27.69        
  9 Kent, Camille L            6 WSY SWIMMING-MA        28.93      29.77        
 10 Reed, Emma E               6 COLLEGIATE-MA          28.19      30.41        
 11 Redmond, Emma              6 LVO-MA                 30.05      31.86        
 12 Hoffman, Grace             6 CYAA-MA                30.91      32.25        
 13 Parikh, Anishka            6 CVAC-MA                37.65      37.98        
 14 Seubert, Annelise          6 MARA-MA                30.81      38.50        
 15 Brubaker, Colleen L        6 NYAC-MA                39.45      42.60        
 
Event 21  Boys 7 Year Olds 25 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bixler, Ryan T             7 WSY SWIMMING-MA        20.88      21.11        
  2 Skiles, Logan G            7 WSY SWIMMING-MA        22.11      21.31        
  3 Campbell, Brian D          7 LEBY-MA                21.68      22.67        
  4 Drexler, Jacob             7 HERSHEY-MA             24.07      23.22        
  5 Lyons, Stephen E           7 PACS-MA                24.48      24.97        
  6 Ireland, Kodi T            7 WSY SWIMMING-MA        24.25      25.40        
  7 Pickering, Kyle K          7 WSY SWIMMING-MA        26.50      26.93        
  8 Miller, Zachary            7 LPAC                   25.30      27.24        
  9 Marolf, Nolan              7 LPAC                   27.59      27.89        
 10 Toth, Zachary A            7 PACS-MA                27.12      27.90        
 11 Jordan, Jaron C            7 NYAC-MA                30.80      28.57        
 12 Sharp, AJ                  7 CYAA-MA                32.07      29.28        
 13 Hutton, Jordan             7 CVAC-MA                33.41      31.25        
 
Event 22  Girls 7 Year Olds 25 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Luft, Katie M              7 NYAC-MA                19.73      19.50        
  2 Fortney, Alexa             7 LPAC                   27.30      22.84        
  3 Cherry, Madeline           7 LPAC                   23.54      23.08        
  4 Edwards, Destiny           7 CVAC-MA                23.00      23.41        
  5 Cunningham, Lindsay N      7 NYAC-MA                22.15      23.66        
  6 Clawson, Jocelyn           7 CYAA-MA                25.34      24.80        
  7 Eby, Lauren E              7 WSY SWIMMING-MA        23.12      24.98        
  8 Strayer, Hannah L          7 PACS-MA                26.67      26.18        
  9 Wingert, Heidi Luise L     7 HERSHEY-MA             25.65      26.65        
 10 Johnston, Erin A           7 WSY SWIMMING-MA        26.52      26.88        
 11 Eichman, Olivia A          7 HERSHEY-MA             24.99      27.79        
 12 Ruddle, Jillian            7 HERSHEY-MA             29.05      28.58        
 13 Johns, Aliza               7 EAC-MA                 26.64      30.28        
 14 Seiders, Shannon           7 NDCY                   26.98      30.78        
 15 Wilson, Kayla A            7 COLLEGIATE-MA          29.76      32.90        
 16 Rohner, Kayla              7 LEBY-MA                31.96      34.34        
 17 Sanghvi, Avni              7 CVAC-MA                47.19    1:01.98        
 
Event 23  Boys 8 Year Olds 25 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Smith, Aaron               8 EAC-MA                 19.59      19.36        
  2 Liu, NingNing              8 CVAC-MA                20.08      20.08        
  3 Luttrell, Cole M           8 HERSHEY-MA             20.39      20.20        
  4 Smith, Caeden              8 EPAC-MA                20.33      20.46        
  5 James, Ryan M              8 PACS-MA                19.41      20.59        
  6 Reed, Noah M               8 COLLEGIATE-MA          20.94      20.65        
  7 Reznitchenko, Max V        8 WSY SWIMMING-MA        20.94      20.75        
  8 Bloom, Christopher         8 LPAC                   21.01      21.16        
  9 Davidson, Talon W          8 WSY SWIMMING-MA        22.38      22.75        
 10 Plessinger, Jared          8 CVAC-MA                   NT      23.54        
 11 Carbaugh, Jacob            8 CVAC-MA                   NT      23.70        
 12 Fackler, Charlie           8 HERSHEY-MA             23.88      24.10        
 13 Massie, William B          8 WSY SWIMMING-MA        28.47      24.36        
 14 Bell, Isaiah               8 CYAA-MA                   NT      24.73        
 15 Wagaman, Jordan            8 WHITE - 3A-MA          24.19      24.81        
 16 Martin, Logan C            8 NYAC-MA                22.15      24.93        
 17 Fink, Dalton               8 SMSC-MA                27.96      28.48        
 18 Conway, Brennan T          8 WSY SWIMMING-MA           NT      29.03        
 
Event 24  Girls 8 Year Olds 25 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Barone, Kayla              8 CVAC-MA                18.27      18.35        
  2 Munshower, Alisea R        8 NYAC-MA                18.38      19.27        
  3 Cramer, Myla A             8 HERSHEY-MA             20.92      20.62        
  4 Young, Maddison            8 CYAA-MA                20.16      20.96        
  5 Epler, Lauren N            8 HERSHEY-MA             20.49      20.98        
  6 Yoder, Ally                8 LPAC                   19.97      21.07        
  7 Berra, Lindsay C           8 WSY SWIMMING-MA        20.56      21.67        
  8 Maloy, Taryn E             8 HERSHEY-MA             22.27      21.75        
  9 Weiss, Laura               8 NYAC-MA                22.85      21.80        
 10 Wolfe, Paige               8 HERSHEY-MA             21.60      21.93        
 11 Oltmans, Lily              8 EAC-MA                 22.60      22.83        
 12 Fackler, Katie             8 HERSHEY-MA             22.43      22.96        
 13 LaMarca, Jessica           8 WSY SWIMMING-MA        22.86      23.39        
 14 Cook, Calle K              8 WSY SWIMMING-MA        21.76      23.44        
 15 Maher, Shannon             8 CVAC-MA                27.36      23.52        
 16 Markley, Lily G            8 WSY SWIMMING-MA        22.32      23.58        
 17 Strawser, Shay             8 EPAC-MA                22.75      24.05        
 18 Fronk, Hannah              8 SMSC-MA                23.61      24.10        
 19 Preston, Amanda E          8 WSY SWIMMING-MA        25.20      24.19        
 20 Chase, Mimi F              8 WSY SWIMMING-MA        24.32      25.27        
 21 Border, McKenna            8 NDCY                   21.13      25.64        
 22 Trostle, Shealyn R         8 PACS-MA                23.97      26.08        
 23 Seader, Grace              8 CVAC-MA                30.17      27.31        
 24 Hull, Catherine            8 WHITE - 3A-MA          32.03      27.98        
 25 Ott, Skyler                8 SAC-MA                 26.68      28.52        
 26 Marathe, Nikita            8 CVAC-MA                37.06      35.55        
 -- Flesher, Emma              8 LEBY-MA                22.75         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast
 
Event 25  Boys 9 Year Olds 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Deckman, Jacob N           9 CVAC-MA                35.55      36.42        
  2 Heinbaugh, Konrad J        9 WSY SWIMMING-MA        41.28      40.69        
  3 Spoerl, Wade               9 WHITE - 3A-MA          43.22      41.16        
  4 Pickering, Quinn K         9 WSY SWIMMING-MA        41.59      41.74        
  5 Heisey, Nathan             9 WHITE - 3A-MA          43.63      42.07        
  6 Smith, Crawford            9 CVAC-MA                   NT      42.22        
  7 Fry, Jace                  9 LPAC                   42.58      42.36        
  8 Dengler, Jack T            9 WSY SWIMMING-MA        42.93      42.55        
  9 Balog, Sam                 9 LPAC                   40.55      42.62        
 10 Aboelenin, Nicholas        9 EAC-MA                 47.31      44.86        
 11 Boyer, David B             9 NYAC-MA                   NT      45.15        
 12 Young, Jason K             9 HERSHEY-MA             44.79      47.72        
 13 Roadcap, Mason M           9 COLLEGIATE-MA          43.75      47.84        
 14 Ross, Jackson K            9 WSY SWIMMING-MA        45.59      48.15        
 15 Sheaffer, Brandon M        9 MARA-MA                51.70      54.21        
 16 Priest, Alexander          9 LPAC                   53.86      57.36        
 -- Archuleta, TJ              9 NYAC-MA                54.35         DQ        
      Non-continuous turning action
 
Event 26  Girls 9 & Under 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Nakano, Tomomi             9 HERSHEY-MA             37.60      37.41        
  2 Howery, Taylor L           9 GETTYSBURG-MA          41.74      38.30        
  3 Margraf, Jesse P           9 WSY SWIMMING-MA        37.06      38.44        
  4 Pokrzywa, Julia            9 SMSC-MA                39.36      39.43        
  5 Fortney, Autumn-Rose       9 LPAC                   36.55      39.69        
  6 Schell, Erika I            9 EAC-MA                 39.71      39.70        
  7 Macdougall, Larissa M      9 NYAC-MA                41.47      41.57        
  8 Johns, Abigail X           9 EAC-MA                 39.62      41.74        
  9 Surfus, Taylor M           9 HERSHEY-MA             41.17      41.95        
 10 Rippon, Caylene            9 HERSHEY-MA             40.62      42.06        
 11 Arnold, Ava c              9 WSY SWIMMING-MA        42.84      42.13        
 12 Bixler, Sara E             9 WSY SWIMMING-MA        43.66      42.20        
 13 Williams, Emma             9 BLUE BOLTS  5A-MA      45.75      42.82        
 14 Phillips, Natalia          9 HERSHEY-MA             46.40      43.39        
 15 Sheaffer, Alyssa M         9 NYAC-MA                44.83      43.85        
 16 Hoffman, Caroline          9 CYAA-MA                43.44      45.15        
 17 McConnell, Kaitlyn E       9 LEBY-MA                44.46      45.43        
 18 Herring, Leah              9 MARA-MA                45.09      46.00        
 19 McGill, Makenna B          9 NYAC-MA                49.70      46.19        
 20 Young, Elizabeth           9 CYAA-MA                   NT      48.97        
 21 Sekerak, Cassandra         9 CVAC-MA                49.17      49.00        
 22 Miller, Kyra               9 CYAA-MA                49.30      51.92        
 23 Labell, Lauren             9 WSY SWIMMING-MA        46.17      53.48        
 24 McCarty, Katie C           9 WSY SWIMMING-MA           NT      53.59        
 25 Aument, Emily S            9 WHITE - 3A-MA          56.78      53.88        
 26 Lupi, Emily M              9 WSY SWIMMING-MA           NT      57.28        
 27 Putnam, Kira K             9 GETTYSBURG-MA          54.01      57.50        
 28 Anthony, Kaitlyn           9 CVAC-MA              1:09.11    1:13.11        
 -- Redmond, Carey             9 HERSHEY-MA             49.73         DQ        
      Non-continuous turning action
 -- Brosius, Allison P         9 NYAC-MA                56.14         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast
 
Event 27  Boys 6 & Under 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Axtman, John               6 LPAC                   28.59      29.24        
  2 Chase, Tommy               6 WSY SWIMMING-MA        34.66      34.04        
  3 Houck, Stephen             6 CVAC-MA                   NT      38.42        
  4 Shank, Layton A            6 CYAA-MA                   NT      40.74        
 -- Axtman, Eric               5 LPAC                   43.33         DQ        
      One hand touch
 -- Readinger, Reece           5 EAC-MA                 47.47         DQ        
      Downward butterfly kick
 -- Smith, Micah               6 EPAC-MA                45.52         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 -- Klinefelter, Steven J      5 PACS-MA                41.28         DQ        
      Non-simultaneous kick
 -- Distenfeld, Tyler          6 CVAC-MA                31.19         DQ        
      Non-simultaneous kick
 
Event 28  Girls 6 & Under 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lauer, Abby                6 SLST-MA                26.51      28.38        
  2 Mitrovic, Anastasia M      6 HERSHEY-MA             29.13      28.68        
  3 Maher, Jillian             6 CVAC-MA                32.90      30.27        
  4 MacNamara, Delaney         6 CYAA-MA                32.38      32.99        
  5 Stevenson, Ava             6 CVAC-MA                32.19      33.00        
  6 Reed, Emma E               6 COLLEGIATE-MA          31.72      39.74        
 -- Cunningham, Rachel L       5 NYAC-MA                41.01         DQ        
      Scissors kick
 -- Kent, Camille L            6 WSY SWIMMING-MA        40.53         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 -- Tafuto, Tori C             5 HERSHEY-MA             34.81         DQ        
      Scissors kick
 -- Smith, Aliza               6 CVAC-MA                35.01         DQ        
      Incomplete stroke cycle other than one pull followed by one kick
 -- Brubaker, Colleen L        6 NYAC-MA                   NT         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 
Event 29  Boys 7 Year Olds 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Swist, Brian               7 LPAC                   26.75      26.06        
  2 Readinger, Stuart          7 EAC-MA                 27.14      27.02        
  3 Jordan, Jaron C            7 NYAC-MA                35.84      32.73        
  4 Toth, Zachary A            7 PACS-MA                32.53      33.11        
  5 Carbaugh, Joseph           7 CVAC-MA                35.19      34.60        
 -- Pickering, Kyle K          7 WSY SWIMMING-MA        34.11         DQ        
      Downward butterfly kick
 -- Marolf, Nolan              7 LPAC                   30.65         DQ        
      Scissors kick
 
Event 30  Girls 7 Year Olds 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Luft, Katie M              7 NYAC-MA                21.94      23.52        
  2 Johns, Aliza               7 EAC-MA                 25.73      26.44        
  3 Fortney, Alexa             7 LPAC                   24.33      26.56        
  4 Lee, Nicole A              7 WSY SWIMMING-MA        27.01      28.20        
  5 Edwards, Destiny           7 CVAC-MA                   NT      30.43        
  6 Johnston, Erin A           7 WSY SWIMMING-MA        30.61      32.56        
  7 Sierer, Kylee M            7 NYAC-MA                37.73      35.34        
  8 Fink, Erika                7 SMSC-MA                32.71      35.38        
  9 Rohner, Kayla              7 LEBY-MA                40.90      37.31        
 10 Wilson, Kayla A            7 COLLEGIATE-MA          40.11      42.92        
 -- Wingert, Heidi Luise L     7 HERSHEY-MA             45.66         DQ        
      One hand touch
 -- Strayer, Hannah L          7 PACS-MA                36.43         DQ        
      Downward butterfly kick
 
Event 31  Boys 8 Year Olds 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Spahr, Riley R             8 ACWS-MA                22.41      22.98        
  2 Minnick, Quinten G         8 BLUE BOLTS  5A-MA      24.67      23.57        
  3 Smith, Caeden              8 EPAC-MA                22.05      23.61        
  4 Reed, Noah M               8 COLLEGIATE-MA          22.43      23.78        
  5 Bloom, Christopher         8 LPAC                   21.66      23.82        
  6 Reznitchenko, Max V        8 WSY SWIMMING-MA        24.32      24.09        
  7 Fink, Dalton               8 SMSC-MA                22.90      24.72        
  8 Colestock, Luca L          8 WSY SWIMMING-MA        27.23      26.25        
  9 Massie, William B          8 WSY SWIMMING-MA        28.95      28.10        
 10 Luttrell, Cole M           8 HERSHEY-MA             27.64      30.05        
 -- James, Ryan M              8 PACS-MA                22.47         DQ        
      Scissors kick
 
Event 32  Girls 8 Year Olds 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Raab, Allie J              8 HERSHEY-MA             19.32      19.42        
  2 Barone, Kayla              8 CVAC-MA                20.76      20.35        
  3 Maher, Shannon             8 CVAC-MA                22.79      22.45        
  4 Kline, Vyktoria N          8 LEBY-MA                21.70      22.55        
  5 Posavec, Katie             8 LPAC                   23.02      23.47        
  6 Cook, Calle K              8 WSY SWIMMING-MA        23.38      23.94        
  7 Tafuto, Sally E            8 HERSHEY-MA             23.58      24.02        
  8 Epler, Lauren N            8 HERSHEY-MA             26.70      24.51        
  9 Oltmans, Lily              8 EAC-MA                 23.65      25.11        
 10 Markley, Lily G            8 WSY SWIMMING-MA        26.98      25.74        
 11 Wolfe, Paige               8 HERSHEY-MA             25.86      25.97        
 12 Stevens, Casey E           8 EPAC-MA                25.25      26.06        
 13 Strawser, Shay             8 EPAC-MA                25.13      26.66        
 14 Bickle, Chelsea            8 SMSC-MA                25.39      27.50        
 15 LaMarca, Jessica           8 WSY SWIMMING-MA        31.25      30.22        
 16 Preston, Amanda E          8 WSY SWIMMING-MA           NT      31.77        
 17 Trostle, Shealyn R         8 PACS-MA                33.30      34.05        
 18 Seader, Grace              8 CVAC-MA                   NT      36.30        
 -- Fackler, Katie             8 HERSHEY-MA             30.46         DQ        
      Non-simultaneous arms
 -- Ott, Skyler                8 SAC-MA                 30.73         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 
Event 33  Boys 9 & Under 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Smith, Crawford            9 CVAC-MA                41.36      41.88        
  2 Anderson, Jarod T          9 WSY SWIMMING-MA        42.03      43.03        
  3 Boyer, David B             9 NYAC-MA                43.84      43.09        
  4 Pickering, Quinn K         9 WSY SWIMMING-MA        45.01      46.71        
  5 Byrne, Jared               9 BLUE BOLTS  5A-MA      53.37      48.20        
  6 Roadcap, Mason M           9 COLLEGIATE-MA          48.99      48.73        
  7 Fry, Jace                  9 LPAC                   53.40      50.59        
  8 Spoerl, Wade               9 WHITE - 3A-MA          54.67      50.77        
  9 Heisey, Nathan             9 WHITE - 3A-MA          48.27      51.15        
 10 Aboelenin, Nicholas        9 EAC-MA                 54.37      52.18        
 11 Young, Jason K             9 HERSHEY-MA             52.70      54.34        
 12 Readinger, Austin          9 EAC-MA                 55.71      54.89        
 13 Heinbaugh, Konrad J        9 WSY SWIMMING-MA        57.80      55.69        
 14 Klapowski, Myles J         9 WSY SWIMMING-MA        56.22      59.72        
 15 Priest, Alexander          9 LPAC                 1:03.18    1:04.25        
 16 Archuleta, TJ              9 NYAC-MA                   NT    1:06.35        
 17 Sheaffer, Brandon M        9 MARA-MA                   NT    1:06.37        
 18 Dengler, Jack T            9 WSY SWIMMING-MA      1:03.78    1:07.25        
 
Event 34  Girls 9 & Under 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rippon, Caylene            9 HERSHEY-MA             45.40      44.53        
  2 Williams, Emma             9 BLUE BOLTS  5A-MA      44.21      44.67        
  3 Johns, Abigail X           9 EAC-MA                 45.03      44.89        
  4 Eby, Rachel M              9 WSY SWIMMING-MA        46.09      45.33        
  5 Dudenhoeffer, Caroline R   9 GETTYSBURG-MA          49.10      47.54        
  6 Hoffman, Caroline          9 CYAA-MA                48.49      48.37        
  7 Swist, Emily               9 LPAC                   49.95      49.03        
  8 Surfus, Taylor M           9 HERSHEY-MA             48.28      49.07        
  9 Arnold, Ava c              9 WSY SWIMMING-MA        51.09      51.90        
 10 Shoemaker, Amanda N        9 GETTYSBURG-MA          50.97      51.97        
 11 Herring, Leah              9 MARA-MA                52.79      54.40        
 12 Redmond, Carey             9 HERSHEY-MA             59.29      58.76        
 13 Miller, Kyra               9 CYAA-MA                   NT    1:12.89        
 14 Brosius, Allison P         9 NYAC-MA              1:08.71    1:13.46        
 -- Sekerak, Cassandra         9 CVAC-MA                   NT         DQ        
      One hand touch
 -- Miller, Hope               9 CYAA-MA                   NT         DQ        
      Arms two strokes underwater
 -- Aument, Emily S            9 WHITE - 3A-MA        1:05.05         DQ        
      Non-simultaneous arms
 
Event 35  Boys 6 & Under 25 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Posavec, Leo               6 LPAC                   23.47      22.19        
 -- Houck, Stephen             6 CVAC-MA                35.13         DQ        
      Scissors kick
 -- Distenfeld, Tyler          6 CVAC-MA                   NT         DQ        
      Alternating Kick
 
Event 36  Girls 6 & Under 25 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Raab, Shannon              6 HERSHEY-MA             22.84      22.32        
  2 Mitrovic, Anastasia M      6 HERSHEY-MA             25.82      23.78        
  3 Maher, Jillian             6 CVAC-MA                26.26      27.27        
  4 Tafuto, Tori C             5 HERSHEY-MA             31.75      27.42        
  5 Landis, Elizabeth M        6 WSY SWIMMING-MA        30.93      28.05        
  6 Smith, Aliza               6 CVAC-MA                29.22      32.11        
  7 MacNamara, Delaney         6 CYAA-MA                28.82      32.62        
  8 Brubaker, Colleen L        6 NYAC-MA                   NT    1:15.18        
 -- Frey, Michaela K           5 WSY SWIMMING-MA           NT         DQ        
      Alternating Kick
 -- Reed, Emma E               6 COLLEGIATE-MA          39.20         DQ        
      Arms underwater recovery
 
Event 37  Boys 7 Year Olds 25 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bixler, Ryan T             7 WSY SWIMMING-MA        20.03      20.28        
  2 Campbell, Brian D          7 LEBY-MA                20.97      24.00        
  3 Lyons, Stephen E           7 PACS-MA                25.37      24.32        
  4 Ireland, Kodi T            7 WSY SWIMMING-MA        28.97      32.10        
  5 Sharp, AJ                  7 CYAA-MA                   NT      35.67        
 
Event 38  Girls 7 Year Olds 25 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cunningham, Lindsay N      7 NYAC-MA                22.75      20.98        
  2 Cherry, Madeline           7 LPAC                   20.23      21.24        
  3 Fortney, Alexa             7 LPAC                   21.30      21.61        
  4 Edwards, Destiny           7 CVAC-MA                23.13      22.30        
  5 Young, Sierra              7 CYAA-MA                22.57      24.55        
  6 Eby, Lauren E              7 WSY SWIMMING-MA        21.68      25.82        
  7 Strayer, Hannah L          7 PACS-MA                29.56      28.18        
  8 Wingert, Heidi Luise L     7 HERSHEY-MA                NT      31.80        
  9 Seiders, Shannon           7 NDCY                      NT      33.35        
 10 Fink, Erika                7 SMSC-MA                31.58      35.91        
 11 Wilson, Kayla A            7 COLLEGIATE-MA          43.57      46.80        
 -- Eichman, Olivia A          7 HERSHEY-MA                NT         DQ        
      Non-simultaneous arms
 
Event 39  Boys 8 Year Olds 25 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Liu, NingNing              8 CVAC-MA                18.34      18.78        
  2 Spahr, Riley R             8 ACWS-MA                18.32      19.64        
  3 Reed, Noah M               8 COLLEGIATE-MA          22.55      19.86        
  4 Plessinger, Jared          8 CVAC-MA                19.90      19.93        
  5 Davidson, Talon W          8 WSY SWIMMING-MA        19.44      20.17        
  6 Minnick, Quinten G         8 BLUE BOLTS  5A-MA      19.49      20.48        
  7 Carbaugh, Jacob            8 CVAC-MA                   NT      23.11        
  8 Bell, Isaiah               8 CYAA-MA                   NT      24.62        
  9 Luttrell, Cole M           8 HERSHEY-MA             24.01      25.12        
 10 Fink, Dalton               8 SMSC-MA                23.68      28.98        
 
Event 40  Girls 8 Year Olds 25 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Raab, Allie J              8 HERSHEY-MA             16.21      16.83        
  2 Kline, Vyktoria N          8 LEBY-MA                16.31      17.12        
  3 Tafuto, Sally E            8 HERSHEY-MA             17.91      18.72        
  4 Posavec, Katie             8 LPAC                   18.14      19.45        
  5 Epler, Lauren N            8 HERSHEY-MA             20.99      20.04        
  6 Cramer, Myla A             8 HERSHEY-MA             20.10      20.22        
  7 Stevens, Casey E           8 EPAC-MA                19.08      20.69        
  8 Shay, Brianna A            8 PACS-MA                20.85      20.82        
  9 Maloy, Taryn E             8 HERSHEY-MA             20.65      22.41        
 10 Flesher, Emma              8 LEBY-MA                21.70      22.54        
 11 Oltmans, Lily              8 EAC-MA                 19.43      23.36        
 12 Border, McKenna            8 NDCY                   26.41      25.45        
 13 Maher, Shannon             8 CVAC-MA                21.50      28.02        
 -- Ott, Skyler                8 SAC-MA                    NT         DQ        
      Arms underwater recovery
 -- Hull, Catherine            8 WHITE - 3A-MA          50.01         DQ        
      Scissors kick
 
Event 41  Boys 9 Year Olds 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Byrne, Jared               9 BLUE BOLTS  5A-MA      37.83      37.97        
  2 Heisey, Nathan             9 WHITE - 3A-MA          43.34      46.14        
  3 Aboelenin, Nicholas        9 EAC-MA                 49.46      50.41        
 -- Klapowski, Myles J         9 WSY SWIMMING-MA           NT         DQ        
      Non-simultaneous arms
 -- Readinger, Austin          9 EAC-MA                 53.63         DQ        
      Non-simultaneous arms
 
Event 42  Girls 9 Year Olds 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fortney, Autumn-Rose       9 LPAC                   32.42      36.68        
  2 Pokrzywa, Julia            9 SMSC-MA                40.05      37.66        
  3 Howery, Taylor L           9 GETTYSBURG-MA          40.56      38.76        
  4 Schell, Erika I            9 EAC-MA                 41.04      39.93        
  5 Rippon, Caylene            9 HERSHEY-MA             41.64      42.43        
  6 Dudenhoeffer, Caroline R   9 GETTYSBURG-MA          41.59      42.65        
  7 Sheaffer, Alyssa M         9 NYAC-MA                46.23      45.47        
  8 Grove, Ashton              9 SAC-MA                 44.81      47.66        
  9 Houck, Madilynn            9 CVAC-MA                47.78      49.37        
 10 Shoemaker, Amanda N        9 GETTYSBURG-MA             NT      52.06        
 11 Putnam, Kira K             9 GETTYSBURG-MA          58.84    1:03.59        
 
Event 43  Boys 5 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Klinefelter, Steven J      5 PACS-MA              1:07.18    1:07.84        
 
Event 43  Boys 6 Year Olds 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Posavec, Leo               6 LPAC                   42.43      43.76        
  2 Klinefelter, Jason A       6 PACS-MA                51.27      52.00        
  3 Chase, Tommy               6 WSY SWIMMING-MA        57.72      59.13        
  4 Pratheesh, Shravan         6 CVAC-MA                   NT    1:07.90        
 
Event 43  Boys 7 Year Olds 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Swist, Brian               7 LPAC                   40.71      39.30        
  2 Bixler, Ryan T             7 WSY SWIMMING-MA        37.43      39.62        
  3 Lyons, Stephen E           7 PACS-MA                42.17      41.81        
  4 Skiles, Logan G            7 WSY SWIMMING-MA        43.65      42.79        
  5 Readinger, Stuart          7 EAC-MA                 43.92      43.24        
  6 Toth, Zachary A            7 PACS-MA                55.26      45.63        
  7 Campbell, Brian D          7 LEBY-MA                44.14      45.66        
  8 McVeagh, Jordan            7 CVAC-MA                52.21      47.37        
  9 Miller, Zachary            7 LPAC                   48.81      47.62        
 10 Drexler, Jacob             7 HERSHEY-MA             53.22      48.60        
 11 Sharp, AJ                  7 CYAA-MA                57.22      53.19        
 12 Marolf, Nolan              7 LPAC                   56.92      59.26        
 13 Hutton, Jordan             7 CVAC-MA              1:13.57    1:07.77        
 
Event 44  Girls 5 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cunningham, Rachel L       5 NYAC-MA                   NT      56.01        
 
Event 44  Girls 6 Year Olds 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Landis, Elizabeth M        6 WSY SWIMMING-MA        45.77      43.87        
  2 Stevenson, Ava             6 CVAC-MA                47.96      50.36        
  3 Kent, Camille L            6 WSY SWIMMING-MA           NT    1:08.51        
  4 Parikh, Anishka            6 CVAC-MA              1:11.29    1:09.29        
 
Event 44  Girls 7 Year Olds 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Luft, Katie M              7 NYAC-MA                37.12      38.07        
  2 Cherry, Madeline           7 LPAC                   39.44      40.69        
  3 Lee, Nicole A              7 WSY SWIMMING-MA        41.03      44.11        
  4 Young, Sierra              7 CYAA-MA                40.91      45.04        
  5 Johnston, Erin A           7 WSY SWIMMING-MA        48.41      47.45        
  6 Eby, Lauren E              7 WSY SWIMMING-MA        43.74      49.19        
  7 Clawson, Jocelyn           7 CYAA-MA                   NT      55.74        
  8 Eichman, Olivia A          7 HERSHEY-MA             54.26      58.08        
  9 Ruddle, Jillian            7 HERSHEY-MA           1:02.65    1:00.23        
 10 Rohner, Kayla              7 LEBY-MA              1:06.69    1:03.75        
 11 Seiders, Shannon           7 NDCY                 1:15.49    1:07.84        
 12 Sanghvi, Avni              7 CVAC-MA              1:25.50    1:48.30        
 
Event 45  Boys 8 Year Olds 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Smith, Aaron               8 EAC-MA                 33.81      35.00        
  2 James, Ryan M              8 PACS-MA                37.41      35.32        
  3 Minnick, Quinten G         8 BLUE BOLTS  5A-MA      40.30      38.04        
  4 Spahr, Riley R             8 ACWS-MA                35.65      38.17        
  5 Liu, NingNing              8 CVAC-MA                38.29      40.49        
  6 Colestock, Luca L          8 WSY SWIMMING-MA        40.35      40.77        
  7 Bell, Isaiah               8 CYAA-MA                   NT      43.19        
  8 Martin, Logan C            8 NYAC-MA                43.98      45.44        
  9 Massie, William B          8 WSY SWIMMING-MA           NT      46.17        
 -- Davidson, Talon W          8 WSY SWIMMING-MA        37.55         DQ        
      No touch on turn
 
Event 46  Girls 8 Year Olds 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Munshower, Alisea R        8 NYAC-MA                35.03      35.52        
  2 Yoder, Ally                8 LPAC                   36.37      37.82        
  3 Young, Maddison            8 CYAA-MA                36.56      38.51        
  4 Posavec, Katie             8 LPAC                   37.40      39.04        
  5 Stevens, Casey E           8 EPAC-MA                38.85      39.23        
  6 Cramer, Myla A             8 HERSHEY-MA             39.35      39.37        
  7 Maloy, Taryn E             8 HERSHEY-MA             42.57      40.99        
  8 Cook, Calle K              8 WSY SWIMMING-MA        41.03      41.06        
  9 Shay, Brianna A            8 PACS-MA                41.36      41.19        
 10 Markley, Lily G            8 WSY SWIMMING-MA        42.78      42.84        
 11 Flesher, Emma              8 LEBY-MA                43.21      44.50        
 12 Border, McKenna            8 NDCY                   46.97      47.82        
 13 Chase, Mimi F              8 WSY SWIMMING-MA        45.09      50.85        
 14 Preston, Amanda E          8 WSY SWIMMING-MA        51.14      56.92        
 15 Fronk, Hannah              8 SMSC-MA                59.71      58.43        
 16 Marathe, Nikita            8 CVAC-MA                   NT    1:10.67        
 -- Weiss, Laura               8 NYAC-MA                40.13         DQ        
      No touch on turn
 
Event 47  Boys 9 Year Olds 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Deckman, Jacob N           9 CVAC-MA              1:06.94    1:06.99        
                  31.73     1:06.99 (35.26)                                        
  2 Byrne, Jared               9 BLUE BOLTS  5A-MA    1:12.85    1:14.39        
                  35.74     1:14.39 (38.65)                                        
  3 Anderson, Jarod T          9 WSY SWIMMING-MA      1:14.68    1:16.79        
                  36.35     1:16.79 (40.44)                                        
  4 Heisey, Nathan             9 WHITE - 3A-MA             NT    1:18.57        
                  36.85     1:18.57 (41.72)                                        
  5 Spoerl, Wade               9 WHITE - 3A-MA        1:17.48    1:19.03        
                  37.21     1:19.03 (41.82)                                        
  6 Roadcap, Mason M           9 COLLEGIATE-MA        1:19.93    1:20.43        
                  36.57     1:20.43 (43.86)                                        
  7 Balog, Sam                 9 LPAC                 1:16.14    1:21.77        
                  38.10     1:21.77 (43.67)                                        
  8 Dengler, Jack T            9 WSY SWIMMING-MA      1:32.05    1:28.03        
  9 Heinbaugh, Konrad J        9 WSY SWIMMING-MA      1:30.76    1:28.70        
                  40.45     1:28.70 (48.25)                                        
 10 Sheaffer, Brandon M        9 MARA-MA              1:27.84    1:30.53        
                  42.82     1:30.53 (47.71)                                        
 11 Readinger, Austin          9 EAC-MA               1:34.37    1:38.04        
                  48.73     1:38.04 (49.31)                                        
 12 Young, Jason K             9 HERSHEY-MA           1:34.75    1:38.60        
                  46.84     1:38.60 (51.76)                                        
 13 Archuleta, TJ              9 NYAC-MA              1:48.54    1:53.12        
                  52.23   1:53.12 (1:00.89)                                        
 14 Priest, Alexander          9 LPAC                 1:44.01    1:55.80        
                  49.90   1:55.80 (1:05.90)                                        
 
Event 48  Girls 9 Year Olds 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Margraf, Jesse P           9 WSY SWIMMING-MA      1:08.13    1:08.80        
                  32.96     1:08.80 (35.84)                                        
  2 Nakano, Tomomi             9 HERSHEY-MA           1:14.80    1:12.43        
                  33.41     1:12.43 (39.02)                                        
  3 Pokrzywa, Julia            9 SMSC-MA              1:11.55    1:12.45        
                  34.21     1:12.45 (38.24)                                        
  4 Schell, Erika I            9 EAC-MA               1:17.81    1:14.04        
                  34.95     1:14.04 (39.09)                                        
  5 Eby, Rachel M              9 WSY SWIMMING-MA      1:16.17    1:14.43        
                  36.34     1:14.43 (38.09)                                        
  6 Howery, Taylor L           9 GETTYSBURG-MA        1:17.73    1:19.04        
                  37.68     1:19.04 (41.36)                                        
  7 Grove, Ashton              9 SAC-MA               1:23.86    1:21.39        
                  38.13     1:21.39 (43.26)                                        
  8 Bixler, Sara E             9 WSY SWIMMING-MA      1:22.55    1:21.81        
                  39.48     1:21.81 (42.33)                                        
  9 Young, Elizabeth           9 CYAA-MA              1:25.60    1:23.37        
                  38.88     1:23.37 (44.49)                                        
 10 Phillips, Natalia          9 HERSHEY-MA           1:31.29    1:26.36        
                  40.05     1:26.36 (46.31)                                        
 11 Swist, Emily               9 LPAC                 1:23.36    1:27.71        
                  40.97     1:27.71 (46.74)                                        
 12 Sheaffer, Alyssa M         9 NYAC-MA              1:28.76    1:31.11        
                  42.62     1:31.11 (48.49)                                        
 13 Arnold, Ava c              9 WSY SWIMMING-MA      1:23.41    1:31.36        
                  42.14     1:31.36 (49.22)                                        
 14 Macdougall, Larissa M      9 NYAC-MA              1:30.14    1:34.38        
                  42.68     1:34.38 (51.70)                                        
 15 Sekerak, Cassandra         9 CVAC-MA              1:31.43    1:34.47        
                  43.68     1:34.47 (50.79)                                        
 16 Aument, Emily S            9 WHITE - 3A-MA        1:43.56    1:38.85        
                  47.72     1:38.85 (51.13)                                        
 17 McGill, Makenna B          9 NYAC-MA              1:34.80    1:39.72        
                  48.49     1:39.72 (51.23)                                        
 18 Houck, Madilynn            9 CVAC-MA              1:41.91    1:40.41        
                  46.57     1:40.41 (53.84)                                        
 19 Putnam, Kira K             9 GETTYSBURG-MA        1:54.46    1:52.75        
                  52.37   1:52.75 (1:00.38)                                        
 20 Brosius, Allison P         9 NYAC-MA              1:55.33    1:56.87        
                  54.48   1:56.87 (1:02.39)